Keyfî Drag Race Tekrarı: #maskgate

Keyfî Drag Race Tekrarı: #maskgate

Güneş ardında batınca tepelerin, geldi veda zamanı favorilerimden birinin. RuPaul’s Drag Race, RuPaul’s Drag Race olalı böyle skandal görmedi desem abartmış olurum galiba. Adore Delano’nun drag çevresinde şanı varken tekrar eleştirilmek için jürinin karşısına çıktığında yaşadığı çöküş, kural tanımaz Willam’ın hiç kimselere kulak asmadan yaptıklarını bir diskalifiye ile ödemek zorunda kalması, çifte elemeler, Pearl’ün başkaldırışı, Phi Phi’nin onu ünlü eden franchise’a sırf ağzını da g*tü gibi tutamadığı için sırtını dönmesi… Örnek çok. Fakat sözlerini bilmediği şarkıda lip sync için jürinin karşısına çıkan Valentina’nın bari onurumla gideyim, güzel gözükeyim, sözleri ezberlemediğim de ortaya çıkmasın diye maskesini çıkarmama konusundaki ısrarı diğer ikonik Drag Race anlarıyla yarışır.

Hak ettiği Top 7 ile buluşan dokuzuncu sezonda biz kapılarımızı Alexis Michelle ya da Nina Bo’Nina Brown’ı göndermek için açmışken haftalar önce Reddit’e düşen dedikodu vuku buldu. Birbirinden yetenekli queenlerimizden her birinin artık (minimum) birer görev birinciliği var. Bu da yarışı nispeten daha adil kılıyor. Bundan sonra çıkış kapısı sade ve sadece jüriyi gerçek anlamda hayal kırıklığına uğratanlar için açılacak. Tabii ki de taç giyme törenine doğru yavaş yavaş yaklaşırken Shea Couleé ve Trinity Taylor’ın yarıştaki diğer isimlere göre birkaç adım önde olduğunun farkındayız. Ama geri kalanların da final koltuklarından birini doldurmak için kıyasıya rekabet ediyor olmasını izlemek tarifi imkansız bir haz duygusu yaşatıyor.

Efendim bu görevde üç gruba ayrılan yarışmacılardan kendi pilot bölümlerini yazıp onu oynamaları rica edildi. Kağıt üzerinde o kadar güzel, kendini göstermek için öylesine kaçırılmaz bir fırsat ki bu… Tek yapmanız gereken güçlü noktalarınıza göre stratejik hareket etmek. Çünkü size zorla dayatılmış bir tekst, başarısız olmak için fırsat kollayan rakibinizin elinize zorla tutuşturduğu bir rol yok. Lâkin burada bile çuvallayanlar olabiliyor. Önce görev birincisi ikiliyle başlayalım. Artık Shea Couleé ve Sasha Velour ikilisinin birlikteliği jüriyi tam kalbinden yakalıyor, bunu kavradık. Sasha, neredeyse Katya’nınkinden iyi Rus aksanını, Shea de ghetto/benji arası gidip gelen karakterinin en köşeli kısımlarını kullanarak istenileni başarıyla yerine getirdi. Ve en önemlisi drag sahnesinde önemli bir kültür olarak kabul görmüş club kid podyumunda ikisi de kayda değer kılıklarla sahneye çıktı.

Haftanın yegâne üç kişilik grubu, Trinity – Alexis – Peppermint ise klişelerden klişe beğenmeyi tercih etti. Bel altı esprilerin havada uçuştuğu her çer çöpü kucaklıyor zaten RuPaul biliyorsunuz. Yine oldukça stratejik ve başarılı bir seçim. Ben çok kahkahalar atamadım; ama Ru’nun her mizansenden sonra altına yapana kadar kıkırdadığını tahmin edebiliyorum. Yalnız üçlü yarışmanın sıkıntısı kimseyi parlatacak kadar ekran süresi olmamasıydı bana sorarsanız. Trinity’nin yarattığı karakter teoride şahane, ama diğerlerine baton yedirmekten öteye bir mizah yok. Alexis deseniz zaten hep kafasının içinde, sözde Broadway eğitimi var ama uygulamasını göremiyoruz. Lâkin geçen hafta haksız bir birincilik elde ettiğini düşündüğüm Peppermint, biraz da club kid kıyafetinin de etkisiyle bana bu görevi başarıyla sonlandırmış tek yarışmacı gibi geldi.

Ve trenimiz kaza yapıp koca bir enkaza dönüşmeden evvel Valentina ile Nina’yı da konuşalım… Bence Valentina, Untucked odasında her şeyi çok güzel özetledi. İkisi de görselliği ön planda tutan yaratıklar. Belki unutulmaz lip synclere, eğer ki sözleri ezberlemekten kaçmazlarsa, imza atabilirler. Fakat iş komediye geldiğinde zekice adımlar atabilen, ya da görüntüleri haricinde yaratıcı fikirler ortaya koyabilen drag queenler değiller. Dolayısıyla hazırlıksız geldikleri setten en düşük notları almalarına şaşırmıyorum. Valentina, muhtemelen All Stars 3’de de yarışacak. Fakat Val, her görevde başarılı olabilecek ya da drag değeri bu formatla değerlendirilebilecek bir queen değil. Özellikle aynı minvaldeki görevlerde yanına güçlü bir yarışmacı almazsa işi zor. Hadi oradan da geçtim, bizim pek de bilmediğimiz ama RPDR sayesinde öğrendiğimiz club kid estetiğiyle Nina ve Valentina’nın üzerindekilerinin ne alakası vardı?

Valentina’yı çok sevenlerin kalplerinin kırılmasını anlayabiliyorum. Ru bile elerken sonuna kadar gidebileceğine inanmıştım gibilerinden bir cümle kurdu. Düşünsenize yaptığınız mesleğin en üst noktasındaki adam size inanıyor, ama siz onu manasız bir umursamazlıkla hayal kırıklığına uğratıyorsunuz. Hem küçük düşürücü, hem de heves kırıcı bir durum. Yalnız bu bölümde Nina bile Val’den daha çok mücadele etti. En azından yarışmadaki kaderinin ince bir iple bağlı olduğu lip sync için Ariana Grande’nin kulak kanatan şarkısının sözlerini ezberledi!

Favorilerimden biri yarışmaya veda etti diye ilgimi kaybetmiş değilim. Mini görevler kaldırıldı, Ru’nun çalışma odası ziyaretleri de eskisi kadar gösterilmiyor nostaljisini yaşamak isteyenlerden de bıktım. Elimdekinden zevk almak tüm niyetim. Çünkü hayat hep böyle. Nedense eskiler daha çok sevilir, yenilere hep bir bok atılır. 10 sene sonra da bok atılan o yeni değerli olur, daha yenisi itin g*tüne sokulur. Pardon my French. Bulunduğunuz sitenin esas varlık sebebi sinemada da aynısı söz konusu değil mi? Kaldı ki burada bir reality şovdan bahsediyoruz. Reddit’e girdiğimde RPDR’ı bu kadar kişiselleştiren gençler olduğunu görmek, en nihayetinde reytingle para kazanan bir eğlence programı izlediğimizin unutulduğunu fark etmek beni üzüyor. Neyse, Shea zaten üçüncü görev birinciliğini almış. Koşa koşa taca gidiyor, keyfim gıcır. Gerisini onlar düşünsün.

Keyfî Drag Race – Untucked

  • Alexis’in TÜM ESPRİLERİ BEN YAZDIM çıkışı… Gittiği gün edep yerlerime kına yakacağım.
  • Peppermint’i manasız seviyorum, delice seviyorum, finale kalsın istiyorum. Ama kalamayacağını da biliyorum.
  • Nina’dan sıkıldığımı zaten geçen hafta da söylemiştim. Gülüşü bile içimi sıkıyor artık.
  • Sasha’ya yarışmadaki başarısı yüzünden değil, C.L.A.T. yüzünden ısınıyorum galiba. Youtube’a uğrarsanız bir tıklayın.
  • Peki iki görev birinciliği olan vejeteryan Sasha’nın önce hamburger, sonra da saç bakım ürünü ödülü kazanmasını ne yapacağız? Karma, neredesin?

Bölüm sıralamam Genel sıralamam
Peppermint Shea Couleé
Sasha Velour Trinity Taylor
Shea Couleé Valentina
Trinity Taylor Peppermint
Alexis Michelle Sasha Velour
Nina Bo’Nina Brown Nina Bo’Nina Brown
Valentina Alexis Michelle

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

4 Yorum

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.