Keyfî Drag Race Kanada Tekrarı 1×10

Keyfî Drag Race Kanada Tekrarı 1×10

On ikinci sezon, Secret Celebrity Drag Race, All Stars 5 ve son olarak Kanada… Lanet pandemi bizi evlere tıkadığından beri RuPaul ve yol arkadaşları varlıklarıyla bütün lubuş alemini kutsadı, hiç yalnız bırakılmadık. Öyle ki iki hafta sonra Hollanda serisi de startını veriyor. Hatta dedikodulara bakılırsa o bittiği gibi de Fransa versiyonuyla tanışacakmışız. Avustralya, Tayland, yeni Birleşik Krallık sezonu, All Stars 6, 13. sezon… Hazırız ya, artık Drag Race ile doyurulmaya, yılın her haftasını Cover Girl dinleyerek geçirmeye gönülden razıyız. Neyse bu dolu takvimin tadını her türlü çıkarırız bizler zaten de önce Kanada defterini bütünüyle kapatalım.

Levent Kırca’nın drag hâli, yarışmanın Kandy Ho’dan sonra gördüğü en berbat makyaj yetilerine sahip palyaçosu Jimbo hava sahasını terk ettikten sonra ben inanılmaz bir oh çektim. Çünkü biliyordum ki finale kalırsa, sezonda imzasını atabildiği sadece üç haftalık kılığı olmasına karşın gördüğü akıl almaz destek sebebiyle, hiç hak etmemesine karşın prodüktörler tarafından taç ile buluşturulma ihtimali mevcuttu. Gitti, kurtulduk, nefes aldık. All Stars’ın Amerika ayağında konuk edilirse artık kolaylıklar diliyorum. Michelle Visage beyaz pudradan ibaret makyajını parçık pinçik eder, kavga çıkar bu da pılını pırtını toplayıp karavanıyla Kanada’ya geri döner diye düşünüyorum.

Kalan sağlar kimlerdi? Haddinden fazla görev birinciliği alarak öne çıkan Rita Baga, sözde punk ama cetvelle çizilmiş bir drag sunan Scarlett Bobo ve sezonun anlatıcısı, peri padişahının kızı, komik, eğlenceli, kusurlarıyla dalga geçebilme yetisine sahip, andallar ve ilk insanların lideri, mesihimiz, kurtarıcımız Priyanka! Sezonun başından beri Priyanka ve bir de Lemon’ı desteklediğimi hepiniz biliyorsunuz. O yüzden üzerine övgüler yağdırmam ve çıkan sonuçtan fazlasıyla mutlu olmam kimseyi şaşırtmamıştır. Üstelik final bölümü yine kurgusuyla, olmamış şarkısı, dans rutini, Amerika benzeşine özendiği kısımlarının yamalığıyla ağızlarda acı bir tat bıraksa da Priyanka tarafından domine edildiği için anlatıyı da çok güzel tamamladılar.

Priyanka’nın elde ettiği haklı zafer ile ilgili bir diğer güzel taraf da dişiyle tırnağıyla kazıya kazıya, birkaç kere ayağı tökezlemiş olmasına karşın seyircinin alkışlarından hiç eksik kalmadan finale çıkması. Çoğunluğu beyaz twinklerden oluşan izleyici profilinin zayıf faşon queenleri harici birisi taç ile buluştuğunda sosyal medyada yarattığı “Sırf POC olduğu için kazandı.” hadsizliğine mahal vermeden, adını ezberlete ezberlete geldi buraya Priciğim. Bu ismini tekrarlatma meselesinin de ne kadar değerli bir açılımı olduğunu öğrenip sevdamızı iyice katmerledik final turunda. Kraliyet ailesine Jaida Essence Hall ve Shea Coulee’yi hediye eden 2020’de bir yeni mutluluk daha yaşattı özetle.

Tıpkı jüri gibi bölüm özelinde çok bir şey söylemek istiyorum. Söz yazmada Bobo berbattı, kostümlerde Rita kötüydü, Priyanka her kategoride zirveyi aşındırdı ve nihayetinde de sezonu kazandı zaten. Şimdi aldıkları eleştirileri uzun vadede nasıl kullanacağı önemli programın. Jeffrey Bowyer-Chapman’a gelen tenkitten zorbalığa dönüşmüş yorumları değerlendirirler mi, programın sunucusuzluğuyla ilgili nasıl bir adım atarlar, Brooke Lynn’e daha profesyonel bir kostüm ve makyaj ekibi tahsis edilir mi bilmiyorum. Bir de kurgu konusunda da desteğe ihtiyaçları var tabii… Yolları uzun; fakat engebeleri birlikte aşmaya hazırız. Unutulmasın ki RPDR’ın orijinal serisi de kendini anca dördüncü sezonda bulabilmişti.

Untucked

  • Elenen kızların geri getirilmesine çok sevindim. Keşke gelmişken bir Miss Congeniality de seçilseydi. Kesin Tynomi kazanırdı diye düşünüyorum.
  • Starzy’nin kılığına BA-YIL-DIM. Keşke iyi cicilerini daha ilk haftalardan gösterseymiş. Belki yolu daha uzun olurdu.
  • Juice Boxx minnoşum için de çok üzüldüm açıkçası. Kalbi inanılmaz kırılmış.
  • Şunu da düşündüm, Lemon’ı çok seviyor olsam da ne Rita’nın ne de Bobo’nun finaldeki varlığından şikayetçiyim. İlk sezonu doğru tanımlayan bir Top 3 olduğuna inancım tam.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın