Community – 4. Sezon

Community – 4. Sezon

Community- Season 4

 

(Okuduğunuz yazı yüksek dozda SPOILER içermektedir.)

Yabancı dizi izlemeye başlayalı epey uzun zaman oluyor aslında. Cnbc-e sağolsun, The O.C. ve Dawson’s Creek ile start alan alışkanlıklar hala devam etmekte. Ama özellikle şu son 3-4 yıldır izlediğim dizi sayısı epey fazla. Küçük çaplı bir televizyon fanatiği oldum. Pilot bölümle bir dizinin nasıl devam edebileceğini anlama konusunda uzman sayılabilirim. Tabii zevkime hitap etmeyen de sürüsüyle dizi var. Hala The Big Bang Theory ve Game of Thrones görünce gözlerimi deviriyorum. Kaldı ki ikisi de çok izlenen diziler. Ama kimin umrunda, öyle değil mi? Pek adı sanı bilinmeyen Miranda, Bad Education, Parenthood gibi dizilerle hayatımdan fazlasıyla memnunum ben. İşte o “bilinmeyenler”den biri de Community idi. Hep söylüyordum, mutlaka herkesin izlemesi gereken, televizyonun en zeki işlerinden biri diye. Lakin ne olduysa oldu ve dizinin yaratıcısı Dan Harmon, koltuğunu terk edince 2009’dan beri büyük bir aşkla izlediğimiz dizi batmaya başladı.

Çok eski bir TV izleyicisi değilim. O yüzden kaliteyi bu kadar düşüren bir başka dizinin varlığından da haberim yok. Kaldı ki bir anda zirveden en dibe inecek kadar rezil bir sezon geçeren çok örnek yoktur diye düşünüyorum. Şubat ayında start alan ve ara vermeden devam eden dördüncü sezon için söylenebilecek tek şey, tam manasıyla bir rezalet olduğu. Daha önce kullanılmış fikirlerin berbat ve baştan savma bir şekilde ziyan edilişine, mantıksızlığın içerisinde bir mantık yakalamayı başaran senaryonun “Nasıl olsa yayından kaldırılacağız.” mantığıyla nasıl sarpa sardığına şahit olduk. Community’nin hiç bu kadar kötü olduğunu görmediğim gibi bu yıl bu kadar vasat başka bir komedi dizisine de rastlamadım. Birinci sezonunun sonunda tahammül edemeyip bıraktığım Up All Night’ı hatırlatan bir durum var karşımızda. Geçen yıl kendi ödüllerimi dağıtırken En İyi Komedi Dizisi seçtiğim Community’nin beşinci sezonunu izlemek istemediğim noktadayım.

2

 

Parks and Recreation’dan sonra televizyonun belki de en iyi castına sahip olan dizi, ne yazık ki kötü yazılmış bölümleri yüzünden pek sevdiğimiz oyuncularını da heba etti. Orijinal karakterine alışık olduğumuz Abed (Danny Pudi) bile gözümüze batmaya başladı. Hele ki Troy (Donald Glover) ile bedenlerini değiştirdikleri, Freaky Friday benzeri o berbat bölüm… Hayatınızda hiç bu kadar boşa sarf edilmiş bir efor görmemiş olabilirsiniz. Televizyon tarihinin gelmiş geçmiş en kötü bölümlerinden biriydi bana kalırsa. Batan gemiyi erkenden terk eden Chevy Chase’in de harcandığını hatırlatmak gerek. Tam üçüncü sezon sonrası Chase’in karakteri Pierce’dan daha da komik materyaller çıkacak derken hem de…

Dizinin üç kadın oyuncusu Gillian Jacobs, Yvette Nicole Brown ve Alison Brie’nin de kötü bir sezon geçirdiğini söylememe gerek yoktur sanırım. Her zaman seksist olduğunu bildiğimiz senaristler bu yıl hatır için üç kadına birkaç sahne yazıp köşelerine çekilmişler. Senor Chang’in (Ken Jeong) deli saçması, sonu da absürd bir şekilde bağlanıp öylesine bırakılan hastalığından tutun da Community’nin elindeki tek kahkaha makinası Jim Rash’in egale edilişine kadar pek çok sorun var. Sabaha kadar sürebilir şikayetlerim açıkçası. Yeni sezon onaylandı diye sevinmezdim, böyle bir hüsranla karşı karşıya kalacağımı bilseydim. Bir de şimdi dalga geçer gibi beşinci sezon onayı vermiş kanal. Tadında bıraksalardı ne iyi olurdu halbuki.

Community - Season 4

Community’nin adını uzunca bir süre duymak istemiyorum kısacası. Yeni sezonu da düzenli bir şekilde izleyeceğimden emin değilim. Belki birkaç bölüme bakar, yine aynı tempoda devam ederse arkama bakmadan kaçar giderim. Yalnız Joel McHale’ın hakkını vermek gerek. Hep ortalama olduğunu düşündüğüm oyunculuğu, herşeye rağmen bu yıl çok daha iyiydi. Kuklalar ve Malcolm McDowell’ın akıl oyunlarının olduğu bölümler geri kalanlara nazaran daha iyiydi, onu da ekleyeyim. Zaten hiç olmamış Emmy şansının tamamen yok olduğu resmileşti böylece. Şimdi senaristlerin soğuk su içme vakti. Bir sonraki Sezon Günlükleri yazısında görüşmek üzere.

En İyi Bölüm: Cooperative Espacism in Familial Relations (Bölüm 5)
Sezon Boyu Spotlight Ödülü: Joel McHale (Jeff Winger)
Sezon Notu: C

 

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

0 Yorum

  1. aserat54

    “The Great Gatsby” eleştirisini ne zaman yapacaksınız acaba? Bu cuma vizyona giriyor da. Merakla bekliyoruz… Ben de, ilk gününde koşarak gideceğim sinema salonuna… 🙂

    Yanıt

Bir Cevap Yazın