Takip et

Oscar 2011

Oscar Rehberi – Ödüllere 11 gün kala: En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

tarihinde yayınlandı.


Akademi’nin The King’s Speech sevgisine bağlı olarak Geoffrey Rush‘a ikinci bir Oscar getirebilecek dal. Herkes Bale‘a kesin gözüyle baksa da bu sene herşeyiyle süprizli bir sene olacağı için bence şaşırmamız mümkün. Yazının devamında adayların performanslarından kısa kesitler bulabilirsiniz.

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU

Christian Bale, The Fighter
İlk Oscar adaylığı.

John Hawkes, Winter’s Bone
İlk Oscar adaylığı.

Jeremy Renner, The Town
İkinci Oscar adaylığı. Geçtiğimiz sene “The Hurt Locker” (2008) ile En İyi Erkek Oyuncu dalına aday olan Renner ödülü Jeff Bridges‘a (Crazy Heart) kaptırmıştı.

Mark Ruffalo, The Kids Are All Right
İlk Oscar adaylığı.

Geoffrey Rush, The King’s Speech
Dördüncü Oscar adaylığı ama “Shine” (1996) filmindeki performansıyla En İyi Erkek Oyuncu Oscarı almıştı. “Shakespeare In Love” (1998) ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında aday olduğunda James Coburn (Affliction), “Quills” (2000) ile En İyi Erkek Oyuncu dalında aday olduğunda ise Russell Crowe (Gladiator) kazanmıştı.

Devamını oku
7 Comments

7 Comments

 1. emre

  16 Şubat 2011 at 21:17

  Christian Bale filmde her nekadar iyi bir oyunculuk örneği göstersede rolü tiyatral ve epik unsurlardan çok uzak.öğretici veya etkileyici değil.filmin karakterini ve kaderini etkileyebiliek bir durumda değil.izlerken çok iyi bir oyunculuk örneği görmeme rağmen sadece bununla sınırlı.Geoffrey Rush is yeri geliyor bu film ben olmasam olmazdı diye karşımıza çıkıyor.şiirselliği muhteşem beden dili filme işlemiş durumda.akademi bu kıstaslara göre dağıtırsa ödül Rush ın.ama golden globe sag .. rüzgarına kapılıp giderse Bale kapar.gönlüm Rush’tan yana

 2. Tugrul

  17 Şubat 2011 at 20:50

  En iyisi ödülü bana versinler anlasıldı. :))

 3. Enes

  17 Şubat 2011 at 20:52

  Geoffrey Rush’ın performansı tamamen filmin politik gazına gelen genelde de ingiliz ve yahudi asıllı sinema sektörü elitleri tarafından abartılmış bir performans bence.Christian Bale ise bu sektörde yeterli bir lobin yoksa ancak abartılı bir oyunculukla ödül alınabileceğinin farkına varmış olsa gerek, böyle projeyi seçip karakteri biraz abartılı oynamış ama bende olsam böyle lobiciliğin üst noktada olduğu bir sektörde aynısını yapardım.

  • umurtas

   17 Şubat 2011 at 21:28

   Bu sene yardımcı erkek oyuncu dalının zayıf olduğu kaçınılmaz bir gerçek zaten. Ne Christian Bale kariyerinin en iyi performansını sergiliyor, ne de Geoffrey Rush bundan önceki yıllarda ödülü alan Christoph Waltz ve Javier Bardem gibi bir efsane yaratıyor. Ama benim seçimim ne olursa olsun Rush. The King’s Speech’in en kuvvetli performansı olduğu gerçeğini görmezden gelemiyorum.

 4. Tugrul

  17 Şubat 2011 at 22:11

  Bana göre bu ödülü öncelıkle bana vermeleri gerekiyor. Seneyede en iyi erkek oyuncu ödülünü 🙂

  Şaka bir yana, psikopat ve makinist filmlerindeki rolleriyle bale’ın aday olamaması bile ilginc geliyor bana. Bir izleyici olarak, Rush’ı daha basarılı buluyorum. Politik, ırk, mezhep, bol reklam kampanyası gibi diger meselelere ait tartısmaların dısında fikrimi beyan ediyorum.
  Waltz’ın performansı cok ıyıydı ama her sene de boyle sıyırılan performans bulmak zor tabi. Bardem iyiydi ama bana biraz abartı gelmıstı. Akademi beynimi yıkamaya calıssa da, cok üstün bir performans göremedim bardem’ın performansında.

 5. jestman

  18 Şubat 2011 at 10:14

  Açık ve net olarak konuşuyorum, bence tartışılması bişe gereksiz bir dal. Nasıl iki senedir Heath Ledger ve Christoph Waltz kesin gözüyle bakılıp ödülü aldıysa, bu sene de Christian Bale aynı o şekilde aday.

  Geoffrey Rush’ı bugün akşam seyredeceğim ancak zaten fragmanı oyunculu hakkında yüzde 80 oranda bilgi veriyor. Ve şunu söyleyebilirim ki kendi tarzında bir film olmuş.. Bale’e bakıldığında Batman, Makinist, Prestij, Yuma gibi filmlerine bir de bunu ekleyerek çok yönlü bir oyuncu olduğunu gösteriyor. Özellikle filmin sonundaki kare, Bale’in gerçek karakteri ne kadar güzel kopyaladığını gösteriyor.

  Ayrıca ilk yoruma katılmıyorum, Bale’in filmin kaderini etkileyecek durumda değil demek çok büyük yanlış olur. Zira film neredeyse Bale üzerine kurulu. En belirleyici karakter o. Ana karakterin bütün gidişatını etkileyen yönlendiren birini oynuyor. Bana kalırsa da başrolü geride bırakacak bir performans sergilemiş.

  Çok çok rahat bir şekilde diyorum ki Christian Bale ödülü alacak.

  • Tugrul

   19 Şubat 2011 at 13:41

   Rush’ı ızlemeden önce bende bale alabilir diyordum ama Kings speech’ı cok sevmesemde yine de egri oturup dogru konusmam gerekirse, Rush filmin lokomotifi ve cok güzel oynamıs. O yüzden Bale alamayabilir.

Yorum yazın...

Oscar Boy sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et