Keyfî Drag Race Kanada Tekrarı 1×9

Keyfî Drag Race Kanada Tekrarı 1×9

Ve nihayet Kanada’nın Drag Race çıkarmasında final üçlüsünü öğrendiğimiz bölüme gelebildik. Tacın o metalimsi tadı bütünüyle ağzımıza yerleşti ve daha en başında üç aşağı beş yukarı tahmin etmeyi başardığımız finalistlerle bu macerayı noktalamak için gün sayıyoruz. Ama tabii öncesinde neden bu kadar sevildiğini asla anlamadığım için elenmesini büyük bir keyifle karşıladığım Jimbo’nun bağıra çağıra veda ettiği bölümü konuşmamız lazım. Eriyen yağlarımla ideal kiloma adım adım yaklaşırken, o korkunç makyajına rağmen Jimbo’nun sezonun en iyisi olduğunu düşünenlerin kafayı yemesini büyük bir zevkle izledim çünkü. Keyifler resmen gıcır.

Bu hafta ne oldu? Kanada’nın karına kışına selam çakan bir balo izledik. Azıtmış patronlar, günün ilk ışıklarıyla utanç yürüyüşünü gerçekleştirenler ve buz kraliçeleri olmak üzere üç kategoride verilen, balo odası kültüründen miras şalanjda ne yazık ki akılda kalacak bir look mevcut değildi. Priyanka’nın uykulu hâli ve Scarlett Bobo’nun zorlayarak beğendiğim final görüntüsü haricinde herkes topluca sınıfta kalmış gibi hissediyorum. Bilhassa jüri tarafından mutlak favori pozisyonuna taşınan Rita Baga… Annem, anneciğim, minnoşum, Frankofonum, Montreal gülüm… O kılıklar nedir? Kathy Griffin’in de dediği gibi yastık bile hatlarının tanımlanmasına ihtiyaç duyuyorken o kalastan korse ile sahneye çıkılır mı?

Açıkçası bu haftayla alakalı olarak Michelle Visage da geleceği için daha adil bir sıralamanın çıkacağına ve jüri tarafından yapılan yorumların (gerçi dürüstlük konusunda maşallahları var) daha ölçülü, işe yarar olacağına inancım tamdı. Nitekim Visage elini az buçuk korkak tutmasına karşın Jimbo’nun giderek berbatlaşan makyajına kasıtlı mı diye sordu, Rita’ya o nasıl bir vücut cancağızım dedi, Priyanka’ya da poposuna iliştirdiği kağıttan kuyruk için ayar çekti. Biraz daha yerden yere vurup bu nasıl bir Top 4 deseydi eğlenir miydik? Elbette. Ama zannediyorum en drag queenden bile daha drag queen Michelle Visage annemiz Kanada’nın drag sahnesinin cilasının farkında ve ABD ayağındaki ışıltıyı aramıyor.

Şimdi sezonu kim kazanacak sorusu akılları daha çok meşgul etmekte. Üç ihtimale de fazlasıyla inanır ben oldum. Priyanka kazanabilir; çünkü sosyal medya rakamları arkasında. Şovu iyi temsil edecek, üstelik POC bir queen. Her ne kadar doğaçlama görevlerinde betona yapışmış olsa da iyi lip syncler, birebir yorumlamalardan sağdığı gifler ile Drag Race’in akılda kalan galip seçme rutininin bir parçası olabilir. Rita Baga da kazanabilir; çünkü bu Kanada instalasyonunun ilk sezonu ve The Vivienne örneğinde olduğu gibi tamamen karne üzerinden bir karara varmak yarışmanın startı için en mantıklı karar, arkasında seyirci desteği hiç olmasa da.

Scarlett Bobo kazanabilir; çünkü son birkaç bölümdür sürekli yüksek notlar alması ve görev birinciliği elde etmek için dokuzuncu bölüme kadar beklemek zorunda kalmış olması üzerinden bir anlatı oluşturuldu. Sürekli yükselen grafiği final çizgisinde bir taç ile süslemek isterlerse, ki düşünürseniz bu üçlü içerisinde markasının en bilincinde olan isim Bobo, kimse önlerine geçemez. O yüzden JBC’nin anlamsız yorumları, Brooke Lynn’in karizmasızlığı, şalanjlarda genel olarak düşük performans gösterilmesini bir kenara koyarak final için heyecanlanabiliyorum. Her ihtimal mümkünmüş gibi geliyor. Gönlüm tamamen Priyanka’dan yana onu not düşeyim tabii. What’s my name? The first winner of Canada’s Drag Race, Priyanka!!!

Untucked

  • Jimbo’dan kurtuluşumuzu bir ara kutlayalım.
  • Sezonun en sıkıcı lip sync’inde Jimbo’nun yer alması şaşırtıcı değil.
  • Tynomi’yi hâlâ özlüyorum, çok saçma değil mi?
  • Önümüzdeki bölümde ufak bir toplaşma var gördüğüm kadarıyla. Umuyorum Kyne herkesin saçını başını yolar.
  • Untucked sırasında odayı o kadar karartmalarındaki amaç Jimbo’nun berbat makyajını görmemizi istememeleri mi acaba?
  • Tarihin en uzun mini şalanjına da buradan selam olsun.

Genel sıralamam
⭐⭐⭐⭐: Priyanka, Lemon
⭐⭐⭐: Rita Baga, Scarlett Bobo
⭐⭐: Tynomi Banks, Jimbo, Boa, Anastarzia Anaqway
: Kiara, Ilona VerleyKyne, Juice Boxx

Ben jüri üyesi olsaydım…

Yarışmacı 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Priyanka SAFE WIN WIN WIN BTM2 SAFE LOW WIN SAFE
Rita Baga HIGH SAFE SAFE HIGH HIGH HIGH HIGH BTM2 BTM2
Scarlett Bobo HIGH SAFE HIGH HIGH SAFE WIN HIGH LOW WIN
Jimbo LOW HIGH SAFE BTM2 WIN HIGH BTM2 HIGH BTM2
Lemon SAFE WIN HIGH SAFE HIGH SAFE WIN BTM2  
Ilona Verley SAFE SAFE LOW BTM2 SAFE BTM2 BTM2    
Boa SAFE LOW BTM2 SAFE LOW BTM2      
Kiara WIN SAFE SAFE SAFE BTM2        
Tynomi Banks SAFE BTM2 LOW LOW          
Anastarzia Anaqway SAFE SAFE BTM2            
Kyne BTM2 BTM2              
Juice Boxx BTM2                

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın