Takip et

Sezon Günlükleri

30 Rock – 7. Sezon

tarihinde yayınlandı.

Tina Fey

Tina Fey

(Okuduğunuz yazı yüksek dozda SPOILER içermektedir.)

Bir efsane daha ekranlara veda etti… Şu yazıyı yazarken gözyaşı döktüğümü söylesem inanabilirsiniz aslında. Belki hüngür hüngür ağlamıyorum ama 30 Rock’ı özleyeceğimi bilmenin hüznü var. Televizyonun başına gelmiş en iyi şeylerden biri olan ve Tina Fey yeni bir şey yazmadığı müddetçe daha iyisinin yapılabileceğine inanmadığım 30 Rock, Perşembe gecesi büyük finalini yaptı. 2006’dan bu yana devam eden 7 sezonluk bir dönem kapanmış oldu. Şimdi Perşembe geceleri komedi ihtiyacımızı gidermek için elimizde sadece Parks and Recreation olacak. Onun yeri bambaşka olsa da ne Liz Lemon (Tina Fey), ne Jack Donaghy (Alec Baldwin), ne de Jenna Maroney’nin (Jane Krakowski) yerinin kolay kolay doldurulabileceğini düşünmüyorum.

30 Rock’ın yedinci sezonunda neler olup bittiğini konuşmak yerine 7 yıllık serüvenimizden bahsedelim istiyorum. NBC’nin elindeki belki de en kaliteli işti 30 Rock. Amerikalılar’ın monoton ve sıkıcı sitcomlarının karşısında senelerce direndi. Büyük reytingler de almadı. Ama hemen eleştirmenlerin, hem de sadık izleyicisinin biricik sevgilisi oldu. Beşinci sezon haricinde de kimsenin şikayet ettiği bir zamanı hatırlamıyorum. Tracy Jordan’ın (Tracy Morgan) çılgınlıkları, Kenneth’ın (Jack McBrayer) salaklıkta sınır tanımaması, Dot Com’ın (Kevin Brown) über-entellektüel diyalogları sıkılınacak gibi değildi.

Alec Baldwin

Alec Baldwin

Biliyorum 30 Rock ve Mad Men gibi az izlenen diziler, The Big Bang Theory ve Breaking Bad gibi çok izlenen diziler karşısında (en azından Türkiye’de) ödül alınca sinirleniyorsunuz. Ama tıpkı Mad Men’de olduğu gibi bugüne kadar Alec Baldwin’e, Tina Fey’in hem oyunculuğuna hem de senaristliğine gitmiş tek bir ödülün dahi hak edilmediğini söylemek saçma olur. 30 Rock’da ne büyük numaralar yaptı, ne de kahkaha efektleriyle seyircisini gerizekalı yerine koyup ne zaman gülmesi gerektiğini bildirdi. Dizinin merkezine pek seksi olmayan, hatta garip alışkanlıklara sahip bir kadının yerleştirerek de her daim klişe olana meydana okudu. Tabi Fey ve Baldwin’in sektörde her geçen gün büyüyen şanı, SNL’in arkasındaki Lorne Michaels’ın 30 Rock’ın prodüktörlerinden biri olması, zaten üstün niteliklere sahip olan diziye sayısız konuk oyuncunun akın etmesini sağladı.

Geçmiş sezonları saymaya başlasak sonu gelir mi bilmiyorum da en azından diziyi sıfırdan izleme ihtimali olan izleyiciye hangi ünlülerle 30 Rock’da yolunun kesişebileceğini söylemek istiyorum. Edie Falco, Salma Hayek, Julianne Moore, Elizabeth Banks, Matt Damon, Michael Sheen, Jon Hamm, James Marsden, Elaine Stritch, Will Forte, Sherri Shepherd, Alan Alda, Steve Buscemi, Matthew Broderick, Susan Sarandon, Patti LuPone, Oprah Winfrey, Robert de Niro, James Franco, Whoopi Goldberg, Kelsey Grammer, Julia Louis-Dreyfus, Jerry Seinfeld, Betty White… Daha devam etmeli miyim bilmiyorum.

Tracy Morgan ve Jane Krakowski

Tracy Morgan ve Jane Krakowski

30 Rock’ın yedinci sezonunda neler olup bittiğini anlatmayacağım. Nasıl olsa bir yerlerden araştırıp öğrenebilirsiniz. Sadece çok tadında ve kahkahası hiç eksik olmayan bir sezon geçirdiğimizi söyleyebilirim. İki bölümlük final de bana göre sezonun en iyisiydi. Ya da veda etmek zorunda olduğumuz için her dakikasını değerlendirmek istediğimden en ufak ayrıntısı bile hoşuma gitmiştir belki de. Ben 30 Rock’ı izleyeceğim ve şundan 10-20 sene sonra da eğer hala filmlerden, dizilerden konuşuyor olursam “30 Rock diye bir dizi vardı.” diye herkese anlatacağım. Bizim kuşağımızın Seinfeld’i, Friends’i, Sex and the City’si 30 Rock. Farklı olurken ne anlattığını unutmayan, seyirciyi bildiği şeylerle yormayıp her hafta yepyeni hikayelerle karşımıza gelen, sonu gelmeyen kahkahalarımızın mimarı, efsane bir dizi. Belki sevmemişsinizdir, belki de sevmek istememişsinizdir bilmiyorum ama tarihe adını altın harflerle yazdırmış bir dizi var karşınızda. Artık Liz Lemon’ı, Jenna Maroney’yi hatırlar hatırlar güleriz.

Not: Fey’in Altın Küre sahne arkasında basınla konuşurken NBC ile şimdiden bir anlaşma yaptığını ve yeni bir dizi yazmaya başladığını öğrendim. Yalnız konusu hakkında en ufak bir fikrim yok.

En İyi Bölüm: Hogcock! ve Last Lunch (Bölüm 12-13)
Sezon Boyu Spotlight Ödülü: Tina Fey (Liz Lemon)
Sezon Notu: A

Devamını oku
Yorum Yapın

Yorum yazın...

Oscar Boy sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin