Oscar Rehberi ’11 – En İyi Belgesel

Oscar Rehberi ’11 – En İyi Belgesel

1942 yılından beri verilen En İyi Belgesel Oscar’ı önümüzdeki yıldan itibaren yeni bir kurala tabi tutulacak. Bundan sonra belgesellerin finalistler arasında yer alabilmesi için New York Times ya da Los Angeles Times’da bir eleştirisinin yayınlanmış olması gerekiyor. Eskiden gösterimlere katılan üyeler belgeselleri puanlayarak bir finalist listesi oluşturuyorlardı ve bu yıl da puanlamayla finalistler belirlendi. Gelecek sene yarış nasıl şekillenir bilemiyorum. En azından çok iddialı belgesellerin Akademi tarafından görmezden gelinip finalistler arasında yer almaması durumuyla karşılaşmayacağız. Tabi küçük yapımların işi daha da zorlaşacak gibi gözüküyor. Bu yılın En İyi Belgesel adaylarına gelirsek…

HELL AND BACK AGAIN

Danfung Dennis ve Mike Lerner: İlk Oscar adaylıkları

IF A TREE FALLS: A STORY OF THE EARTH LIBERATION FRONT

Marshall Curry: İkinci Oscar adaylığı. Daha önce yine bu kategoride Street Fight (2005) ile aday olmuş ama kazanamamıştı.
Sam Cullman:
İlk Oscar adaylığı.

PARADISE LOST 3: PURGATORY

Joe Berlinger ve Bruce Sinofsky: İlk Oscar adaylıkları.

PINA

Wim Wenders: İkinci Oscar adaylığı. Ünlü Alman yönetmen Wenders daha önce Buena Vista Social Club (1999) ile yine bu dalda aday olmuş ama kazanamamıştı.
Gian-Piero Ringel:
İlk Oscar adaylığı.

UNDEFEATED

Daniel Lindsay, T.J. Martin ve Rich Middlemas: Üçünün de ilk Oscar adaylığı.

Yazının devamında aday belgesellerin fragmanlarını bulabilirsiniz.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.