Keyfî Drag Race Tekrarı: Okuyamama Bayramı

Keyfî Drag Race Tekrarı: Okuyamama Bayramı

Merhabalar Drag Race fanları. Sizlere koşulların eşitlendiği sekizinci bölümden bildiriyorum bugün. Yarışma dahilinde Snatch Game’den sonra yolunu gözlediğimiz tek görev reading ile daha evvel RuPaul için yapılmış Roast’un Michelle Visage versiyonu birleştirilmiş bu hafta. Dolayısıyla komedi yeteneği gelişmiş olanların basit queenlerden ayırmak için de güzel bir fırsat oldu. Yalnız bölüm başında Farrah Moan ile Peppermint’in geriye kalanlar arasında görev birinciliği alamamış yegâne yarışmacılar olduğunun altının çizilmesi ile sonucu da ele verdi RPDR yapımcıları. Birinin gideceğini, diğerinin de yüksek bir not ya da birincilik alacağını az çok öngörebildik.

Şimdi… Reading mücadelesinden başlayalım. Hiç lafı dolandırmadan bugüne kadarki en kötü kütüphane açılışı olduğunu söyleyebilir miyiz? Aklınızda kalan tek bir iğneleme var mı cidden? Nina zaten kendini provoke etmekte çığır açtığından iyice iticileşti gözümde. Bir de üzerine Alaska’nın “Ama bunu nasıl yapacağım?” repliğini aşırıp, Latrice Royale’in ansiklopedisinden de BMW’yu (body made wrong) çalınca var olan azıcık saygımı da kaybettim. Acilen gitmesi için çanlar çalsın, lip sync’de yüz üstü betona yapışsın. Peki Alexis Michelle’in her türlü fenalık cümleyi kurup, şirazesi kaymış bedeniyle ilgili espriler yapılınca bir anda alınmasına ne diyorsunuz? Broadway’in geniş omuzlu süprüntüsü fena halde sinirlerimi bozuyor. Hayır bu da yetmezmiş gibi Valentina’nın mideye kramplar sokan esprileri birinci yapıldı RuPaul tarafından. All Stars 2’deki otobüs okumasını anıyor ve bir kez daha dokuzuncu sezonun mizahi anlamda ne kadar zayıf olduğunun altını çiziyorum izninizle.

İşin garibi bu kızlar reading görevinin geleceğini daha sezona dahil edildiklerinde zaten biliyorlar. Buna rağmen nasıl olup da sete adım attıkları ilk andan itibaren rakipleri hakkında güzel espriler yazamıyorlar onu anlamıyorum. Zaten drag queenliğin, onu geçtim gay olmanın doğasında bu günlük bir egzersiz değil mi? Komedisi karın doyuran birini bulamamamdan dolayı sızlanıyorsam tek sebebi yarışmayı Bianca Del Rio, Katya ve Trixie Mattel gibi esprileriyle sırtında taşıyanlara olan hayranlığım. Ve ne yazık ki efsanevi üçlünün yanına yaraşacak birini dokuzuncu sezonda istesem de bulamıyorum. Trinity ve Shea’den umudum vardı, onlar da bu bu bölümde hayallerimi suya düşürdü.

Gelelim ana göreve… Şimdi söyleyin bana, Peppermint daha evvel bir şekilde bir görev kazanmış olsa bu bölümde Sasha Velour görmezden gelinir miydi? Şu güne kadar Sasha’ya mesafeli davranmış ve Snatch Game’de yüksek not almasına bile mırın kırın etmiştim. Ama Roast sayesinde tüm fikrim değişti. Demek ki istediğini kendini çok ciddiye alan o yaratık olmaktan öteye geçebiliyormuş. Bir de diğer NY queenleri (Aja, Peppermint, Alexis) ile yaptıkları şarkıdan dolayı Sasha’nın varlığını daha ilgi çekici bulmaya başladım. Sanırım finale kalırsa sinirlenmeyeceğim. Kaldı ki dedikodular ben sinirlensem bile o üçlü arasına gireceğinin garantisini veriyor.

Yalnız Sasha’yı göklere çıkarıp da Peppermint’in başarısını da gölgelemek istemem. Tekli röpörtajlar sırasında mimikleri ve yaptığı esprileriyle gif olmayı hak eden her hareketi sempatikleştirmişti Peppermint’i gözümde. Şimdi jüri tarafından da ciddiye alındığını görmek güzel. Üstelik işin komedi boyutunu konuşmayıp makyaja, kostüme girişeceksek bu bölümde hiç kimse Peppermint’den iyi durmuyordu. Dolayısıyla kutluyor, kutsuyor, alkışlıyorum. Shea tabii ki de yine yüksek yüksek tepelerden yarışmacı arkadaşlarına bakış atarak kraliyet ailesine girmek için mutlak favori olduğunu hatırlattı hepimize. Eğer bu sezonu başkası kazanırsa cidden cıngar çıkarırım. Artık Katya, Pearl, Kim Chi gibi karakteriyle kalbimizi çalıp görevlerde yeteri kadar başarılı olamadığından varlığı gölgelenenlerin kaderi değişmeli. Shea her alanda başarılı olmayı başaran nadir queenlerden biri. Hadi kızım, az kaldı sık dişini.

Ve son olarak bir de bölümün başarısızlarından bahsedelim. Sasha, Peppermint ve Shea haricinde herkes için söylenecek bir cümle var aslında. Nina’nın bir başka karakter olarak sahneye çıkma hevesi orijininin ne kadar boş olduğunu kanıtlar nitelikte. Valentina’nın esprileri tıpkı reading kısmında olduğu gibi mideme kramplar soktu zaten. Trinity’i konuşmak dahi istemiyorum. Daha bir hafta önce yine komedi bazlı bir performansla harikalar yaratmışken nasıl böylesine çuvallayabilir anlamıyorum. Farrah ve Alexis ise facianın, tren enkazının, rezaletin sözlük karşılığıydı. O yüzden lip sync’de kozlarını paylaşmaların adil buldum. Gönül Farrah’nın kalmasını isterdi; fakat her görevde başarısız olduktan sonra jürinin sırf sızlanmaları çok sempatik diye bir queen’i yarışmada tutacağını düşünmek de delilik olur.

Keyfî Drag Race – Untucked

 • Önümüzdeki hafta epey drama izleyeceğimiz söyleniyor. Büyük bir kavga ve jüriyle queenlerden biri arasında skandal yaratacak bir hadise gelişecekmiş.
 • Peppermint’i çok sevdiğimi söylemiş miydim? Keşke final görebilse. Eğer Shea, Trinity ya da Valentina finalden önce elenirse Peppermint’e gün doğsun.
 • Alexis Michelle ile Nina’nın gitmesine ihtiyacım var sinir hastası olmamak için.
 • Yalnız bu yıl finalistler eğer iddia edildiği gibi Shea, Sasha ve Trinity olursa hakikaten daha önce finalde hiç temsil edilmemiş tarzda queenlerimiz olacak farkında mısınız? Sosyal medya kraliçesi, sanat için sanat temsilcisi ve kendiyle dalga geçebilen pageant divası. Wow!
Bölüm sıralamam Genel sıralamam
Sasha Velour Shea Couleé
 Peppermint Trinity Taylor
Shea Couleé Valentina
Nina Bo’Nina Brown Peppermint
Valentina Sasha Velour
Trinity Taylor Farrah Moan
Farrah Moan Nina Bo’Nina Brown
Alexis Michelle Alexis Michelle

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

3 Yorum

 1. Adem

  Sasha’ya ben de ısındım bu bölümde. Nina en başından beri bana itici geliyordu bir an önce gitmeli. Alexis zaten şimdiye kadar çoktan elenmeliydi.
  Finali görecek muhtemel üçlüye (Shea, Trinity, Sasha/Valentina) itirazım olmayacak ama bu sezon baya keyifsiz sanki.

  Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.