95. Akademi Ödülleri’nin ardından…

95. Akademi Ödülleri’nin ardından…

Ke Huy Quan
Ke Huy Quan

Gündemi yoğun bir ülkede yaşadığımızdan mı bilmem, çok uzun hissettirdi bana bu Oscar sezonu. Sanki bir türlü sadede gelemedik gibi. O yüzden 95. Akademi Ödülleri yükü üzerimizden kalktığı için inanılmaz hafiflemiş hissediyorum. Töreni sunmak üzere üçüncü kez Dolby’e dönen Jimmy Kimmel’ın ev sahipliğini yaptığı, sadık Oscar izleyicisinin fikirlerinin dinlendiği bir gece oldu. Ne teknik ödüller kırmızı halı sırasında dağıtıldı, ne tatsız ek müzikal numaralar izledik, ne de Kimmel’ın zevzek şakalarıyla vakit harcandı. Kimi teşekkür konuşmaları kısa kaldı, kimilerinin lafı kesildi; ama herkesi bir şekilde duyduk ve hak ettikleri kutlamanın gerçekleştiğine şahitlik ettik.

Everything Everywhere All at Once’ın gecesi oldu bu tabii. Akademi, beşin üzerinde adaylı sisteme geçtiğinden beri ilk kez bir film bu kadar fazla ödül aldı. 7 kategoride galip gelen yapım, Oscar tarihinin de ana dallarda en çok ödüllenmiş filmi oldu. Kulağa şaka gibi gelse de erkek oyuncu dalı haricinde, ki orada da aday değildi, kaçırdığı büyük ödül olmadı Everything Everywhere All at Once’ın. Hikâye anlatımında böylesine taze bir sayfa açmış, yeni jenerasyonun çok daha olumlu reaksiyon verdiği böylesine sıradışı bir işin AMPAS tarafından ödüllendirilmesi inanılmaz. Hâlâ bu gıpta edilesi başarının gerçekliğine inanmakta güçlük çekiyorum. Bir taraftan da uzun yıllardır ilk kez benim de “Yılın Filmi” olarak değerlendirdiğim yapım ödüllendiği için mutluluktan havalara uçmakla meşgulüm tabii.

Michelle Yeoh’nun Halle Berry’den sonra 95 yıllık Oscar tarihinde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanmış ikinci beyaz olmayan aktris ünvanına erişmesi de bir hayli sevindirdi açıkçası. Kraliçemiz Cate Blanchett de alsa üzülmeyecektik belki ama benim gönlüm Yeoh’dan ve bütün kariyerinin bir özeti olarak addedilebilecek gösterişli performansından yanaydı. Yeoh’yla birlikte bütün oyunculuk dallarında ödül sezonu anlatıları kazandı diyebiliriz. Brendan Fraser ve Ke Huy Quan’a sektör kollarını açarken, Jamie Lee Curtis ile Yeoh için de hakkı teslim edilmemiş veteranlar denilerek oylar toplandı belli ki.

Jonathan Wang, Daniel Kwan ve Daniel Scheinert

All Quiet on the Western Front’un törenin ilk yarısında elde ettiği sürpriz prodüksiyon tasarımı zaferi biraz endişelendirse de 4 ödülde kaldılar. Curtis kazandığında kılını kıpırdatmayan Angela Bassett’a rağmen Black Panther: Wakanda Forever ve erkek oyuncuyla birlikte makyaj ödülünü de kapan The Whale, ikişer heykelcikle döndü evine. Ancak The Banshees of Inisherin, TÁR, The Fabelmans ve Elvis sıfır çekti. Bir kısmının olacağını tahmin ediyorduk tabii. Beni bu dörtlü arasında ödülsüz kaldığı için en çok şaşırtan Elvis oldu. En azından kostüm tasarımını ya da makyaj ödülünü kazanabileceğine çok inanmıştım. Tahminlerimde de Elvis’e aşırı güvenmemin bedelini ödedim ve tüm zamanlardaki en kötü ikinci performansımı göstererek 23 dalda 15 doğruyla yere çakıldım.

Peki 95. Akademi Ödülleri gelecekle alakalı bize ne diyor? İstatistikleri artık bir kenara atma zamanımız gelmiş bana kalırsa. BAFTA’da ödüllenen dört oyuncunun dördü de avcunu yaladı. Oylamanın son günü dağıtılan Oyuncular Birliği Ödülleri ise bütün kategorileri tahmin etmiş gibi oldu. Hem aşırı kampanya (EEAAO) işledi, hem de bir filmin seyircide bıraktığı izin de (AQotWF) tek başına yeterli olabileceği kanıtlandı. Yine ödül sezonlarının kendi içerisinde biricik olduğunu hatırladık. Kurgu ödülüyle ses ödülü farklı adreslere gidemezden, bir filme bütün oyunculuk ödüllerini vermezler sohbetlerine kadar hepsi boşa çıktı.

Sosyal medya tahmin edebileceğiniz üzere korkunç durumda dün geceden bu yana. Çünkü yeni, alışılmışın dışında bir şey kazandı. Everything Everywhere All at Once’ın kaosu herkese hitap etmediği için, töreni sadece ödül almakla kalmayıp bir de domine edince huzuru bozuldu kimilerinin. Neyse üzülmesinler, ben 96. Akademi Ödülleri yazımı yazmaya başladım. En geç bir haftaya Oscar Boy semalarında olacak. Bir sonraki buluşmamıza kadar şimdilik hoşçakalın diyeyim. Temmuz ayından beri Everything Everywhere All at Once’ı En İyi Film tahminlerinde ilk sıradan indirmeyen ellerimi de öperek sizleri uğurlayayım.

FİLM Everything Everywhere All at Once | Daniel Kwan, Daniel Scheinert, Jonathan Wang
YÖNETMEN Daniel Kwan & Daniel Scheinert | Everything Everywhere All at Once
ERKEK OYUNCU Brendan Fraser | The Whale
KADIN OYUNCU Michelle Yeoh | Everything Everywhere All at Once
YARDIMCI ERKEK OYUNCU Ke Huy Quan | Everything Everywhere All at Once
YARDIMCI KADIN OYUNCU Jamie Lee Curtis | Everything Everywhere All at Once
ÖZGÜN SENARYO Everything Everywhere All at Once | Daniel Kwan, Daniel Scheinert
UYARLAMA SENARYO Women Talking | Sarah Polley
KURGU Everything Everywhere All at Once | Paul Rogers
GÖRÜNTÜ YÖNETİMİ All Quiet on the Western Front | James Friend
PRODÜKSİYON TASARIMI All Quiet on the Western Front | Christian M. Goldbeck, Ernestine Hipper
KOSTÜM TASARIMI Black Panther: Wakanda Forever | Ruth Carter
ÖZGÜN MÜZİK All Quiet on the Western Front | Volker Bertelmann
ÖZGÜN ŞARKI “Naatu Naatu”, RRR | M.M. Keeravaani, Chandrabose
MAKYAJ & SAÇ TASARIMI The Whale | Adrien Morot, Judy Chin, Annemarie Bradley
SES Top Gun: Maverick | Mark Weingarten, James H. Mather, Al Nelson, Chris Burdon, Mark Taylor
GÖRSEL EFEKT Avatar: The Way of Water | Joe Letteri, Richard Baneham, Eric Saindon, Daniel Barrett
ULUSLARARASI FİLM All Quiet on the Western Front (Almanya)
ANİMASYON Guillermo del Toro’s Pinocchio | Guillermo del Toro, Mark Gustafson, Gary Ungar, Alex Bulkley
BELGESEL Navalny | Daniel Roher, Odessa Rae, Diane Becker, Melanie Miller, Shane Boris
KISA FİLM An Irish Goodbye | Tom Berkeley, Ross White
KISA ANİMASYON The Boy, the Mole, the Fox and the Horse | Charlie Mackesy, Matthew Freud
KISA BELGESEL The Elephant Whisperers | Kartiki Gonsalves, Guneet Monga

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

4 Yorum

 1. Sirke

  Açıkçası Everything Everywhere All at Once filmi dışında hiçbir aday filmi izlemedim. Bundan 3-4 sene önce illaki adayların çoğunu izleme gayretim olurdu. Ancak, teknik olarak bir sinemacı gözüyle bakamadigim için sevmediğim,anlayamadigim yapimlarin oscar alması tuhafıma gidiyor. Bir de tabi bu sırası geldiği için verilen ödül meselesi beni bu işten biraz daha soğuttu. Eeaao ya gelirsem filmin içine giremedim tam.anlayamadim. enteresan bir yapısı var. Mal mıyım diye de düşünmedim değil. Yeoh un ödül almasına çok sevindim o ayrı. Daha önce en azından birkaç kez ödül almalıydı zaten. Brendan fraser en merak ettiğim film bu arada. İlk onu izleyeceğim gibi duruyor.

  Yanıt
 2. Seçkin

  Ödül öncesi son podcastinde Brendan Fraser’ın performansı hakkında “korkunç” yorumun ve aktörlük alanındaki ableist tavrından sonra Franser’ın kazanmasına daha da mutlu oldum sevgili Umur. Umarım çeşitlilik ve fırsat eşitliliği gibi nosyonların sadece kadınlar, farklı cinsel kimlikler ve etnik kökenler ile sınırlı kalmadığını, draması yapılan dezavantajlı gruplar için de olabileceğini kabullenirisin. Eline sağlık.

  Yanıt
  1. Umur Çağın Taş

   Yorumum mu anlaşılmadı acaba? Ya da atlayarak mı dinlediniz? Tam zıttını savundum çünkü. Bu rolü şişman bir oyuncunun oynamaması, karaktere acımamız için yapılan manipülasyonları eleştirdim çünkü. Dezavantajlı gruplara böyle temsiliyet sağlandığını düşünmek, bu rolde Brendan Fraser’ı fatsuit’le oynatmak asıl ableism.

   Yanıt

Yorum yazın...