Keyfî Drag Race Tekrarı 12×05

Keyfî Drag Race Tekrarı 12×05

Yepisyeni Drag Race bölümünü konuşmak üzere toplandığımız keyfî tekrara bir kez daha hoşgeldiniz. Sosyal medyada yüz bulamasa da sitenin en çok tıklanan yazı serilerinden biri olmayı başarmaktayız bu sezon. Artık kimlerin elinde dolanıyor bilinmez. Neyse hiçbir yerde acısını çıkaramadığımız için kaynayan çirkefliğimizi askıya alalım, bugüne gelelim hemen. 12. sezonun birbirinden yetenekli kızları, Drag Race’in o anlamsız oyunculuk görevlerinden birinde sınav verdi bu sefer. Sex & the Kitty Girl, Breastworld, Dragsmaids gibi fecaatlerin izlerini daha silememişken hepsinden daha da bugünle ilişiksiz bir uyarlama yapmaya karar vermiş bu sefer yapımcılar: Gay’s Anatomy. Dünya üzerinde izleyen kimsenin kalmadığı dizinin RPDR karşılığı yani.

Beş haftadır tekrarladığımız gibi, zayıf halka sayısının azlığı sebebiyle 12. sezon epey ortalamanın üzerinde seyrediyor. Ve bu oyunculuk görevinde de bombalayan kimsenin olmamasıyla iddiamızın doğruluğu kanıtlandı. Bir tek Nicky Doll işte… O da ne yapsa üzerinde emanet durduğu için çok üzerine düşmüyorum. Faşon kraliçesinin pelerin haftasında giyecek pelerin bulamaması, bulduğunu da sahneye çıktığı anda yerde bırakması, şu ana dilim İngilizce değil sayıklamasındaki daimi Debbie Downerlığı derken nihayet ona güle güle diyebildiğimiz için çok mutluyum. Beş bölümde onar dakika Nicky’nin şikayet etmesini izlemişiz gibi hissediyorum.

Jürinin tercihlerine de geçen bölümle oranla daha ılımlı yaklaşmaktayım. Ben Heidi’yi lip sync’e çıkarmaz, Jaida’yı koyardım muhtemelen. Etkisi çabuk geçmeye başladı bende Miss Hall’un. İki haftadır podyumda giydiği hiçbir şeyi sevemiyorum. Mesela diğer taraftan bu ben New York’ta şöyle ünlüyüm, böyle muhteşemim diye durmadan kendini öven Brita, sürekli aynı silüeti giymesine karşın en azından kılık kıyafette pek cilalı kalıyor. Aiden’dan daha kötü bir konuma ötelenmesinin anlamını çözebilmiş değilim. Belli ki yapımcılar All Stars’a çıkacak bir hikâye istemiş ve Brita’yı harcamış zayıf karakterini de göz önünde bulundurarak. Malum, jürinin verdiği karar için Aiden’a zorbalık yapacak kadar aymaz kendileri.

Gelelim asıl meseleye… Aiden Zhane’le alakalı savunmaya geçecek bir şey bulamıyorum. Kandy Ho’dan bu yana birden fazla bölümde yer almasına en çok şaşırdığım yarışmacı olabilir. Jürinin değerlendirmeye girmeden ne içtiğinin araştırılması gerektiğine inanıyorum. Resmen Snatch Game haftasını görecek. Yahu Trixie Mattel bile kendi sezonunda Snatch Game’e yetişemedi, ne oluyoruz? Ama şunu da söylemem gerek, bu içine kapanık, asosyal, soğuk hâllerine Untucked’ta bir mola verip haftalardır ona yüklenen kızlara karşı çıkması biraz hoşuma gitti. Nihayet bir reaksiyon verdiği için o ölü gözlerin arkasında kanlı canlı bir insanın yer aldığına ikna oldum.

Kasttan herkes hakkında bir şeyler söylüyoruz madem, boklu pay hanımefendiye biçilen sezonda keşke bu bölüm Widow’a verilseymiş taç diye de ekleyeyim. Bilmiyorum artık kurgunun etkisi mi ben o predatörün esprilerine pek gülemedim. Widow belki akla gelebilecek en klişe rol seçimlerinde bulunmuş ama çok güzel parlamış. Geyik’te Widow’un looklarını beğeniyorum diye bana kızanlara da üzücü haberim var: Bu bölümdeki saçma kostümüne de bayıldım. Berbat ama berbat olduğu için harika zaten. Yazışma diline geçip “asdasd” bırakmıyorum, ama beni anlıyorsunuzdur siz. Yani ciddiyle gayriciddi arasında bir yerde, Widow’un varlığı için yaşıyorum.

Gelelim Heidi’ye. Untucked’ın yıldızı Bayan Closet’ı ilk haftadan beri büyük bir keyifle destekliyorum bildiğiniz üzere. Benim cephemde değişen bir şey yok. Nihayet bütün gayleri de kendi tarafıma çekebildim. “Fuck you, fuck you, fuck you, fuck you” çıkışı tüm zamanlar ikonik Untucked delirmeleri listesine girişini yaptı. Aile toplaşmalarında kullanılmak üzere de hafızaya kaydedildi. Nicky’nin sahne arkasında söylediği gibi X kişinin 2 bin dolarlık kostümünün hiçbir önemi yok. Heidi’nin karakteri, içindeki o ateş ve samimiyeti yeter. Belli ki jüri de durumun farkında. Bir Monique Heart vakası bile yaşamıyoruz yani dikkat edin. Sadece bizim değil, oradaki panelin de sevgilisi kendisi. Yolu ya final ya da bir sonraki All Stars serisi.

Ben son olarak Crystal’a değinmek istiyorum. Bakın prodüksiyon bu kız için lip sync’te kullanılmayacak bir şarkıya para verip jürinin kritik kısmında yayınladı. Ru’nun gözleri Crystal’la her sohbetinde parıldıyor. Hiçbir anlatısının olmadığı bölümlerde dahi ucundan Crystal’ın adını andığını görüyoruz jürinin. Visage, makyaj meselesini de aşabildi. Devamı da geleceğe benziyor. O yüzden ben resmi olarak hem kendi favorimi, hem de 12. sezon kazanan tahminimi yapmak istiyorum izninizle. Evet efendim, Sherry Pie için tasarlandığı her hâlinden belli sezon bu plan bir taraflarında patladıktan sonra yeni isimlere açılmıştı. Ve ben diyorum ki Crystal finale kalırsa, ki artık çok eminim o finali görecek, bu yılın kazananı pozitif enerjisiyle dolup taştığımız hanım kızımız olacak.

Drag’in bugününü ve geleceğini temsil edeni arayan RPDR, tacı verirken de çeşitliliğe dikkat ettiği için Crystal’ın bütün koşulları sağladığını düşünüyorum. Tek bir görev birinciliği alsa yetecek. İyi bir lip syncer olduğundan şüpheliyim. Ama sürprizlere de açığız elbette. Umuyorum önümüzdeki bölümün Snatch Game’inde en azından yüksek notlardan birini almayı başarır da iyice girer Ru’nun gözüne. Gerçi geçen sezonu Snatch Game’de lip sync’e çıkmış biri kazandı ve alternatifi de o lip sync’teki rakibiydi ya neyse.

Başka diyeceğim bir şey var mı? Yok. Jan ve Jackie’yi görmezden gelmelerini inatla kınıyor, Gigi destekleyen herkesin ırkçı olduğunu düşündüğümü de buraya bırakmak istiyorum. Neden mi? Çünkü neden olmasın? Hadi haftaya görüşürüz. 10 queenlik Snatch Game kargaşası için yerlerimizi aldık, bekliyoruz.

Keyfî Drag Race: Untucked

 • O değil de Dua Lipa’nın yeni albümü şahane değil mi?
 • Gay’s Anatomy’de eğer ki bir oyuncuya yardımcı kadın oyuncu Emmy’si verilecekse bu kesinlikle Dahlia Sin olmalı.
 • Jaidacık çok konuşuyor ve boş konuşuyor sanki. Özgüvenine söz yok ama Untucked’ta kendi içinde çelişen bir nutuk basınca gözlerimi devirerek sandalyelerden düştüm.
 • Heidi N Closet vs Crystal Methyd finali görmek istiyor bu gözler, onu da not düşeyim.
 • Jackie Cox’ın hikâyesinde gözlerim epey doldu. Bize uygun gördükleri hayatları yaşamadığımız için kalplerimizi kıran annelerimiz…
 • Kim Petras’ı da nihayet Drag Race tarihine dahil edebildik. Yas kween!
 • Gigi’den çok sıkılıyorum. Öyle böyle değil. 10 look giydi galiba beş bölümde, hepsi de vasattı ve faşon queen diye övülüyor inanamıyorum. Annesi de berbat bir terzi bu arada. Üzerine oturan tek bir kostümü yok. Kızının omuzları dar, yüzü uzun annesi, azıcık ölçüsünü yakala. Çocuk gibi duruyor.
 • Prodüksiyon Brita’dan NEFRET ediyor.

Genel sıralamam
⭐⭐⭐⭐: Crystal Methyd, Heidi N Closet, Jackie Cox
⭐⭐⭐: Jan, Widow Von’Du, Jaida Essence Hall
⭐⭐: Gigi Goode, Rock M. Sakura, Brita
: Nicky Doll, Aiden Zhane, Dahlia Sin
💩Sherry Pie

Ben jüri üyesi olsaydım…

Yarışmacı 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Aiden Zhane LOW SAFE BTM2 SAFE        
Brita LOW   SAFE BTM2 SAFE        
Crystal Methyd HIGH   BTM2 HIGH SAFE        
Gigi Goode HIGH   SAFE SAFE SAFE        
Heidi N Closet SAFE   WIN SAFE LOW        
Jackie Cox SAFE   HIGH SAFE HIGH        
Jaida Essence Hall   HIGH HIGH SAFE BTM2        
Jan   SAFE SAFE WIN HIGH        
Nicky Doll LOW LOW HIGH BTM2        
Widow Von’Du WIN   SAFE LOW WIN        
Rock M. Sakura   WIN SAFE SAFE          
Dahlia Sin LOW BTM2            
💩 Pie            

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

2 Yorum

 1. Abdullah

  Gigi hariç nerdeyse her konuda aynı fikrideyiz ama Gigi konusunda zıt düşmemizi anlamıyorum. Evet fashion queenlik konusunda abartılıyor, gayet iyi olmasına rağmen çok daha iyilerini izledik daha önce. Yine de kızın sergilediği hiçbir look kötü değildi. Ki lookları dışında da hem şarkı challenge’ında, hem skeç challenge’nda hem de bu oyunculuk challenge’ında gayet iyi bir iş çıkardı. Kişilik olarak da çok sevimli biri bence neden sevmediğini anlamıyorum 🙁

  Yanıt
  1. Umur

   Aquaria’dan dolayı galiba. Yine aynı tip birinin sezonu kazanmasın istemiyorum. Bir de ne bileyim ya, tüm bu söylediklerine rağmen çok düz ve sıkıcı geliyor hâlâ Gigi :/

   Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.