Meryl goes Supporting!

Meryl goes Supporting!

meryl-streep-august-osage-county-julia-roberts

Oscarlar’ın vazgeçilmez adı, Akademi Ödülleri’nin belki de altın heykelcikten daha önemli olan tek yüzü Harvey Weinstein bu sene sayısız filmin dağıtımcılığını üstlenmiş durumda. Fruitvale Station, The Butler, August: Osage County, Mandela: Long Walk t Freedom, Grace of Monaco ve Snowpiercer bir şekilde ödül sezonuna dahil olacak Weinstein Company filmleri olacak. Biliyorsunuz, Fruitvale Station ilk olarak gösterildiği Sundance’ten beri yılın bağımsızı olmak için çabalıyor. Cannes’da ikinci kez izleyiciyle buluşan filmin kampanyasına şimdiden başlamış durumdalar. Grace of Monaco’nun ise birkaç sahnesi, Weinstein’in de bulunduğu küçük bir toplantıyla basına gösterildi. Nasıl tepkiler geldiğini hala bilen yok. Snowpiercer’ın Uzak Doğu’daki izleyiciyle buluşmasından gelen yorumlar ise oldukça iç açıcı. Lakin Weinstein, filmin ABD’deki gösterimlerinde 20 dakikasını makaslamayı planlıyormuş.

The Butler geçtiğimiz hafta Oprah Winfrey’nin ev sahipliğini yaptığı sürpriz bir gösterimle basına tanıtıldı. İzleyenler filmi genel olarak beğenmiş. Büyük ihtimalle Forest Whitaker ve Oprah Winfrey aday olacak. Ayrıca En İyi Film yarışı için savaşacağı da kesinleşti diyebiliriz. Tam oldukça sakin gözüken yardımcı kadın oyuncu dalında Oprah’yı favori olarak göstermişken Harvey bir hamle daha yapıp Meryl Streep’i (August: Osage County) yardımcı kadın oyuncu kategorisine taşıdı. Yani bu demek oluyor ki, artık Oprah’nın ödülü alabilmek için Meryl’la savaşması gerekiyor. Ki bu savaştan kim galip çıkacağını tahmin etmek de o kadar güç değil. İşi Oprah’nın perspektifinden August: Osage County’nin diğer kadınlarına taşıdığınızda ise kafaları karıştıran durumlar mevcut. Julia Roberts hala En İyi Kadın Oyuncu yarışında. Ama filmin test gösteriminden kendisine pek de tutkulu bir eleştiri gelmemişti, biliyorsunuz. Margo Martindale ise Akademi’nin ağzına layık olan rolünde yardımcı kadın oyuncu dalını işgal edecek derken Meryl’ın devreye girmesiyle zora girdi. Tabii ikisinin de aynı anda aday olma ihtimali var ama sanırım bunun için pek çok filmin seyirciyle buluşmasını bekleyeceğiz.

Bu yıl ödül mevsimine erken bir başlangıç yaptık. Henüz Ağustos ortasındayız ama Telluride ve Toronto’nun yaklaşan tarihleri heyecan yaratmaya devam ediyor. Şimdilik Meryl Streep ve Julia Roberts’ın Oscar ihtimalleriyle oyalanın bakalım. Ben de Oprah’nın zarar gören kampanyasıyla eğleneyim birazcık.

Yenilenen tahminler için:
En İyi Kadın Oyuncu
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

0 Yorum

Bir Cevap Yazın