2021’in En İyi 50 Dizisi

2021’in En İyi 50 Dizisi

Biliyorsunuz ki Oscar’a göre yaşayıp, Oscar’a göre nefes aldığımdan film yıllarını kapatmam biraz zaman alıyor. Coğrafya ve ayrıcalık farklarının devreye girmesiyle birlikte yabancı kaynaklara göre geçe kaldığım için geçtiğimiz sene bir karar almış ve liste üretme ihtiyacımı televizyonla gidermiştim. Bunu bir Oscar Boy geleneğine dönüştürme hevesimle bir kez daha karşınızdayım. 2020’den farklı olarak bu sefer değerlendirmeye reality şovları, yarışmaları ve belgeselleri de aldım ki pandeminin tesirinden henüz kurtulamadığımız senelerde neleri tüketerek hayatta kaldığımı görün, ihtiyaç duydukça siz de bu listeden beslenip seyir listenizi elden geçirirsiniz artık. 150’yi aşkın televizyon projesi (ne yazık ki bu sayı şaka değil) tükettiğim 2021’den (bana göre) yılın en iyi 50 dizisi için geri sayıma hazırsanız başlıyorum…

#50
Too Close

­Kısacık süresi içerisinde çok çabuk kan kaybediyor olsa da hep kadını suçlayan ataerkil kültürü delik deşik eden, tüm kadrosu tarafından tertemiz oynanmış, ITV üretimi bir mini dizi.

Nerede? Malum yerler
Benzeşi The Accused

#49
Q-Force

James Bond’u izleyip izleyip iç geçiren lubunyalara özel, oldukça kapsayıcı ve tüm klişelerine rağmen bir o kadar da komik olmayı başaran kuir bir animasyon.

Nerede? Netflix
Benzeşi Archer

#48
Central Park

New York ve Broadway’e dahil her şeyi kucaklayanların dizisi olmaya pek hazır Central Park’ta Stanley Tucci, huysuz ve yaşlı bir NY zengini kadını seslendiriyor.

Nerede? Malum yerler
Benzeşi 30 Rock

#47
Cooking with Paris

Paris Hilton’ı sevmeyebilir, zenginlerden nefret edebilir, yemek programlarına dayanamıyor olabilirsiniz. Ama Cooking with Paris o kadar beyond ki…

Nerede? Netflix
Benzeşi Hot Ones


#46
Catch and Kill

­Ronan Farrow’un Weinstein’i ifşalama sürecinde neler yaşadığını podcast formundan diziye dönüştürdüğü, yakın tarihin en büyük gazetecilik başarısı hakkında çarpıcı bir mini belgesel serisi.

Nerede? Malum yerler
Benzeşi Spotlight

#45
Dopesick

Michael Keaton ile Kaitlyn Dever’ın yükselişe geçen grafiklerindeki istikrarı sürdürdüğü ve Amerika’da çok can almış OxyContin bağımlılığını merkezine yerleştiren yapım, ilaç sektörünün ipliğini pazara çıkarıyor.

Nerede? Malum yerler
Benzeşi Nurse Jackie

#44
Frank of Ireland

Gleeson ailesinin son alamet-i farikası için kısaca “garip” desek yeterli gelir aslında. Anormal her şeyin mizahını yapmaya meyletmiş aile, bizi İrlanda kırsalına götürüyor.

Nerede? Amazon Prime
Benzeşi Cuckoo

#43
Insecure

Kapanış sezonunda bir daha aynı yolları aynı hevesle yürümeye kalkışan Insecure, hedefine tamamen otuzlarındaki seyircisini yerleştirdi artık. Tanıdık olmayan tek bir his yok içinde.

Nerede? beIN Connect
Benzeşi Sex and the City


#42
Feel Good

Travma adını verdiğimiz yaşanmışlıkların hayatımızdaki bütün kararlarımıza etki eden dev varlığını hatırlatarak yaraladı final sezonunda Feel Good. Kalbimiz hâlâ paramparça.

Nerede? Netflix
Benzeşi Una

#41
This Way Up

Mental sağlığı alakadar eden her şeye sıkıca sarılıyorsak, sebebi bitse de gitsek dediğimiz şu dünya düzenidir. Aisling Bea de oldukça küçük bir ölçekten bu damarı yakalayıp yaralıyor yine.

Nerede? Malum yerler
Benzeşi Fleabag

#40
In Treatment

Orijinalini izlemiş olanlar, yeni nesil In Treatment’a yabancılık çekmeyecektir. Uzo Aduba’nın terapistimiz olmasını istediğimiz bütün hikâyelerin “woke”luğu pek kararındaydı.

Nerede? beIN Connect
Benzeşi Kırmızı Oda

#39
WandaVision

Marvel Sinematik Evreni’nden nihayet dişe dokunur bir iş çıktı. Televizyon klasiklerine selam üstüne selam çakan WandaVision, finalinde yine tüy dikse de başarılı bir proje.

Nerede? Malum yerler
Benzeşi Sabrina the Teenage Witch


#38
Girls5eva

Tina Fey ve yol arkadaşlarının üretiminden çıkan her şeyde sanki bunu minik bir espri olarak 30 Rock’ta kullanmışlar hissiyatı oluyor. Girls5eva için de durum aynı.

Nerede? Malum yerler
Benzeşi Kimmy Schmidt

#37
Trying

Bu devirde ebeveyn olmak isteyen sayılı delilerden Jason ve Nikki ikilisi artık aileden birileri oldu benim için. Onlar mutlu oldukça benim yüzüme de koca bir tebessüm yerleşiyor.

Nerede? Malum yerler
Benzeşi The Middle

#36
Young Royals

Heteroseksüellerin tükettiği fantezilere kuir kimseler olarak yeni yetişiyoruz. Young Royals da “Ya kraliyetten birine âşık olursam?” sualiyle popcorn hayallerimize hizmet ediyor.

Nerede? Netflix
Benzeşi Elite

#35
Allen v. Farrow

Farrow ailesi bir değil, iki projeyle Top 50’de. Woody Allen’ın iptal uçurumlarında çürüyerek ölmesini gerektiren bütün rezaletlerini ilk ağızdan dinlemek isteyenler koşsun!

Nerede? Malum yerler
Benzeşi Whatever Works


#34
Pride

LGBTİ+ tarihini sadece tek bir coğrafya üzerinden anlatması üzse de akıcı diliyle asla didaktik hissettirmeyen, öğretici ve çok da kıymetli bir proje Pride. Geçtiğimiz yılın listesine koyduğum Visible’la duble seyri güzel olur.

Nerede? Malum yerler
Benzeşi Visible: Out on TV

#33
The Sex Lives of College Girls

Mindy Kaling’in asırlık romantik komedi aşkı yeni bir karşılık buluyor. Seks pozitif, kuir temsiliyetine yer veren ve tamamen kadın perspektifine odaklı dizi, geçtiğimiz yılın en keyifli komedisi.

Nerede? Malum yerler
Benzeşi The Mindy Project

#32
Masters of the Universe: Revelation

He-Man’le büyüyen jenerasyonun Masters of the Universe’i ziyaret etmesi farz değil de, nedir? İki parça hâlinde yayınlanan ilk sezon bütün çocukluk anılarımı tazelememe yardımcı oldu.

Nerede? Netflix
Benzeşi Sabah kuşağı çizgi dizileri

#31
Small Town News

Amerika taşrasındaki cehaletin, minik ve yerel bir televizyon kanalı özelindeki temsili Small Town News, “özgürlükler ülkesi”nin bütün noksanlarını hatırlamak adına kaçırılmaması gereken bir fırsat.

Nerede? Malum yerler
Benzeşi Tiger King


#30
Calls

Ekranda sadece telefon konuşmalarının deşifrelerini göstererek değme gerilim filmlerini cebinden çıkartacak bir atmosfer yaratıyor Calls. Black Mirror’ın yapmaya çalışıp, uzun zamandır yapamadığı bir şeyi de tek bir görüntüye dahi ihtiyaç duymadan yerine getiriyor. Daha ne olsun?

Nereden izleriz? Malum yerler
Benzeşi Black Mirror

#29
Schmigadoon!

Saturday Night Live’ın en yeteneklilerinden Cecily Strong ve Comedy Central’ın vazgeçilmez yüzlerinden Keegan Michael-Key ile inanılmaz bir kadro, bu kurgusal müzikal evreninde buluşuyor. Hatta bu yıl West Side Story’le Oscar alması muhtemelen Ariana DeBose bile var bu cümbüşün içerisinde.

Nereden izleriz? Malum yerler
Benzeşi Crazy Ex-Girlfriend


#28
Back to Life

Episodes’ta tanıyıp bağrımıza bastığımız Daisy Haggard’ın yaratıcısı olduğu ve başrolünde yer aldığı Back to Life, en yakın arkadaşını öldürdükten sonra hapse giren, 18 yıl sonra tahliye olduğunda da kasabaya geri dönen bir kadının trajikomik gündelik hayatını konu alıyor. İkinci şans fikrini mizah üzerinden incelemekte, karanlık bir komedi.

Nereden izleriz? Malum yerler
Benzeşi Flowers

#27
Pose

Ryan Murphy fabrikasından çıkma herhangi bir şeyi beğenecek değilim; fakat Pose, ana akımdaki trans temsiliyetiyle alakalı çok ama çok değerli bir iş. Murphy, arada hayal gücünün sınırlarını zorlayan hikâyelerle diziye zarar vermiş olsa da lubunya tarihin önemli bir parçası olan balo odası kültürünün tamamen siyah ve translara ait olduğunu hatırlatması mühim.

Nereden izleriz? Netflix
Benzeşi Paris Is Burning


#26
The Morning Show

#MeToo hareketinin tam ortasından bildiren The Morning Show, ilk sezonunda yarattığı dünyayı ikinci sezonunda çok daha tehlikeli bir yere çekti. Predatörlerden biriyle arkadaşsak, onun tarafından manipüle edilmişsek ne olur/olmaz gelgitinin arasına pandemiyi ve Julianna Margulies tarafından canlandırılan lezbiyen bir karakteri de sıkıştırmış üstelik.

Nereden izleriz? Malum yerler
Benzeşi The Newsroom

#25
Kulüp

Dijital için yapılan yerli işler arasında Bir Başkadır’la birlikte zirveye yerleştirebileceğimiz bir dizimiz var artık nihayet. Kurduğu dünya için ne kadar incelikli çalışıldığını, neredeyse her oyuncusunun kariyer performansını vermiş olduğunu düşündükçe seyir keyfi daha da yükseliyor. İlk sezonun ikinci parçası gelse de şöyle temizinden ağlasak hep birlikte keşke.

Nereden izleriz? Netflix
Benzeşi Çemberimde Gül Oya


#24
We’re Here

Drag Race hayranlığımı bilmeyen yok; fakat We’re Here çok farlı bir amaca hizmet ediyor. Meşhur franchise’dan Bob the Drag Queen, Shangela ve Eureka’yı bir araya getiren yapım, Queer Eye’ın bıraktığı yerden, bizi kendi güvenli çevrelerimizde zaman zaman unuttuğumuz, küçük şehirlere mahsus gerçeklerle yüzleştiriyor. İkinci sezonunda ağlamayanı dövüyorlar!

Nereden izleriz? Malum yerler
Benzeşi Queer Eye

#23
Shrill

Saturday Night Live kadrosunun biriciği Aidy Bryant şişmanfobinin mizojiniyle el ele tutuştuğu yerde, erkeklere aitmiş gibi duran dünyaya mütevazı bir biçimde savaş açmıştı. Ama üçüncü sezonunda artık hiç kimselere merhametli davranmıyor. Vura kıra, kimin canı yanar diye düşünmeden, sadece kendi akıl sağlığı ve huzuru için hareket ederek… Enfes!

Nereden izleriz? Malum yerler
Benzeşi Drop Dead Diva


#22
What We Do in the Shadows

Taika Waititi ve Jemaine Clement yaratımı herhangi bir şeyin komik olmaması zaten mümkün değil. Ancak What We Do in the Shadows her sezonunda bir yeni zirve daha görüyor. Üstün komedi yeteneklerine sahip kastının acilen ödüllendirilmesi lazım ki daha çok izleyiciyle buluşabilsin. Dördüncü sezon geliyor yahu, hadi artık hepiniz izleyin.

Nereden izleriz? Malum yerler
Benzeşi Flight of the Conchords

#21
Pretend It’s a City

Fran Lewobitz’i ismen de olsa tanıyanlar, Martin Scorsese’nin değerli vaktinden ayırıp çektiği ne olabilir diyenler ve New York’u daha görmeden sevip bağrına basanlar için yapılmış bir proje olarak özetlenebilir Pretend It’s a City. Büyük bir şehirde yaşamaya, hayata ve insan olmaya dair sohbetleriyle de herkesin bir şeyler bulabileceği bir kahve molası gibi hatta.

Nereden izleriz? Netflix
Benzeşi Comedians in Cars Getting Coffee


#20
It’s a Sin

HIV salgınının hep okyanusun diğer tarafındaki etkilerini izlediğimizden It’s a Sin her şeyden evvel konuyu Britanya’da ele almasıyla benzerlerinden ayrılıyor. Bir Russell T. Davies dizisi olması sebebiyle sürekli duygulanmamız için bizi hırpalayıp dursa da eksiği var, fazlası yok bir geçmişi anlatıyor zaten. Hatırlayıp yaralarımıza tuz basmakta yarar var.

Nereden izleriz? Malum yerler
Benzeşi Angels in America

#19
Time

Ölmesiyle meşhur Sean Bean ve Britanya’nın hakkı teslim edilmeyen büyük yeteneklerinden Stephen Graham’ı buluşturan mini dizi Time, ıslah kelimesinin dillenemediği infaz sisteminde birden fazla kapı aşındırıyor. Ama en güzel mesajı suçlunun anca işlediği günahla yüzleşebildiği ve hatalarını kabul ettiği anda arınabileceğini söylemesi hiç şüphesiz.

Nereden izleriz? Malum yerler
Benzeşi Starred Up


#18
Breeders

Listede yer alan bir diğer dizide izlediğimiz Daisy Haggard, aynı zamanda yaratıcı olarak görev alan Martin Freeman’la başrolleri paylaşıyor Breeders’ta. Ebeveynlik denilen esaretin en özünden, üreme ihtiyacı duyanları motivasyonlarından caydıracak harika bir komedi. İkinci sezonu da tahmin edemeyeceğiniz kadar karanlık ve sert. Ana baba derdi bitmeyenlere gelsin…

Nereden izleriz? Malum yerler
Benzeşi Man with a Plan

#17
Hacks

Şov dünyasının yaş ayrımcılığı ve seksizm konusunda çığır açan geri kalmışlığı bugün bile varlığını sürdürüyor, malum. İşte ödüllü komedi Hacks, kendine acaba geçmişle bugün arasında bir köprü kurmak mümkün müdür diye sorarak mizaha bambaşka yerlerden yaklaşan iki kadını hem karşı karşıya, hem yan yana getiriyor. Jean Smart’ın muntazam performansı da cabası.

Nereden izleriz? beIN Connect
Benzeşi Crashing (2017)


#16
Drag Race UK

Pandeminin Avrupa ülkelerine sıçradığı sırada çekilen ikinci sezonu listeme aldığımı not düşerek yapayım açılışı. Meselenin sadece kazanmak olmadığını ispat eden Bimini, tanrıçalardan miras güzelliğiyle Tayce, her ortamın queen’i Lawrence Chaney, kıllı poposunu Ru’ya açan Ginny Lemon, rakipsiz röportajlarıyla Tia Kofi ve daha nicesi… İkonik!

Nereden izleriz? Wow Presents +
Benzeşi Yan Odadan Filmler

#15
Ultra City Smiths

Stop motion bir film noir örneği çekmek hiç akla gelmeyecek bir şey değil elbet. Ama AMC’nin yayın hayatını sessiz sedasız tamamlayan dizisi Ultra City Smiths iki evreni öyle absürt noktalardan tutturuyor ki birbirine, hayran kalmamak elde değil. Ultra şehrin Smith soyadlı her bireyini teker teker yakından tanıyacağımız spin-offlar da izlesek keşke.

Nereden izleriz? Malum yerler
Benzeşi Animals. (2016)


#14
Scenes from a Marriage

Çağımızın ve kendi jenerasyonlarının pek yetenekli iki oyuncusu Bergman’ın klasiğinin yeniden uyarlamasında kafa kafaya veriyor. Venedik prömiyerinde bıngıl öpmeli görüntüleriyle de gündemimize oturan yapım, aynı zamanda senenin de en iyilerinden. Tek başına ilk saati bile televizyon tarihinin en iyi oynanmış bölümleri arasında anılmayı hak ediyor.

Nereden izleriz? beIN Connect
Benzeşi Marriage Story

#13
Mare of Easttown

Mare’ın kalbimizi kırdığı o güzel bahar aylarını hatırlayan var mı? Bir katilin peşinden koşarken kendi derdini bir kutuya saklayıp asla havayla temas etmesine izin vermeyen polis memurunu izleyerek içlenmiştik sezon boyunca. Kate Winslet’in kariyer zirvesine bir kere daha değdiği dizide boşa kurşun sıkan tek bir oyuncu da yoktu üstelik. Özledik be Mare, geri dön! 

Nereden izleriz? beIN Connect
Benzeşi Broadchurch


#12
We Are Lady Parts

Müslüman ailelerin kızları bir araya gelip punk rock grubu kuruyor, gelenekle çağdaş arasında yeni bir köprü kurarak seyirciye de sadece eğlenmesini buyuruyor We Are Lady Parts’ta. Kağıt üzerinde hiç işleyecekmiş gibi durmayan bir formülden böylesine keyifli ve orijinal bir dizi çıkması şaşılacak şey. Üstelik politik anlamda konumlandığı yer de pek organik. 

Nereden izleriz? Malum yerler
Benzeşi Ramy

#11
Starstruck

Göçmen deneyiminin beyaz geçerliliği barındıran bir noktasında Starstruck aslında çok bilinmedik şeyler yapıyor denemez. Ancak klasik screwball yapımları örnek alarak tasarlanan ilk sezonunda yaratıcı/başrol Rose Matafeo romantik komedileri hem yeniden inşa eden, hem de kurallarına hiç dokunmayan şeytan tüylü bir sentez çıkarmış ortaya.

Nereden izleriz? Malum yerler
Benzeşi Catastrophe


#10
Maid

The Leftovers’la hayatlarımıza giren Margaret Qualley’nin ne zaman doğru rolle buluşacağını sorgularken Shameless’tan tanıdık olduğumuz gerçekliğe çok paralel bir yerde geçen Maid çıktı karşımıza. Yoksulluktan başka bir seçeneğin olmadığı kadere sahipken baskıya ne kadar karşı koyabiliyoruz, psikolojik manipülasyonu istismar saymazsak sınırı nerede çizeriz, şiddet tekrara izin veren bir motif midir ve elverişsiz koşullardan beslenir mi gibi soruları özenle cevaplayan, izlemesi kolay, hazmetmesi zor bir dizi bu. Bir noktada sadece üzüntüden değil, çıkışsızlıktan ağlatıyor izleyicisini. Umuyorum ödül yollarından hep eli dolu döner.

Nereden izleriz? Netflix
Benzeşleri Shameless ve Friends with Money


The Good Fight

#9
The Good Fight

Yedi senelik The Good Wife macerasından sonra bir kısmı aynı karakterlerle, Chicago’nun hukuk çevrelerinde geçen yeni bir şey üretebileceklerinden şüpheliydim Robert ve Michelle King’in. Çok yanılmışım. Başta Amerika olmak üzere, değişen politik iklimin eğilip bükülmesi en kolay meslek dalı üzerindeki etkilerini, hem etrafta olup bitenin çok farkında, hem de geleceği tahmin edecek kadar öngörülü bir yerden servis etmeye devam ediyorlar spin-off yapımın beşinci yılında. Hayal ve gerçek arasındaki sınırları ihlal ettikçe de daha kıymetli madenlere ulaşıyorlar. Başlayın demek için biraz geç biliyorum ama gerçek bir TV zirvesi bu dizi.

Nereden izleriz? Amazon Prime
Benzeşleri BlacKkKlansman ve The Practice


#8
How to with John Wilson

Geçtiğimiz sene birinci sıraya yerleştirdiğim How to with John Wilson’ın ben bu satırları yazarken ikinci sezonundan sadece üç bölüm yayınlanmıştı. Dolayısıyla sonrasında fikrimi değiştirip zirveye yaklaştırma hakımı elimde saklı tuttuğumu belirterek gireyim söze. Gerçek bir dahi ve hatta deli olduğuna hiç şüphe duymadığımız Wilson, arşiv görüntülerinden başyapıtlar üretmeye, hayata dair fikirlerini saçmalıklara ev sahipliği yapan metropolitanların en büyüğü New York’ta sahnelemeye devam ediyor. Eksik olmadan, hatta üstüne koyarak devam ettiği macerası nasıl oluyor bilmiyorum ama bu sefer daha da komik ve ürkütücü.

Nereden izleriz? Malum yerler
Benzeşleri Symbiopsychotaxiplasm ve The Wolf Pack


#7
The Other Two

The Other Two’yu nasıl ifade etsem de ilginizi çeksem bilemiyorum. Şov dünyasının saçmalıklarıyla ilgili daha iyi bir dizi izledik mi? Hayır. İçinde bulunduğumuz dönemde sosyal medyanın yapıcı ve yıkıcı gücünün tezatı hakkında daha iyi bir dizi var mı peki? Hayır. Ayrıcalıklardan bağımsız olarak, kuir kimliklerimizi satarak bir yerlere gelmemizi emreden düzene dikkat çeken nadir dizilerden diyebilir miyiz? Kesinlikle. SNL mezunu senaristleri mevcuttaki bütün oyuncularına komedi alanındaki başarılarını göstermeleri için alan tanıyor mu? Evet. O zaman ne duruyorsunuz sayın seyirci. Koşarak gelin, mizahın zirvesinde buluşalım.

Nereden izleriz? Malum yerler
Benzeşleri Difficult People ve The Skeleton Twins


#6
Succession

İtiraf edeyim, Succession’ın sezon başında sosyal medya için durmaksızın “meme” üreten bir fabrika olduğunun bilincindeki hâllerinden pek hoşnut değildim. Ancak Jesse Armstrong ve senarist ekibi sezonun ikinci yarısında dümeni öyle bir yere kırdı ki ders niteliğinde bir çözüm bölümü izledik hep birlikte. Hem bir parçası olmak, hem de diri diri gömmek istediğimiz Roy ailesi, yeni yeni rezaletlerin çiçeği olurken bizlere de zevkten dört köşe olmak düştü. Şu an aklımda tek bir soru var: Yeni sezonu nasıl bekleyeceğiz, nasıl dayanacağız? Bari Jeremy Strong ve Kieran Culkin hemen Emmy’lerine kavuşsa da zaman hızlıca aksa.

Nereden izleriz? beIN Connect
Benzeşleri Veep ve The Romanoffs


#5
Ted Lasso

Yeter ki kalbin güzel olsun gerisi öyle ya da böyle gelir diyen Ted Lasso, bir tutam Brit karamsarlığı ekli formülüyle bu sezon çok önemli bir yere çevirdi rotasını: Mental sağlık. Her eylemimizin arkasında bilinçsiz de olsa bir motivasyonun yer aldığını hatırlarken, Lasso’nun bu pofuduk hâlini de kazıyıp içeride neler dönüyor diye bakmaya ihtiyacımız vardı. Nitekim dizi bunu yaptı, üstüne acaba yeteri kadar tanıtılmadı mı dediğimiz bütün karakterlerinin üçüncü boyutuyla tanıştırdı bizi bu sezon. Sırf cenaze bölümü için bile dünya üzerindeki bütün ödülleri hak ediyor. Gerçek bir başyapıt, bizim jenerasyonumuzun aile dizisi.

Nereden izleriz? Malum yerler
Benzeşleri Brockmire ve Moneyball


#4
Invincible

Süper kahraman öykülerinin kayda değer bir anlatıya dönüştüğü yer her daim “Kontrolsüz güç, güç müdür?” sorusuna verilen cevaplarda oldu. Temsiliyet anlamında bir çizgi dizi olmasına rağmen sınıfı geçen Invincible da tezgahını bu alana kuruyor. Grafik şiddet sahneleriyle, kanlı canlı bir dizi olarak varlık gösteremeyecek yapımın çizgi roman kültürünün özünü koruyan yapısıyla da gönüllerde taht kurduğu aşikar. Tabii buradan nereye gider, “en büyük kötü” öldürülmezse ilgimiz ayakta kalır mı gibi suallerimiz mevcut. Fakat ilk sezonu itibarıyla şikayet etmek yerine sadece methiyeler düzsek yeterli gelecektir diye düşünüyorum.

Nereden izleriz? Malum yerler
Benzeşleri The Boys ve Watchmen


#3
The White Lotus

The White Lotus’u mu daha çok seviyorum, gay ikon Jennifer Coolidge’in varlığını mı yoksa Cristobal Tapia de Veer’in adını yazarken zihnimde çalan müziğini mi emin değilim. Tek emin olduğum şey, içimizdeki zengin nefretini biraz daha körükleyen, yaratıcısı Mike White’ın önceki işlerinden de alışkın olduğumuz temaları gündeme getiren kusursuz bir iş olduğu. Ayrıcalıklıların bir şekilde hep kazanmayı başardığının acımasızca altını çizer, kültür hırsızlığının bugün bile varlık gösterdiğini hatırlatırken sinirlerimizi bozuyor olsa da The White Lotus ziyaretçileri zaten bizi tüketip gösterişli hayatlarına dönmek için oradalar.

Nereden izleriz? beIN Connect
Benzeşleri Beatriz at Dinner ve Enlightened


#2
The Underground Railroad

Amerikan İç Savaşı’nın öncesinde, insan haklarının her gün hunharca ihlal edildiği bir zaman aralığında geçiyor The Underground Railroad. Georgia’da bir plantasyonda çalışan ve bir şekilde kaçmayı başaran ana karakteri Cora üzerinden de kurguyla gerçek arasında, kötünün iyisi bir çıkış kapısına sıkı sıkı sarılıyor bu dört başı mamur, Colson Whitehead uyarlaması. Kameranın arkasında, görsel anlamda bizi doyuracağına emin olduğumuz Oscar ödüllü yönetmen Barry Jenkins, çılgınca yetenekli başrol oyuncusu Thuso Mbedu ile kurduğu tarifi imkansız ortaklığından bir televizyon şaheseri çıkarmış. Her bölümü, kare kare birer sanat eseri.

Nereden izleriz? Amazon Prime
Benzeşleri 12 Years a Slave ve Roots


#1
The Beatles: Get Back

İzlemiş olanlar ne demek istediğimi çok iyi anlayacaktır; The Beatles: Get Back tarihin en başarılı üçlemeleriyle bir arada anılmayı bir hayli hak ediyor. Gelmiş geçmiş en iyi müzik grubu The Beatles dağılmanın eşiğindeyken, kaydettikleri albüm ve son canlı performanslarıyla sonuçlanan sürecin dahil olduğu, daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış görüntülere sahip epik bir mini belgesel kurgulamış Peter Jackson. Tarihin çok tartılışmış hadiselerinden birinin arka perdesinde olup bitenleri en ön sıradan izleme ayrıcalığının verdiği haz tarif edilebilecek gibi değil. “Let It Be”nin anbean bestelenişini izledik yahu, şaka gibi! Artık ölsek de gam yemeyiz.

Nereden izleriz? Malum yerler
Benzeşleri The Lord of the Rings ve Star Wars

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

1 Yorum

  1. Deniz

    Liste çok güzel ve özenilmiş. Üzerine düşünülmüş. Ancak bir tane bilim kurgu aradım, anime aradım, bulamadım… Bazı janrlar hep mı dışlanır ve görülmez, galiba… Dışlanan tüm janrlar için buraya bir yorum bırakıyorum. Çok güzel kitap uyarlamaları, bizi çocukken yediğimiz anne yemeğinin kokusuna götüren, eski arkadaşlıkları ilk aşkları hatıralarımızda canlandıran, çizimleri muhteşem animeler var. Orjinal senaryolar, sürekli güncelenen bilimsel bilgilerle ve yaratıcılıkla harmanlanarak yeni nesil bilimkurgu yapan, dışarkan bakınca belki de bir çocuk dizisi gibi görünen ancak uzay/zaman ve yapay zeka üzerine karmaşık ilişkiler kurarak doğanın, insanın, var olmanın ve teknolojinin felsefesini yapmamızı sağlayan, görsel efektleri çoğunlukla süper olmasa da, aralarında hakkını gayet veren diziler var. Arayın, onları bulacaksınız. Bilenler bildi bile.

    Yanıt

Bir Cevap Yazın