San Francisco’dan pek şık aday listesi

San Francisco’dan pek şık aday listesi

Drive My Car

Eleştirmen birliklerini hızlıca bitirip sektörün fikirlerini öğrenmeye yaklaştığımız şu günlerde geriye kalan gruplar da bir bir adaylarını açıklamaya başladı. 10 Ocak’ta ödüllerine dağıtmaya hazırlanan San Francisco günün ilk durağı. Oldukça şık bir En İyi Film listesiyle karşımızdalar. The Power of the Dog 9 adaylıkla zirvede olsa da Drive My Car, The Green Knight ve Licorice Pizza’ya verdikleri destek dikkat çekiyor:

FİLM
Drive My Car
The Green Knight
Licorice Pizza
The Power of the Dog
West Side Story

YÖNETMEN
Jane Campion | The Power of the Dog
Maggie Gyllenhaal | The Lost Daughter
Ryusuke Hamaguchi | Drive My Car
Steven Spielberg | West Side Story
Denis Villeneuve | Dune

ERKEK OYUNCU
Andrew Garfield | tick, tick … BOOM!
Nicolas Cage | Pig
Benedict Cumberbatch | The Power of the Dog
Hidetoshi Nishijima | Drive My Car
Will Smith | King Richard
Denzel Washington | The Tragedy of Macbeth

KADIN OYUNCU
Jessica Chastain | The Eyes of Tammy Faye
Olivia Colman | The Lost Daughter
Penelope Cruz | Parallel Mothers
Tessa Thompson | Passing
Kristen Stewart | Spencer

YARDIMCI ERKEK OYUNCU
Bradley Cooper | Licorice Pizza
Cirián Hinds | Belfast
Troy Kotsur | CODA
J.K. Simmons | Being the Ricardos
Kodi Smit-McPhee | The Power of the Dog

YARDIMCI KADIN OYUNCU
Jessie Buckley | The Lost Daughter
Ariana DeBose | West Side Story
Kirsten Dunst | The Power of the Dog
Marlee Matlin | CODA
Ruth Negga | Passing

ÖZGÜN SENARYO
Being the Ricardos | Aaron Sorkin
Belfast | Kenneth Branagh
C’mon Cmon | Mike Mills
Don’t Look Up | Adam McKay, David Sirota
Licorice Pizza | Paul Thomas Anderson

UYARLAMA SENARYO
Drive My Car | Ryusuke Hamaguchi, Takamasa Oe
Dune | Jon Spaihts, Denis Villeneuve, Eric Roth
The Lost Daughter | Maggie Gyllenhaal
Passing | Rebecca Hall
The Power of the Dog | Jane Campion

KURGU
Belfast | Úna Ní Dhonghaíle
Dune | Joe Walker
Licorice Pizza | Andy Jurgensen
The Power of the Dog | Peter Sciberras
West Side Story | Sarah Broshar, Michael Kahn

GÖRÜNTÜ YÖNETİMİ
Dune | Greg Fraser
The French Dispatch | Robert Yeoman
The Green Knight | Andrew Droz Palermo
Nightmare Alley | Dan Laustsen
The Power of the Dog | Ari Wegner
The Tragedy of Macbeth | Bruno Delbonnel
West Side Story | Janusz Kaminski

PRODÜKSİYON TASARIMI
Dune | Patrice Vermette
The French Dispatch | Adam Stockhausen
The Green Knight | Jade Healy
Nightmare Alley | Tamara Deverell
The Tragedy of Macbeth | Stefan Dechant

ÖZGÜN MÜZİK
Dune | Hans Zimmer
The French Dispatch | Alexandre Desplat
The Green Knight | Daniel Hart
The Power of the Dog | Jonny Greenwood
Spencer | Jonny Greenwood

YABANCI FİLM
Drive My Car
Flee
A Hero
Parallel Mothers
The Worst Person in the World

ANİMASYON
Belle
Encanto
Flee
Luca
The Mitchells vs. The Machines

BELGESEL
Flee
Procession
The Rescue
Summer of Soul
The Velvet Underground

BAĞIMSIZ SİNEMA ÖZEL ÖDÜLÜ
Kuessipan
Test Pattern

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.