Keyfî Drag Race UK Tekrarı 2×6: Bimini Bon Bacteria

Keyfî Drag Race UK Tekrarı 2×6: Bimini Bon Bacteria

Drag Race UK ikinci sezon tüm zamanların en iyisi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Öyle ki Tayce’ten Lawrence’a, sonra tekrar Tayce fan kulübüne dönüşümüz bu hafta itibariyle ölümüne Biminicilikle kutsanıp birden fazla favorimiz olmasına izin veren zengin kadrosu sayesinde iyice pekişti sezon gözümüzde. Bunun Snatch Game haftasında olması da ayrıca bir enteresan. Yarışmanın klasikleşmiş, her izleyicisi tarafından iple çekilen ama giderek zayıf bir hâl alan ve amacından sapmış şalanjı Donald Trump, Margaret Thatcher, Gemma Collins, Mary Berry’li önceki seriyi mumla aratacak cinsten acı bir tat bıraktı çünkü ağızlarda. Bimini haricinde konuşmaya değer tek bir performans yok gibi hissediyorum da durun teker teker hepsini konuşacağım…

12. serideki Gigi Goode’un zorlama robotuna verilen Snatch Game tacı sonrası bu görevin gereksizliği konusunda epey bir isyanlarda bulunmuştum. Ben yarışmacıları daha gelmeden psikolojik olarak fazla zorladığını, bilhassa komedi bazlı queenlerin ciddi stres altına girdiğini düşünüyorum. Elbette çok yakın bir tarihte zirveyi zorlamış The Vivienne, Baga Chipz, Shea Coulee, Alexis Mateo, Jujubee gibi müthiş örnekler de var. Ama Hollanda ya da Kanada versiyonunu izlediniz mi mesela? Ya da bu hafta Bimini haricinde gülmemizi buyuran diğer performanslara karnınıza ağrılar girmeden bakabildiniz mi? İş hiçbir zaman makyaj, peruk ve kostümle benzemek olmadığı, tamamen RuPaul’un mizah anlayışına hitap etmeye denk düşen doğaçlama kabiliyetine dayalı olduğu için hedefi ıskalayanların sayısı hâliyle daha fazla tabii.

Tüm zamanların en çok gözyaşı akıtılan bölümlerinden biri olma şerefine erişmiş, pandemi sonrası iyice bozulan sinirlerin Lawrence, Ellie, A’Whora, Tia olmak üzere dört ayrı koldan ağlayarak rahatlatıldığı bölümde RuPaul’un “inner saboteur” zırvasını duymadığımız için mutluyuz. Ama tek başına bu karın doyurmuyor ne yazık ki. Bimini’nin daha önce varlığından haberimin olmadığı Katie Price tiplemesiyle her cümlesinde kırıp geçirerek hem haftanın, hem de sezonun yıldızına dönüşmesi haricinde ilk kez bir UK bölümünden çok keyif alamadım, öncelikle onu söyleyeyim. Bunun biraz kurguyla da alakası olduğunu düşünüyorum. Ru’nun çoğu referansı anlayamamasından sebep yapılan eslerle ritim iyice kaçtı. Ve işin garip tarafı jürinin yorumlarında bahsini ettiği çoğu şeyi Snatch Game’in bize gösterilen porsiyonunda da görmedik.

Garip dengesizlik elbette kararlara da yansıdı. Mesela Tayce’in daha önce defalarca denenmiş podyum konsepti ve kupkuru Jane Turner tiplemesiyle neden yüksek puan aldığını anlayan var mı? Bizim görmediğimiz ne gerçekleşti orada? Tek bir tavuk esprisine mi vurulduk? A’Whora’nın hem podyumda, hem de Snatch Game panelinde daha çok parladığını inkâr mı edeceğiz hep birlikte? Peki Sister Sister’ın bu hafta da A’Whora’dan aşırmış gibi durduğu üç boyutlu maskesi niye konuşulmadı mesela? Bölüm boyunca yapılan esprilerle kızarmış patates kılığı gündemde tutulduğu için çok mutluyum, tamam da yine aynı terane işte. Bu arada… Günahım kadar sevmediğim Sister’ın da Sally Morgan yorumuna güldüm mü? Güldüm. Bu da yılın golü olsun.

Gelelim Lawrence Chaney’e… Kendi de söyledi bunu zaten, esas işi komedi olan queenlerin Snatch Game’de patlaması artık bir gelenek hâline geldi. Lawrence’ın da Graham Norton’a konuk olduğu haftalarda seyirciyi kırıp geçiren Miriam Margolyes’i seçmesini çok mantıksız bulmadım aslında. Fakat Margolyes’in bütün mizah kabiliyeti seyirciyi hazırlıksız yakalamak ve kel alaka hikâyelerini kendi de ilk kez duyuyormuşçasına servis etmek üzerine kurulu. Lawrence ise Miriam’ı alıp söylediği her şeyi ezberleyerek, soruyla alakası olsun olmasın cevaplamaya çalışıp betona yapıştı. Programdaki sürekli zirveyi aşındıran anlatısı kırılganlıkla süslendiği için mutluyuz tabii. Ru belli ki Lawrence’ı öyle ya da böyle taçla buluşturacak, biraz engebeli yollardan geçsin bakalım.

Yaşına göre iyi bir drag queen olması haricinde pek bir esprisini göremediğim Ellie Diamond arka planda kaybolmaya devam ediyor. Böyle böyle finale mi çıkacak, Top 4/5 kısmında elenecek mi meraktayım. Bana göre Sister Sister’ın daha erken gitmesi gerek. Ama sözde drag’ine seviye atlattığı yedi aylık ara sonrası jürinin bir ilgisini çeker oldu. O yüzden yerine Ellie harcanabilirmiş gibi geliyor. Haftaya veda edersek hiç şaşırmayacağım. Tia Kofi de işte gelebildiği yere kadar geldi. Eddie Murphy skandalı haricinde tek bir espri yapamadığı Mel B taklidi neredeyse ofansif sayılır. Açıkçası ben pandemi öncesi Tia’yı daha çok seviyordum. Döndükten sonra olmayan özgüvenini iyice kaybedip, teke tek röportajlarda bile komik olmayan yorumlar yaparak tam da olması gereken yerde şova veda etti. Umuyorum iyi para kazanır ve uluslararası All Stars serilerinden birine gelip Ru’nun hayalindeki modele evrilir.

Ve ve ve ve ve release the beast, BIMINI! Enby süper starı, vegan nirvanası, sarı sarı kimin yari dedirten canımız Bimini, RuRuVision ertesi Snatch Game’de de haftanın en iyisi olduğu için favori pozisyonunu iyice netleştirdi. İlk hafta çıktığı cenkten bu yana, ki onu da asla hak etmiyordu, zekâsı ve kim olduğunun bilincinde o inanılmaz özgüveniyle hepimizi büyüleyen Bimini’nin nihayet nasıl da şahane bir drag queen olduğunu gösterebilmesi beni inanılmaz mutlu ediyor. “Eğer bu look’u anlamıyorsanız kitap okuyun.” dediği anda ben teslim oldum zaten. Tacın bir ucuna kesinlikle pençelerini geçirdi. Seyircinin de favorisine dönüştü bence, Memory lip sync’i sonrası bir türlü parlayamayan Tayce’in de yarattığı boşlukla. İlk non binary kazananın da Birleşik Krallık semalarından çıkması şahane olmaz mı? Yaşasın Britlik, yaşasın punk, yaşasın bakteriler diyerek hadi finale doğru uygun adım ileri marş!

KDRUKT: Untucked

  • GC is in da house!
  • Visage’ın Ru’dan daha güzel gözüktüğü haftalar birini geçirdik yine. Kadın 2 saat makyaj, 2 saat de saça boşuna zaman ayırmıyor. Maşallah deyin bakayım!
  • Top 3 tahminimi değiştiriyorum: Bimini, Lawrence veeeeeeee Tayce?
  • Ama şu bakterinin tatlılığına bakar mısınız…

Genel sıralamam
⭐⭐⭐⭐: Bimini Bon-Boulash, Tayce, Lawrence Chaney
⭐⭐⭐: A’Whora, Tia Kofi, Ginny Lemon
⭐⭐: Ellie Diamond, Cherry Valentine, Asttina Mandela, Joe Black
: Veronica Green, Sister Sister

Benim tablom, benim kararım

Yarışmacı 1 2 3 4 5 6 7 8
A’Whora HIGH SAFE SAFE HIGH HIGH HIGH    
Bimini Bon-Boulash HIGH SAFE HIGH HIGH WIN WIN    
Ellie Diamond SAFE SAFE SAFE SAFE LOW SAFE    
Lawrence Chaney HIGH BTM2 WIN WIN HIGH BTM2    
Sister Sister BTM2 SAFE SAFE BTM2 BTM2 SAFE    
Tayce WIN SAFE HIGH SAFE HIGH LOW    
Tia Kofi LOW HIGH BTM2 SAFE LOW BTM2    
Joe Black SAFE       BTM2      
Veronica Green SAFE WIN LOW LOW QUIT      
Ginny Lemon SAFE SAFE BTM2 BTM2        
Asttina Mandela SAFE LOW SAFE          
Cherry Valentine BTM2 BTM2            

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Yorum yazın...