Who needs an Oscar? (Aktörler)

Who needs an Oscar? (Aktörler)

Who needs an Oscar?” yazı serimiz geçtiğimiz günlerde aktrisler ile başlamıştı. Geldik yazı serisinin ikinci ayağına, aktörlere. Lafı daha fazla uzatmadan ince eleyip sık dokuduğum 10’lumuza geçelim. Buyursunlar:

10) GARY OLDMAN

Erkek oyunculardan oluşan bu güzel listeye aktrislerden farklı olarak hiç aday olamamış bir isimle başlamak istiyorum: Gary Oldman. Akademi’nin hangi mantıkla bugüne kadar Oscar’a hiç aday etmediğini anlayamadığım bu muhteşem aktör akıl almaz bir yeteneğe sahip. Karakter oyunculuğu dendiğinde belki de akla gelen ilk isimlerden. Harry Potter, Batman gibi serilere bile varlığıyla bir derinlik katmış fazlasıyla yetenekli bir oyuncu. Ama ne yazık ki geçtim Oscar’ı, dünyanın bana kalırsa en uyduruk ödülü olan Altın Küre’ye bile aday olamamış. Sadece 2000 yılında The Contender ile alınmış bir SAG adaylığı, Friends‘deki konuk oyunculuğuyla Emmy adaylığı ve oyunculuğuyla değil de kalemiyle kazandığı bir BAFTA ödülü var. Ben Gary Oldman için ödül olmasa bile en azından adaylık dileniyorum. Umarım bu sene gösterime girecek Tinker, Tailor, Soldier, Spy ile şeytanın bacağını kırar. Jeff Bridges‘dan tek eksiği Amerikalı olmaması (ki bu bana göre harika, Akademi’ye göre kötü birşey).

***

9) BRAD PITT
Brad Pitt yabancıların “love/hate thing” dediği türden bir aktör. Ya seviyorsunuz ya da nefret ediyorsunuz ortası yok. Ben son birkaç yılda yaptığı işlere bakınca Pitt‘i takdir etmekten kendimi alamıyorum. Özellikle Babel‘den beri bir tane bile kötü filmini izlemedim. Ocean serisini görmezden gelirseniz son yıllarda Brad Pitt’in hiç kötü film çekmediğini görürsünüz. Benim sevmekte güçlük çektiğim Coen Kardeşler‘in filminde bile adeta parlıyordu. Komedi performansıyla da göz doldurdu. Brad Pitt Hollywood’un büyük starlarından biri. Angelina Jolie ile olan beraberliği, A sınıfı oyuncularla olan arkadaşlığı, karizması, yakışıklılığı ve iyi filmlerde başrolde yer alması onu çok özel biri yapıyor. Çok büyük bir fanı olmasam da bir gün Brad Pitt‘i de Kodak Sahnesi’nde görsek fena olmaz diye düşünüyorum. Performanslarının haricinde o starlığının da bir Oscar hak ettiği aşikar.

1996: En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Twelve Monkeys)
2008: En İyi Erkek Oyuncu (The Curious Case of Benjamin Button)

***

8) ED HARRIS
Ed Harris sektörün gördüğü gelmiş geçmiş en başarılı aktörlerden biri olabilir. Artık öyle bir hal almaya başladı ki oyunculuğunun kıvamı insan her filmiyle onu aday etmek istiyor. Harris ne yazık ki 60larına gelmiş bir aktör. Bu da onu Akademi’nin görmezden geldiği veteran grubuna sokuyor. Erkek oyuncular konusunda yaş ortalaması daha yükseklerde gezinse de Oscar kazanan oyuncular arasında 60 yaş üstüne pek rastlamıyoruz. Alan Arkin gibi Little Miss Sunshine tadında bir mucizeye ihtiyacı var bana kalırsa. Ya da her zamanki gibi oynasın ama prodüksiyon şirketi güzel kampanya yapsın yeter. The Hours‘da ne kadar harika olduğunu hatırlatmama gerek var mı? Imdb’de filmografisini kontrol edince zaten iyice kafayı yiyiyorsunuz. Hadi ama şu adama bir Oscar verin artık!

1996: En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Apollo 13)
1999: En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (The Truman Show)
2001: En İyi Erkek Oyuncu (Pollock)
2003: En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (The Hours)

***

7) IAN MCKELLEN
The Lord of the Rings‘i izleyen herhangi bir insanın filmden çıkaracağı tek ve kaçınılmaz sonuç tüm ekipte en iyi performansı Ian McKellen‘ın sergilediğidir. Şimdi burada Legolas – Aragorn tartışmalarına hiç gerek yok. Viggo Mortensen ve Elijah Wood gibi ağırlığı fazlasıyla hissedilen roller olsa da Peter Jackson‘ın bu harikulade üçlemesinde her daim aklımızda kalan isim Gandalf yani Ian McKellen olmuştur. McKellen bana kalırsa çok talihsiz bir aktör. Tıpkı Geoffrey Rush gibi bulunduğu her işte ağırlığını hissettirip kendine hayran bıraktırıyor. Ama tam olarak Oscarlık projelerde yer almadığından onu bir türlü adaylar arasında göremiyoruz. Ki zaten son yıllara baktığınızda X-Men, The Da Vinci Code, Stardust gibi genellikle kötü veteranların oynamayı tercih ettiği ticari kaygısı olan filmlerde yer almayı seçiyor. Ticari kaygısı olan filmlere belirli bir tepkim olmasa da McKellen‘ın Oscar için rotasını değiştirmesi gerektiğini düşünmekteyim. Hangi akılsız Richard III‘yi izledikten sonra McKellen‘ı ödüllendirmek istemezki?

1999: En İyi Erkek Oyuncu (Gods and Monsters)
2002: En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring)

***

6) JOAQUIN PHOENIX
Her ne kadar kariyerine ara verip sosyal bir deneye kalkışsa da Joaquin Phoenix Hollywood’un son dönemdeki en yetenekli aktörlerinden. Gladiator‘dan tutun oldukça küçük bir film olan  Two Lovers‘a kadar bulunduğu her işe damgasını vurmayı başarıyor. Shyamalan‘ın çoğunluk tarafından beğenilmeyen filmi The Village‘da bile adeta parlıyor. Ne yazık ki Casey Affleck ile beraber giriştiği “Aktörlüğü bıraktım şimdi koca sakallı bir rapçi olacağım.” çalışması zirveye adım adım yaklaşırken kariyerine tam 5 yıllık bir ara vermesine sebep oldu. Onu 2013 yılında The Master‘da izleyebileceğiz ancak. Ama ondan sonra başka film çeker mi bilmiyorum. Tabi ayrıca kaç kişi bu deli adama rol teklif eder o da düşündürücü. Lakin Phoenix herşeye rağmen mükemmel bir aktör. Walk the Line‘ı izleyip şöyle bir bakmanız yeterli. O işini biliyor ve kesinlikle bu ödülü hak ediyor.

2001: En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Gladiator)
2006: En İyi Erkek Oyuncu (Walk the Line)

***

5) EWAN MCGREGOR
Listedeki bir başka Oscar adaylığı olmayan aktör de Ewan McGregor. Açıkçası benim aklım almıyor. Trainspotting, Big Fish, Black Hawk Down, Moulin Rouge, The Ghost Writer… Bu kadar mükemmel filme rağmen hala tek bir adaylığının olmaması şaşırtıcı değil de ne? Benim favori aktörler listemde de zirveye oynayan McGregor belki bu sene Melanie Laurent ve Christopher Plummer‘la birlikte rol aldığı Beginners ile The Kids Are All Right‘ın yaptığını yapıp adaylık alabilir. Ama filmin oldukça bağımsız bir proje olması işleri zorlaştırıyor. Ben yine de umudumu kaybetmek istemiyorum. Jude Law‘ın yüzde biri kadar takdir görmüş olsa şimdiye çoktan bir adaylığı olmuş olurdu. En yakın zamanda onu da Kodak Tiyatrosu’nda altın heykelciği zafer sarhoşluğuyla tutarken görmek istiyoruz.

***

4) VIGGO MORTENSEN
Listedeki bir başka Lord of the Rings aktörü olan Mortensen bana kalırsa ne denli harika bir aktör olduğunu A History of Violence ile tamamen kanıtladı. Ardından gelen Eastern Promises ve bir adaylık dahi alamamasına hayret ettiğim The Road ile kariyerinde güzel bir çizgi tutturdu. Şimdi Cronenberg ile tekrar çalışacak olan Mortensen, A Dangerous Method adlı filmde Sigmund Freud’u canlandırıyor. Büyük ihtimalle Oscar’a aday olacak gibi gözükse de pek kesin konuşmak istemiyorum. Lakin eğer bu beklenen adaylık gelirse ödüle kavuşması mümkün. Ben hala The Road‘dayım. Nasıl olur da Jeff Bridges‘ın sırf sırası geldiği için ödül aldığı bir senede Mortensen‘ın akıl almaz performansını aday etmezler? Sorularım çok Akademi, hem de çok…

2008: En İyi Erkek Oyuncu (Eastern Promises)

***

3) JUDE LAW
Jude Law bayanların aklını başından alan fiziksel özelliklerine rağmen bunları ön plana çıkarmaya çalışan filmlerde rol almayan ve sırf bu yüzden takdiri hak eden çok özel bir aktör. Diğer aktörler gibi yarı çıplak bir film çekmek yerine Sleuth, Rage, I Heart Huckabees, Road to Perdition gibi işlerde yer alıyor. Kendini sevdirme kaygısı yok. Ya da sabah akşam kas yapıp Matthew McConaughey gibi her filmde gösterme amacı… Jude Law kendi jenerasyonunun belki de en iyi aktörü. The Oscar Boy’dan önce yazdığım site Comments From Another Room’un isim babası Music From Another Room filminin başrolü. Bu arada Music From Another Room favori filmlerim arasında onu da hemen belirtelim. Jude Law Oscar’ı kesinlikle hak ediyor. Hem yetenekleri, hem de beyazperdeye yakışan duruşuyla kesinlikle bir Akademi ödülü almalı. Tarihini tam olarak kestiremesem de maksimum 10 sene içerisinde Jude Law‘ı ödülü alırken göreceğimizi düşünmekteyim.

2000: En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (The Talented Mr. Ripley)
2004: En İyi Erkek Oyuncu (Cold Mountain)

***

2) LEONARDO DICAPRIO
Bana sinema sevgisi aşılayan filmlerin başında gelen Titanic‘den beri Leo‘yu takip ediyorum. Titanic‘in ne kadar iyi ne kadar kötü olduğu tartışmalarına girmeyeceğim ya da Leonardo DiCaprio‘nun o filmde ne kadar başarılı olduğuyla ilgili de konuşmayacağım. Ama DiCaprio‘nun yıllar içerisinde aldığı yolda ne kadar da geliştiğini görebilirsiniz. The Beach‘deki bacaksızın Shutter Island‘da döktüreceğini kim aklına getirebilirdi ki? Leonardo DiCaprio da tıpkı Jude Law gibi fiziksel özelliklerini çok ön plana çıkarmayı sevmiyor. Evet onu Titanic‘de Jack Dawson adında bir ilah olarak izledik ama orada bile kupkuru ve fakir bir çocuğu oynuyordu. The Man in the Iron Mask‘de, Gangs of New York‘da, The Aviator‘da… Hiçbir zaman Leo sevilen bir karakter olmak için çabalamadı. Ardı ardına gelecek filmleriyle belki de listenin en yakın zamanda Oscar alacak aktörü olarak burada yer alıyor. Madem rakam veriyoruz, o zaman ona da maksimum 5 sene diyerek paragrafımızı sonlandıralım.

1994: En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (What’s Eating Gilbert Grape)
2005: En İyi Erkek Oyuncu (The Aviator)
2007: En İyi Erkek Oyuncu (Blood Diamond)

***

1) RALPH FIENNES
Ralph Fiennes… Listelerimin zirvelerinde o büyük yıldızlar yer almıyor biliyorum ama Fiennes‘in yer aldığı herhangi bir sıralamada birinci olamayacağını aklımın ucundan bile geçiremiyorum. Yine bir Oscar sahibi olmaması resmen hakaret olarak algılanabilecek harikulade bir oyuncu. Doğru düzgün gözükmediği Harry Potter‘da bile döktüren Oscar adaylıkları haricinde The Constant Gardener, The Reader, The Duchess, The End of the Affair, Sunshine gibi sayısız unutulmaz performansa imza atmış bir isimden bahsediyoruz burada. Spielberg filmleri içerisinde hiç unutulmayacak tek karakter olan Amon Goeth portresi, Oscar’ı bugüne kadar en çok hak eden performanslardan biriydi. Fiennes bu saatten sonra hak ettiği için mi yoksa sırası geldiği için mi ödül alır bilinmez. Ama kim sırf sırası geldiği için başkalarının hakkını yediğinden dolayı Ralph Fiennes‘e kızabilir ki? Bakarsınız bu sene ilk kez yönetmenlik yaptığı Shakespeare uyarlaması Coriolanus ile Oscar alır, belli mi olur?

1994: En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Schindler’s List)
1997: En İyi Erkek Oyuncu (The English Patient)

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Kuir. İkizler. 2009'da ödül sezonu portalı Oscar Boy’u kurarak sinema yazarlığına başladı. 2014’ten beri O Podcast’in moderatörlüğünü yapıyor. 2023 yılında da SİYAD üyesi oldu.

0 Yorum

 1. metin

  Ralph Fiennes ve Ian McKellen gerçekten takdireşayan oyuncular ve de Ralph Fiennes İngiliz ve Ian McKellen eşcinsel olmasalardı çoktan ödüle kavuşmuşlardı. Sinema tarihinde oscarsız kalmış nice harika oyuncu var; Marcello Mastroanni, Anthony Perkins, Dirk Bogarde… Ama illa ödül kazansınlar istiyorsak, Ralph Fiennes ve Ian McKellen’a ek olarak Tonny Leung, James McAvoy, Joseph Gordon-Levitt, Sam Rockwell, Ryan Gosling, Michael Fassbender’i sayarım.

  Yanıt
 2. rüya

  Matt Damon’ı göremedim ben.Yalnız,sanırım Good Will Hunting ile oscarı aldığı için,fakat En iyi Özgün Senaryo ile aldı.Ben en iyi aktör de almasını isiyorum -ki,zira Loe,Brad ve Jude’den daha yakışıklı,karizmatik ve daha iyi bi oyuncu. süper bir akör.Neden ,liste de yok acaba ??

  Yanıt
  1. umurtas

   Tamamen Matt Damon taraftarı olmamamla alakalı bir durum. Hatta Robert Downey Jr’da listede yok. İkisi de başarılı kesinlikle ama dediğim gibi kendi ilk 10’uma koymak istediğim aktörler değil.

   Yanıt

Yorum yazın...