Cougar Town – 4. Sezon

Cougar Town – 4. Sezon

1

(Okuduğunuz yazı yüksek dozda SPOILER içermektedir.)

2009 yılında ABC’de başlayan küçük bir diziydi önceleri Cougar Town. Adının hakkını vermek için boşanmış, tek çocuk annesi, 40 yaşının üzerindeki Jules Cobb’un genç erkeklerle olan maceralarını anlatıyordu. Kısa bir zamanda Jules ve birbirinden orijinal karakterlerle dolu arkadaş grubu diziyi adının çizgisinden uzaklaştırdılar. Cougar Town, şu an How I Met Your Mother ve Friends gibi bir komedi aslında. Tek problemi adının özellikle diziye hala başlamayan seyircide bambaşka beklentiler yaratması. Ama şöyle bir gerçek de var ki Cougar Town başladığı noktadan konu olarak çok daha farklı bir yerde olduğu gibi, komedi bazında da kendini aşmış durumda. Yani projenin asıl amacından sapılması belki de çok doğru bir karar oldu bu dizi için. Ne yazık ki ABC gibi büyük bir networkde dizinin reytingleri kanalı asla mutlu etmeyi başaramadı. Dolayısıyla ilk üç sezonu izlerken hep bir iptal edilme korkusuyla yaşadık. Derken geçtiğimiz yıl Cougar Town, TBS’e transfer oldu. Şimdiden beşinci sezon için 13 bölümlük garanti almış durumda. Rahat bir nefes alabilirsiniz, Cougar Town fanları.

Birbirini takip eden olaylarla ilerlemese de Cougar Town’ın kendi içerisinde birkaç dinamiği mevcut. Jules (Courteney Cox) ve Grayson’ın (Josh Hopkins) ilişkisi bu sezonun başlangıcında artık resmiyete kavuştu. Jules’ın en büyük aşkı oğlu Travis (Dan Byrd) zirveyi, annesinin yeni eşi Grayson ile paylaşmak zorunda. Bir de bu sezon Bobby’ye (Brian Van Holt) adam akıllı bir ilişki bulabilmek için epey çaba sarf ettiler. Sanıyorum karakteri daha inandırıcı bir konuma getirmeye çalışıyorlar. Devamlılığı sağlayan bir başka konu ise Laurie (Busy Phillips) ve Travis cephesinde olanlar tabii. Uzunca bir süre ikisinin arasındaki çekimi anlamsız bulmuştum. Dördüncü sezon fikrimi biraz olsun değiştirse de sezon finaline doğru bir araya gelmeleri ve kaderle ilgili yapılan espriler nedense pek tatmin edici değildi. Sanıyorum ben Laurie’yi bağımsız ve umursamaz haliyle daha çok seviyorum. Dizinin en komik karakterini uzun vadeli bir ilişkiyle sınırlandırmaları yanlış geliyor.

21

Biraz daha açarak konuşalım isterseniz bu sezonu… Son iki yıldır televizyondaki komediler arasında kendine has bir yere yerleşen ve Friends oyuncularının, Friends sonrası da var olabildiğini en azından Courteney Cox için kanıtlayan Cougar Town, ne yazık ki çok da güçlü bir sezona imza attı. Bu yıl ne oluyor bilmiyorum ama çok sevdiğim iki komedi dizisi (diğeri Community) beklediğimin çok altında bölümlerle karşımıza çıkıyor. Dramedy türü, televizyonun ödül sezonunda salt komedileri sollarsa sakın şaşırmayın. Peki sorun tam olarak ne? İşte ondan tam olarak emin değilim. Esasında her şey yine aynı şekilde gelişti. Cougar Town Jules, Ellie (Christa Miller), Laurie, Travis, Grayson, Andy (Ian Gomez) ve Bobby’den oluşan küçük grubunun inanılmaz kimyasıyla güzel kahkahalar topladı. Ama geçtiğimiz sezonlarda attığımız kahkahalar bizlere uzun mide spazmları geçirdiği için tam olarak tatmin olamadık galiba. Başka mantıklı bir açıklama bulamıyorum genel memnuniyetsizliğime.

Konuk oyuncuların kullanımı ise her zamanki gibi oldukça başarılıydı, ona pek laf söyleyemeyeceğim. Michelle Williams ve Tippi Hedren’ın konuk oyuncu olarak yer aldığı kısacık sahneler yüzümüzü güldürdü. Jules’un psikologu Lynn (Nicole Sullivan) zaten olağanüstü. Hala neden Tom (Bob Clendenin) yerine onun tam zamanlı olarak kadroya alınmadığını anlayabilmiş değilim. İki bölüm birden oynatılan sezon finalinde de pek çok tanıdık yüz vardı. Tabii Cougar Town kadrosu sebebiyle pek çok sona ermiş dizinin devamı gibi hissettirdiğinden Ken Jenkins’i görünce yine aklıma Scrubs geldi. Artık “Sanırım Scrubs’ı en baştan tekrardan izlemeliyim.” demeyi bırakıp uygulamaya geçmem lazım. Hazır Scrubs demişken, bu yıl Christa Miller’dan ziyade Josh Hopkins’e güldüğümü söylemeliyim. Daha evvelden pek itici buluyor ve gruba yakıştıramıyordum karakterini ama bu yıl zincirlerini kırmış. Doğaçlama olduğu her halinden belli olan esprileri epey iyi reaksiyon toplamıştır diye düşünüyorum.

3

Umudu kesecek kadar olmasa da Cougar Town’ın temposunun biraz olsun düştüğü kesin. Umuyorum önümüzdeki yıl yayınlanacak beşinci sezonda eski formuna kavuşur. Gerçi kavuşmasa da kolay kolay bırakmayacağım bir dizi sanırım. En kötü halinde bile komik olmayı başarabiliyor. Sadece yazın kendi dağıttım televizyon ödüllerinde komedi dizileri arasında ilk beşe girebileceğini düşünmüyorum. Bu arada Josh Hopkins’in adını anıp Courteney Cox’ı es geçmek olmaz. Jules’u bu kadar sempatik kılabildiği için Cox’a hayranım. Keşke en azından ilk sezonlarda Emmy adaylığı alabilseydi. Neyse efendim. Gelecek sezon görüşmek üzere.

En İyi Bölüm: Ain’t Love Strange (Bölüm 1)
Sezon Boyu Spotlight Ödülü: Josh Hopkins (Grayson Ellis)
Sezon Notu: B

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.