Keyfî Drag Race Tekrarı: Eğleniyor Muyuz Gençler?

Keyfî Drag Race Tekrarı: Eğleniyor Muyuz Gençler?

Bir güncük rötar yiyen Keyfî Drag Race Tekrarı’na canım ülkemin bütün twinkleri ve lubunyaları, hoşgeldiniz sefalar getirdiniz. Bu kadroyu çok yetenekli sanıyorduk, neden All Stars 2 kadar heyecanlandırmıyor isyanlarımız arasında bir eğlenceli bölüm daha tükettik, keyfimiz yerinde. Tüm zayıf halkalar kimsenin itiraz etmeyeceği bir sırayla elendikten sonra demirbaşlarla esas yarışın pimini çektik artık. Kim gitse üzüleceğimiz (gerçi Monet elense sesimi çıkarmam) yedi isim, doğaçlama ve komedi yetenekleri gerektiren bir mücadeleyle sınandı bu sefer. Jersey Shore ile RuPaul’un bayıldığı Judge Judy’nin formatını buluşturan, uzun zamandır izlediğimiz en düzgün oyunculuk görevinde üç gruba ayrılıp varını yoğunu ortaya koydu kızlar. Bize de draması az, güldüren saçmalığı bol haftanın tadını çıkarmak kaldı.

Görev bazında söylemek istediğim çok bir şey yok sanırım. Trinity’i yarışma haricinde çok seviyor olsam da Snatch Game’de tüm zamanların ilk 20’sine giremeyecek Caitlyn Jenner performansı haricinde pek bir şey alamadık sanki. Podyumda kusuru yok, ona bir şey demiyorum. Ama çok dümdüz, jüri ne ister diye düşünerek kendi karakterini tamamen askıya alan ve prodüksiyonun zorladığı dramaların içerisinde yazılan metinleri oynayan bir kuklaya dönüşmüş gibi hissediyorum. Dolayısıyla sezonu kazanma ihtimali, ilk günkü kadar heyecan vermemekte. Aksine Naomi Smalls da giderek büyüyor bende. Performansı hep ortalamanın üzerinde olmasına rağmen kurguda bir türlü ona yer verilmemesi, muhtemelen final görecek olmasına rağmen erkenden elenecekmiş gibi davranılması… Yahu itiraflarını bile göremiyoruz Naomi’nin. Üstelik bu kız sadece iyi giyiniyor, iyi yürüyor diyenlere inat iki komedi görevinin de altından başarıyla kalktı. Daha ne olsun?

Gerçi bu bölümün asıl yıldızları arasında sayamıyorum Naomi hanım kızımızı. Benim favorilerim Manila Luzon ve her hafta bizi şaşırtan, dokuzuncu sezondaki zorlama hâlini askıya alıp kendi olmayı akıl eden Valentina oldu. Özellikle Valentina’nın kırılgan tarafını göstermesi, savunmasız kalmaktan korkmaması epey etkiliyor beni. Risk alıyor, daha ne olsun? Bu haftaki kostümünü de fikir olarak beğenip uygulamasından pek zevk alamadım; ama efsanevi Ru kızları arasında yer alma çabasının sonuç verdiğini düşünüyorum. Geçen hafta Manila’nın da dediği gibi gelmiş geçmiş en iyi, en karizmatik yarışmacılardan biri var karşımızda. Sezonu kazansın kazanmasın fark etmez, All Stars 4’ün yıldızı Valentina. Hiçbir sonuç da bunu değiştiremeyecek. Ayrıca Manila’nın efsane statüsünü nasıl kazandığını da görmüş olduk, unutmadan ekleyeyim. Snatch Game ile gelen zafer onu biraz rahatlatmış ve açmışa benziyor.

Onuncu sezonun büyümeden gelen kızları Monet ve Monique’den de her bölüm biraz daha yorulmaya devam ediyorum. Hele şu kahverengi ineğin başka bir formda yeniden karşımıza çıkması, lip sync sonunda tüm meşhur sözlerini arka arkaya sıralaması Monique’in… Kendime cringelerden cringe beğenmeye doyamadım. Monet deseniz, tam anlamıyla dolgu maddesi bu sezonda. Hiç kimseyi gölgesinde bırakabilecek bir yıldız ışığı da yok. Latrice Royale ile karşı karşıya geldiğinde herkesin Latrice’in en iyi oyununu sunmadığını konuşmasını da enteresan buluyorum. Evet, jüriden tam not alıp yüksek skorları yazamamış olabilir hânesine, ama Monet ve Monique ikilisinin toplamından daha büyük bir karizmayla arz-ı endam etti yarışta. O yüzden eleneceğini biliyor olsam da sindirmekte biraz güçlük çektim. Gerçi gelmiş geçmiş en sevilen queen olduğunu hatırlatmasını ben de epey zorlama buldum, onu söyleyeyim.

Bölümün suratımıza kocaman bir gülümseme yerleştirmesi haricinde eklemek istediğim birkaç şey daha var. Birincisi, sanırım artık VH1’a geçişin etkilerini ben de hissetmeye başladım. Yarış bilhassa All Stars sezonlarında çok daha plastik artık. Ya da yarışmacılar mı hareketlerinin milyonlar tarafından mercek altına alındığını fark ettiğinden böyle emin değilim. Ama şu bir gerçek; prodüksiyonla planlı olarak sahneye konulan dramalar, hikâyeler varlığını her zamankinden daha fazla hissettirmeye başladı. İkincisi; dokuz ve özellikle onuncu sezonda Drag Race mirasına dahil olan yarışmacıların tavrı öncekilerden çok daha farklı. Drag sanatından ziyade bir marka oluşturmaya ve bunun üzerinden para kazanmaya odaklılar. Dolayısıyla karşımızda sadece başarısız drag queenler değil, kimi zaman hedefini tutturamayan ticari atılımlar da görüyoruz. Bu da uzun vadede Drag Race’den neler götürür diye düşünmeye başladım. Neyse, gıkımı çıkarmamaya geri dönüyorum gökkuşağıdaşlarım. Bir sonraki bölümde görüşmek üzere diyelim. Beni özleyin anacım. Byeeeeee!

Keyfî Drag Race Tekrarı – Untucked

  • Trinity ne olur rol yapmayı kes artık, kendin ol. Alaska da bu kazanacağım zihniyetiyle gelmişti ama bu kadar sahte tepkilerle yormamıştı bizi. Özüne dön Tülayım, özüne!
  • Michelle Visage’ın yaş aldıkça güzelleşmesine de alkış tutalım ama RuPaul’un Delta Work ile Raven ürünü makyajı ve saçı Mathu formuna ulaşmaya başladı artık. Şikayeti bırakabiliriz.
  • Gelecek bölümün görevinden 4-5 dakikalık bir video Reddit’e düştü bu arada, onu bilmeyenlere hatırlatayım. Lady Bunny’nin cenazesinde buluşacağız!! All Stars 4’ün görevler açısından çok iyi olduğunu söyleyebilir miyiz bu arada? Yani görev başlıkları açısından en azından. Kadronun ne sunduğundan bağımsız konuşuyorum.
  • Top toot of the week is… Naomi Smalls. O çığlıklar bile yeter. Julianne Moore in The Hours realness, th-the realness…
  • Stacy Layne Matthews’un reaksiyonlarıyla bir ömür geçireceğim biliyorsunuz değil mi? Aylarca, hatta yıllarca gözünüze sokacağım sosyal medyada. Dünya bir yana, henny bir yana.
  • Manila’nın ağlamasına inandınız mı? Yani özellikle lip sync sonrası… Gurl.
  • Valentina’nın bir pembe dizideymişçesine verdiği büyük reaksiyonlarla çok eğlenmeye başladım. Her bölüm, günlük hayatta kullanılabilecek mini monologlar armağan ediyor bize.

Genel sıralamam
⭐⭐⭐⭐: Valentina, Trinity the Tuck, Manila Luzon
⭐⭐⭐Naomi Smalls, Latrice Royale
⭐⭐: Gia Gunn, Farrah Moan, Monique Heart
: Monét X Change, Jasmine Masters

Bu tabloyu da böyle bölüm bölüm kendime göre renklendireceğim:

Yarışmacı 1 2 3 4 5 6 7 8
Latrice Royale TOP2 HIGH SAFE BTM2        
Manila Luzon SAFE SAFE SAFE TOP2        
Monét X Change BTM2 TOP2 BTM2 BTM2        
Monique Heart LOW LOW HIGH SAFE        
Naomi Smalls HIGH SAFE TOP2 SAFE        
Trinity the Tuck SAFE SAFE TOP2 SAFE        
Valentina TOP2 TOP2 LOW TOP2        
Gia Gunn SAFE BTM2 BTM2          
Farrah Moan SAFE BTM2            
Jasmine Masters BTM2              

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.