75. Cannes Film Festivali başlıyor!

75. Cannes Film Festivali başlıyor!

Jasmine Trinca, Rebecca Hall, Vincent Lindon, Deepika Padukone ve Noomi Rapace

Ana yarışma jüri başkanlığını Vincent Lindon’ın yaptığı, Asghar Farhadi, Rebecca Hall, Ladj Ly, Jeff Nichols, Deepika Padukone, Noomi Rapace, Joachim Trier ve Jasmine Trinca’nın da eşlik ettiği 75. Cannes Film Festivali bu akşam Michel Hazanavicius’un yeni filmi Final Cut’ın (Coupez!) prömiyeriyle açılışını yapıyor. Festival başlamadan, Cannes direktörü Thierry Frémaux’nun Deadline’a verdiği ve festival yönetimince sansürlenen röportajı konuşarak startı verdik aslında. Farhadi’nin ülkesinde intihalden yediği cezanın konuşulmasıyla birlikte epeyce politik ve gergin bir yıl geçireceğimiz de neredeyse kesin gibi. Bakalım ne tür fecaatler yaşanacak hafta içerisinde. Katılmayı çok istesem de bu sene yeni iş değiştirmiş olmanın bedelini ağır ödediğim Cannes’dan önemli haberleri iletmeye devam edeceğim ben size 28 Mayıs’a kadar. Emin Alper’e bol şanslar diyelim ve şimdilik nerede ne oynuyor, hafta boyunca hangi filmlerin eleştirilerinin peşinden koşacağız bir hatırlayalım:

ANA YARIŞMA

Jüri: Vincent Lindon (başkan), Asghar Farhadi, Rebecca Hall, Ladj Ly, Jeff Nichols, Deepika Padukone, Noomi Rapace, Joachim Trier, Jasmine Trinca

  • Armageddon Time | James Gray
  • Boy from Heaven | Tarik Saleh
  • Broker | Hirokazu Kore-eda
  • Brother and Sister (Frère et soeur) | Arnaud Desplechin
  • Close | Lukas Dhont
  • Crimes of the Future | David Cronenberg
  • Decision to Leave | Park Chan-wook
  • The Eight Mountains (Le otto montagne) | Charlotte Vandermeersch, Felix van Groeningen
  • Eo | Jerzy Skolimowski
  • Forever Young (Les Amandiers) | Valeria Bruni Tedeschi
  • Holy Spider | Ali Abbasi
  • Leila’s Brothers | Saeed Roustayi
  • Mother and Son (Un petit frére) | Léonor Serraille
  • Nostalgia | Mario Martone
  • Pacifiction (Tourment sur les îles) | Albert Serra
  • RMN | Cristian Mungiu
  • Showing Up | Kelly Reichardt
  • The Stars at Noon | Claire Denis
  • Tchaikovsky’s Wife | Kirill Serebrennikov
  • Tori and Lokita (Tori et Lokita) | Jean-Pierre & Luc Dardenne
  • Triangle of Sadness | Ruben Östlund

BELİRLİ BİR BAKIŞ

Jüri: Valeria Golino (başkan), Benjamin Biolay, Debra Granik, Joanna Kulig, Édgar Ramírez

  • All the People I’ll Never Be (Retour à Séoul) | Davy Chou
  • The Blue Caftan (Le Bleu du caftan) | Maryam Touzani
  • Burning Days (Kurak Günler) | Emin Alper
  • Butterfly Vision | Maksym Nakonechnyi
  • Corsage | Marie Kreutzer
  • Domingo and the Mist (Domingo y la Niebla) | Ariel Escalante Meza
  • Father & Soldier (Tirailleurs) | Mathieu Vadepied
  • Godland (Vanskabte Land) | Hlynur Pálmason
  • Harka | Lotfy Nathan
  • Joyland | Saim Sadiq
  • Les Pires | Lise Akoka, Romane Gueret
  • Metronom | Alexandru Belc
  • More Than Ever (Plus que jamais) | Emily Atef
  • Plan 75 | Chie Hayakawa
  • Rodéo | Lola Quivoron
  • Sick of Myself (Syk Pike) | Kristoffer Borgli
  • The Silent Twins | Agnieszka Smoczyńska
  • The Stranger | Thomas M. Wright
  • War Pony | Riley Keough, Gina Gammell

YARIŞMA DIŞI

  • Elvis | Baz Luhrmann
  • Final Cut (Coupez!) | Michel Hazanavicius
  • Hunt | Lee Jung-jae
  • The Innocent (L’Innocent) | Louis Garrel
  • Mascarade | Nicolas Bedos
  • Moonage Daydream | Brett Morgen
  • Novembre | Cédric Jimenez
  • Rebel | Adil El Arbi, Bilall Fallah
  • Smoker’s Cough (Fummer fait tousser) | Quentin Dupieux
  • Three Thousand Years of Longing | George Miller
  • Top Gun: Maverick | Joseph Kosinski

CANNES PRÖMİYERLERİ

  • The Beasts (As bestas) | Rodrigo Sorogoyen
  • Diary of a Fleeting Air (Chronique d’une liaison passagère) | Emmanuel Mouret
  • Dodo | Panos H. Koutras
  • Don Juan | Serge Bozon
  • Exterior Night (Esterno notte) | Marco Bellochio – dizi
  • Irma Vep | Olivier Assayas – mini dizi
  • Nos frangins | Rachid Bouchareb
  • La Nuit du 12 | Dominik Moll

ÖZEL GÖSTERİMLER

  • All That Breathes | Shaunak Sen
  • Jerry Lee Lewis: Trouble in Mind | Ethan Coen
  • Marcel! | Jasmine Trinca
  • Mi país imaginario | Patrico Guzmán
  • The Natural History of Destruction | Sergei Loznitsa
  • Le Petit Nicolas: Qu’est-ce qu’on attend pour être heureux? | Amandine Fredon, Benjamin Massoubre
  • Restos Do Vento | Tiago Guedes
  • Riposte féministe | Marie Perennès, Simon Depardon
  • Salam | Diam’s, Houda Benyamina, Anne Cissé
  • The Vagabonds | Doroteya Droumeva

KISA FİLMLER

  • Cherries (Uogos) | Vytautas Kaskus
  • Fire at the Lake (Le Feu au lac) | Pierre Menahem
  • Melancholy of My Mother’s Lullabies (Lori) | Abinash Bikram Shah
  • Night Light (Luz Nocturna) | Kim Torres
  • Persona | Moon Sujin
  • Same Old | Lloyd Lee Choi
  • A Short Story | Bi Gan
  • Tsutsu | Amartei Armar
  • The Water Murmurs | Chen Jianying

CINÉFONDATION

  • All of This Belongs to You (Tout ceci vous reviendra) | Lilian Fanara
  • A Conspiracy Man (Il Barbiere complottista) | Valerio Ferrara
  • Craze (Hajszálrepedés) | Bianka Szelestey
  • Glorious Revolution | Masha Novikova
  • Humans Are Dumber When Crammed Up Together (Les Humains sont cons quand ils s’empilent) | Laurène Fernandez
  • Kinship (Sheherut) | Orin Kadoori
  • Liquid Bread | Alica Bednáriková
  • Mistida | Falcão Nhaga
  • Mumlife | Ruby Challenger
  • Nauha | Pratham Khurana
  • The Pass | Pepi Ginsberg
  • The Silent Whistle (Feng Zheng) | Li Yingtong
  • Somewhere | Li Jiahe
  • Spring Roll Dream | Mai Vu
  • That’s Amore (100% Flået Kærlighed) | Malthe Saxer
  • We Are Not There Tomorrow | Olga Kłyszewicz

INTERNATIONAL CRITICS’ WEEK

Yarışma

  • Aftersun | Charlotte Wells
  • Alma viva | Cristèle Alves Meira
  • Imagine | Ali Behrad
  • La jauría | Andrés Ramírez Pulido
  • Love According to Dalva | Emmanuelle Nicot
  • Summer Scars (Nos cérémonies) | Simon Rieth
  • The Woodcutter Story (Metsurin tarina) | Mikko Myllylahti

ÖZEL GÖSTERİMLER

  • Everybody loves Jeanne (Tout le monde aime Jeanne) | Céline Devaux
  • Next Sohee | July Jung
  • Sons of Ramses (Goutte d’or) | Clément Cogitore
  • When You Finish Saving the World | Jesse Eisenberg

CRITICS’ WEEK

  • 1976 | Manuela Martelli
  • Ashkal | Youssef Chebbi
  • The Dam | Ali Cherri
  • Contitental Drift (South) | Lionel Baier
  • Enys Men | Mark Jenkin
  • The Fabric of the Human Body (De Humani Corporis Fabrica) | Lucien Castaing-Taylor, Véréna Paravel
  • Falcon Lake | Charlotte Le Bon
  • The Five Devils (Les Cinq Diables) | Léa Mysius
  • Funny Pages | Owen Kline
  • God’s Creatures | Saela Davis, Anna Rose Helmer
  • The Green Perfume (Le Parfum vert) | Nicolas Pariser
  • Harkis (Les Harkis) | Philippe Faucon
  • A Male (Un varón) | Fabian Hernández
  • The Mountain (La Montagne) | Thomas Salvador
  • One Fine Morning (Un beau matin) | Mia Hansen-Løve
  • Pamfir | Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk
  • Paris Memories (Revoir Paris) | Alice Winocour
  • Scarlet (L’Envol) | Pietro Marcello
  • The Super 8 Years (Les Années Super 8) | Annie Ernaux, David Ernaux-Briot
  • The Water (El agua) | Elena López Riera
  • Will-o’-the-Wisp (Fogo-Fátuo) | Joāo Pedro Rodrigues

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

1 Yorum

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.