ASC’den 2011’in en iyi görüntü yönetmenleri

ASC’den 2011’in en iyi görüntü yönetmenleri

Tinker Tailor Soldier Spy

Amerikan Görüntü Yönetmenleri Derneği (ASC) sezon boyunca ödül dağıtan meslek birlikleri arasında farklı bir yere sahip. 25 yıllık tarihlerinde sadece 10 kez Akademi’yle aynı adrese ödül gönderdiler ama adaylar konusunda Akademi’yle genelde 5’de 4 gibi bir benzerlik gösteriyorlar. Televizyon adayları geçtiğimiz ay açıklanmıştı. Film adayları da şöyle:

 • Jeff Cronenweth, The Girl with the Dragon Tattoo
 • Hoyte Van Hoytema, Tinker Tailor Soldier Spy
 • Emmanuel Lubezki, The Tree of Life
 • Robert Richardson, Hugo
 • Guillaume Schiffman, The Artist

Yorumuma gelirsek… The Artist, The Tree of Life ve Hugo zaten burada olacağından emin olduğumuz filmlerdi. The Girl with the Dragon Tattoo bir kez daha bu sene ne kadar çok destekçisi olduğunu kanıtladı. Yalnız Tinker Tailor Soldier Spy her ne kadar aday olarak şaşırtmasa da pek çok rakibini eleyip burayı girmesini de beklemediğimiz bir filmdi. Hoyte Van Hoytema daha önce Let the Right One In‘deki çalışmasıyla da büyülemişti. Şimdi ASC ile bir nevi devler ligine giriş yapmış oldu. Yalnız Tinker Tailor Soldier Spy‘ı izleyen okuyuculara hemen belirtelim, Hoytema bundan önce The Fighter‘ın görüntü yönetmenliğini üstlenmişti. Bilmem anlatabildim mi?

Aday olamayanlara gelirsek… Hem şaşırtan hem de şaşırtmayan bir War Horse yokluğu var tabi. Tek bir birlikden dahi destek alamadı Spielberg‘in yeni filmi ve iyice dibe batmaya devam ediyor. Oscar’da ne yapacağı şüpheli. Yalnız filmi beğenmememe rağmen Janusz Kaminski‘nin kesinlikle bu ilk beşte yer alması gerektiğini düşündüğümü de eklemeliyim. Ve tabi Moneyball var bir de benim aklıma takılan. ASC, Wally Pfister‘ı sevdiği için aday olması aklımdan geçmedi değil.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Kuir. İkizler. 2009'da ödül sezonu portalı Oscar Boy’u kurarak sinema yazarlığına başladı. 2014’ten beri O Podcast’in moderatörlüğünü yapıyor. 2023 yılında da SİYAD üyesi oldu.

13 Yorum

 1. Sonat

  The Girl with the Dragon Tattoo gümbür gümbür ilerliyor 🙂

  Eleştirmenlerden çok çok az destek aldı ama meslek birliklerinden çok destek görüyor. Bu yüzden de oscara aday olma şansı çok artmış durumda. Çok büyük ihtimal aday olacak.

  Tinker Tailor Soldier Spy yerine War Horse olmalıydı. War Horse hakikaten dibe vurmuş durumda. Aday olmasına garanti gözüyle baktığım en azından 3 kategori vardı. Görüntü, Müzik ve Ses Miksajı. Ama görüntü yönetmenlerinden destek almadı. Ama yinede Janusz Kaminski bence Oscar’a aday olacak.

  Ayrıca dikkatinizi çekerim.

  Bir çok kişinin başyapıt olarak gördüğü, eleştirmenlerden hem önemli kategorilerde, hem de teknik kategorilerde destek gören Drive, meslek birliklerinin hiçbirinde yok !

  Yanlış hatırlıyorsam beni düzeltin ama sanırım hiçbir meslek birliği Drive’ı aday göstermedi.

  Yanıt
 2. Erşah

  Ben nedense Tinker Tailor Soldier Spy’ın görüntü yönetmenliğini beğenmedim. Hatta bir sahnede “kitaba bu kadar mı kötü odak yapılır” dedim yani. Belki de BluRay’den izlemediğim içindir 🙂

  Hugo ve The Tree of Life arasında geçecek gibi yarış ama Emmanuel Lubezki, The Tree of Life zafer bayrağını taşıyacak diyorum.

  Yanıt
 3. Emel

  The Girl with the Dragon Tattoo adaylığına sevindim…Oscara adaylık şansı gittikçe artıyor…Tinker Tailor Soldier Spy adaylığı ise bence yerinde çünkü filmin en iyi yanı görüntü yönetmenliği ve müzikleriydi…War Horse izleme şansım olmadı ama film gittikçe dibe vuruyor olmasına rağmen oscar adaylığı alacak gibi…Diğer adayların zaten olmaması şaşırtırdı…Hepsi de çok iyi ve güçlü adaylar…
  Diğer yandan bende Drive ın meslek birlikleri tarafından yok sayılmasının büyük haksızlık olduğunu düşünüyorum…

  Yanıt

Yorum yazın...