90. Akademi Ödülleri – Son Aday Tahminleri Part II: Görsel kategoriler & yabancı film

90. Akademi Ödülleri – Son Aday Tahminleri Part II: Görsel kategoriler & yabancı film

Soldan sağa: The Shape of Water, I Tonya, In the Fade, Darkest Hour, War for the Planet of the Apes ve Beauty and the Beast

Dün işitsel kategoriler, animasyon, belgesel ve kısalarla başlayan yolculuğumuz bugün görsel dallar ve yabancı film yarışıyla devam ediyor. Bu sefer elimde her dalın BAFTA’dan gelen ön elemeli hâli ve tabii bizzat meslek birlikleri tarafından çıkarılmış aday listeleri olduğundan ahkam kesmesi daha kolay. Salı günü TSİ 16.22 ve 16.38’de iki parça olarak açıklanacak Oscar adaylarına hazırlığımız yarın da ana kategoriler ve sonrasında yeni podcast bölümü + Oscar Tayfası toplaşması ile devam edecek, haberiniz olsun. Şimdi biz meselemize dönelim ve iyice yağlanıp meydanda güreşe çıkalım. Buyrun:

KURGU

En İyi Kurgu kategorisi uzun bir aradan sonra ilk kez En İyi Film dalıyla pek de uyuşmama ihtimaliyle karşı karşıya. Dunkirk’ün bir kurgu harikası olarak kabul görmesi, The Shape of Water’ın sırf yarışın en iddialılarından olması sebebiyle otomatikman listeye alınacak olmasını bir kenara bırakırsak belki de büyük dalı ucundan ıskalayacak I, Tonya ile eleştirmenlerden sezonun tüm kurgu ödüllerini toplayan Baby Driver epey iddialı. Ve hatta bu ikilinin aday listesine girmeleri durumunda ödülü Dunkirk’ün elinden alması söz konusu. Olur mu canım, En İyi Kurgu heykelciği En İyi Film ödülüyle aynı adrese gider diyenlere son dekatın 10’da 3’lük istatistiğini hatırlatmama gerek yoktur umarım, ki Dunkirk’ün En İyi Film seçileceği falan da yok. Akademi üyeleri bu dalda kurgusu şaşalı projeleri (Whiplash, Mad Max, The Girl with the Dragon Tattoo) kayırmaktan vazgeçmiyor. Bu arada beşliyi tamamlamak üzere Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’yi de kondurdum. Yerini pekâlâ Get Out ya da Blade Runner 2049 ve hatta berbat kurgulanmış sahnelerine rağmen The Post alabilir. Fakat genel yarıştaki söz hakkı, oylama döneminde gündemde olması ve benzeri sebeplerle Three Billboards bir adım önde gibi duruyor.

1. DUNKIRK
Lee Smith
(Warner Bros.)

2. THE SHAPE OF WATER
Sidney Wolinsky
(Fox Searchlight)

3. I, TONYA
Tatiana S. Riegel
(Neon)

4. THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI
Jon Gregory
(Fox Searchlight)

5. BABY DRIVER
Jonathan Amos, Paul Machliss
(Sony)

İddialılar: Get Out, Blade Runner 2049, The Post
Uzak ihtimaller: Lady Bird, Darkest Hour, Molly’s Game


GÖRÜNTÜ YÖNETİMİ

Görüntü Yönetmenleri Birliği’nin (ASC) listesine bakıp da kopya çekmeden duramıyor insan. Dunkirk, Blade Runner 2049 ve The Shape of Water üçlüsü zaten bu ödül için esas favoriler. Eğer kampanya namına doğru adımlar atılırsa ikinci çeyrekte (bkz. Hacksaw Ridge’in ses miksajı zaferi), Roger Deakins’in alması muhtemel 14. adaylığını ödüle dönüştürdüğüne şahit olabiliriz. Bu üçlü haricinde ASC, Darkest Hour’ı ve Mudbound’u aday etti. Darkest Hour’la yarışan Bruno Delbonnel zaten sektörün sevdiği bir görüntü yönetmeni, dolayısıyla onun adaylık alacak olmasını doğal karşılıyorum. Ama Mudbound ile ilgili hâlâ şüphelerim mevcut, bir Netflix filmi olması sebebiyle. Yalnız bir taraftan da film kategorisinde ASC’nin aday ettiği ilk kadın olması Rachel Morrison’ı tam da bu senenin anlatısına uygun bir yarışçı hâline getiriyor. Dolayısıyla çok da emin olmamakla birlikte, eleştiri yağmuruna tutulmak istemeyen üyelerin Mudbound’u bir şekilde oy pusulalarına dahil edeceğine inanmak istiyorum. Yalnız bir Three Billboards ya da Call Me by Your Name sürprizi görmeye hazır değilim sanılmasın. Mesela BAFTA, Mudbound’u bir kenara çekip 3B’yi hiç utanmadan aday etmiş. Sanki kayda değer bir sinematografi varmış gibi…

1. DUNKIRK
Hoyte Van Hoytema
(Warner Bros.)

2. BLADE RUNNER 2049
Roger Deakins
(Warner Bros.)

3. THE SHAPE OF WATER
Dan Laustsen
(Fox Searchlight)

4. DARKEST HOUR
Bruno Delbonnel
(Focus Features)

5. THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI
Ben Davis
(Fox Searchlight)

İddialılar: Mudbound, Call Me by Your Name
Uzak ihtimaller: The Post, The Florida Project, Wonder Wheel


PRODÜKSİYON TASARIMI

Burada da tatlı bir yarış hakim. The Shape of Water mutlak favori olarak yerini korurken Blade Runner 2049, alacağı desteğe bağlı olarak ödülü çalmak üzere bir kenarda bekliyor olacak. Beauty and the Beast, Akademi’nin filmin kalitesine bakmaksızın setleri için aday ettiği, hatta ödüllendirdiği yapımları andırıyor. Bu arada Beauty and the Beast’in arkasındaki ekip Darkest Hour’ın da sanat yönetimini üstlendiği için acaba oy bölünmesi yaşanır da biri dışarıda kalır mı diye düşünmüyor değilim. Ve tabii açık alanda geçen bir film, ne setinden bahsediyorsun diyenlere pek de itiraz edemediğim Dunkirk var. Biraz The Revenant-vari bir seçim olacak kabul, ama branşta barındırdığı destekçi sayısına bağlı olarak bu dalda ilk beşe girmeyi başarmıştı. Henüz en büyük rakibi The Post’u da küçümseyemiyorum. Spielberg’ün 2010 ve sonrasında En İyi Film adayı olmuş her yapımı bu dala aday edilmiş. Dolayısıyla Dunkirk ile Darkest Hour arasından bir kurban seçip tahmin listesi oluşturmakta fayda var.

1. THE SHAPE OF WATER
Paul D. Austerburry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau
(Fox Searchlight)

2. BLADE RUNNER 2049
Dennis Gassner, Alessandra Querzola
(Warner Bros.)

3. BEAUTY AND THE BEAST
Sarah Greenwood, Katie Spencer
(Disney)

4. THE POST
Rick Carter, Rene DeAngelo
(20th Century Fox)

 

5. DUNKIRK
Nathan Crowley, Emmanuel Delis, Gary Fettis
(Warner Bros.)

İddialılar: Darkest Hour, Star Wars: The Last Jedi, Murder on the Orient Express
Uzak ihtimaller: Wonder Woman, Phantom Thread, War for the Planet of the Apes


KOSTÜM TASARIMI

Bir kostüm tasarımcısını konu alan yeni Paul Thomas Anderson filmi Phantom Thread ile başlayalım gevezeliğe. Zaten alabileceği nadir adaylıklardan biri olacak bu. Üstüne Beauty and the Beast’i de eklemek şart. Jacqueline Durran, Joe Wright filmleri sağolsun kısa zamanda bu branşın favori yüzlerinden birine dönüştü. Uzun vadede Sandy Powell ve Colleen Atwood’un rekorunu kırıp kıramayacağını hep beraber göreceğiz. Durran aynı zamanda Darkest Hour’ın da kostümlerini yapmış, ama Beauty and the Beast’in cafcaflı elbiseleri daha avantajlı duruyor. The Shape of Water kimilerine göre bu kategorinin dışında kalmaya aday. Ama unutmayın ki filmdeki yaratık görsel efektle değil, direkt kostüm giymiş bir aktör tarafından oluşturuldu. Dolayısıyla bu detaylı çalışmanın tek başına bile Akademi’den takdir göreceği düşüncesindeyim. Listemin kalanında ise biraz risk almak istedim. Oscar sohbetlerinin çok dışında kalan Murder on the Orient Express’in arkasında 4 kere Oscar’a aday edilmiş bir tasarımcı, Alexandra Byrne var. Tüm kadronun göz dolduran kılığı destek alacaktır diye düşünüyorum. Fakat Wonder Woman’ın da adı çok anılmaya başlandı son dönemde. Acaba gözden kaçırdığımız bir şey mi? Ve tabii I, Tonya demeyi de unutmadım; çünkü hem film haddinden fazla beğenildi hem de son dönemde çağdaş kostümlerin adı çok anılır oldu. Üstelik neredeyse karikatürize sayılabilecek kılıklarla çıkıyor karşımıza Tonya’nın üçüncü boyutu attaya gitmiş karakterleri.

1. PHANTOM THREAD
Mark Bridges
(Focus Features)

2. BEAUTY AND THE BEAST
Jacqueline Durran
(Disney)

3. THE SHAPE OF WATER
Luis Sequeira
(Fox Searchlight)

 

4. I, TONYA
Jennifer Johnson
(Neon)

5. WONDER WOMAN
Lindy Hemming
(Warner Bros.)

İddialılar: Murder on the Orient Express, The Greatest Showman, Darkest Hour
Uzak ihtimaller: Dunkirk, Victoria & Abdul, The Post


MAKYAJ & SAÇ TASARIMI

Makyaj & saç tasarımı dalında genel beğeniden ziyade, finalistlerin Akademi’ye yaptığı sunumlarda ne olmuş diye araştırmak ve biraz dedikoduya ulaşmak çok mühim. Ben konudan bihaber olanları hemen bilgilendireyim: Bu yıl branşın üyeleri Ghost in the Shell ve Guardians of the Galaxy’e kayıtsız kalmış. Victoria & Abdul için de benzer şeyler söyleniyor; fakat aldığı BAFTA adaylığı biraz kafamızı karıştırmadı değil. Geriye de dört film kalıyor zaten: I Tonya, Darkest Hour, Wonder ve Bright. Buradan istediğiniz kombinasyonu oluşturarak tahmin yapabilirsiniz. Yalnız ben şöyle bir kopya vereyim, I Tonya’nın arkasında Dallas Buyers Club’la makyaj ödülü almış ve küçük bütçeyle harikalar yarattıklarının altını sürekli çizen bir ekip var. Darkest Hour’un durumu ise tam The Iron Lady’i hatırlatıyor. Branş üyeleri bilhassa sırtını tamamen ana karakterine dayamış filmlerde kameranın gözümüze sokmaktan çekinmediği prostetik işlere hayran. Dolayısıyla ikisini kesin kabul edip, Wonder’la Bright arasından üçüncüyü seçmek en mantıklısı. Bright’a da olur mu yahu, o kadar kötü eleştiriler aldı diye çıkışmayın mümkünse. Daha geçen sene Suicide Squad seçildi, evvelinde Click ve Norbit gördü bu kategori. Üstelik bir ekstra bilgi daha: Bright ile Suicide Squad’ın makyajlarını yapan ekip aynı!

1. I, TONYA
(Neon)

2. DARKEST HOUR
(Focus Features)

3. WONDER
(Lionsgate)

İddialılar: Bright, Victoria & Abdul
Uzak ihtimaller: Guardians of the Galaxy Vol. 2, Ghost in the Shell


GÖRSEL EFEKT

Tıpkı makyaj dalında olduğu gibi Akademi üyelerine yapılan sunumlardan aldığımız duyumlara göre hazırladım tahmin listemi. Guardians of the Galaxy Vol. 2 ve Alien: Covenant, serilerinin önceki filmlerinde kullanılan tekniklere yenileri eklenmediği için pek alkış toplayamamış. Bu ikilinin aksine hayatta aday olamaz dediğimiz Valerian and the the City of a Thousand Planets ve Kong: Skull Island ile ilgili hep güzel şeyler okuyorum; fakat sanırım Akademi üyeleri en çok Okja’nın sunumuna tutulmuş. Deepwater Horizon/Kubo and the Two Strings benzeri bir sürpriz yapmaya hazırlanıyor. War for the Planet of the Apes, Star Wars, Blade Runner ile Dunkirk’ü kesin adaylar arasına ekleyecek olursak geriye tek bir bilinmez kalıyor: The Shape of Water. O da yine geçen seneden bir örnek vermek gerekecek olursa, Arrival’la aynı kaderi paylaşabilir. Film ana dallardaki yarışın favorilerinden biri olmasına rağmen görsel efekt branşına yapılan sunumu epey gösterişsizmiş.

1. WAR FOR THE PLANET OF THE APES
(20th Century Fox)

3. BLADE RUNNER 2049
(Warner Bros.)

4. DUNKIRK
(Warner Bros.)

5. OKJA
(Netflix)

İddialılar: The Shape of Water, Valerian and the the City of a Thousand Planets, Kong: Skull Island
Uzak ihtimaller: Guardians of the Galaxy Vol. 2, Alien: Covenant


YABANCI FİLM

Yabancı film yarışında doğru beşliyi tahmin edebilene istediği hediyeyi almaya hazırım. O kadar karışık bir yarış var ki… Felicite ve On Body and Soul’un kati surette ilk beşe girebileceğini düşünmesem de kalan yedili arasında her şey olabilir. In the Fade için yapılan aşırı kampanyayı göz önünde bulundurarak ilk sıraya koydum. Ardından bilhassa İngilizler’in pek bayıldığı, BFI’da Seyirci Ödülü alan Loveless geldi. Zaten BAFTA’nın 2016 ve 2017’yi karıştırdığı yabancı film dalına da girmiş. A Fantastic Woman’ı da yabana atmak istemiyorum. Kabul, Sony Classics’in yarışta çok filmi var fakat hem senenin en iyi eleştirileri toplayan yapımları arasında, hem de 2017’nin anlatısına cuk oturuyor. The Square, kısa listeye kalmasının ardından buraya aday edilmezse kategorinin tarihinde gördüğü en büyük skandallardan biri olacak. Bu kadar prestijli bir yapımı dışarıda bırakacaklarını zannetmiyorum. En kötü seçici komite kurtarır. Kaldı ki Force Majeure ile kaçırdığı adaylık sebebiyle Ruben Östlund’un bir intikam alması gerektiğini düşünenler de mevcut. Ve bir de sona Foxtrot ekledim. Bir noktaya kadar ödülü alacağına bile çok emindim; ama şu an The Wound ve The Insult’ın sürpriz yapmasından şüpheleniyorum.

1. IN THE FADE
Almanya | Fatih Akın
(Magnolia)

2. LOVELESS
Rusya | Andrey Zvyagintsev
(Sony Classics)

3. THE SQUARE
İsveç | Ruben Östlund
(Magnolia)

4. FOXTROT
İsrail | Samuel Maoz
(Sony Classics)

5. A FANTASTIC WOMAN
Şili | Sebastián Lelio
(Sony Classics)

 

İddialılar: The Wound, The Insult
Uzak ihtimaller: Félicité, On Body and Soul


Yarın: Ana kategoriler (film, yönetmen, erkek oyuncu, kadın oyuncu, yardımcı erkek oyuncu, yardımcı kadın oyuncu, özgün senaryo, uyarlama senaryo).

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.