Catastrophe – 1. Sezon

Catastrophe – 1. Sezon

Sharon Horgan ve Rob Delaney
Sharon Horgan ve Rob Delaney

Sezon Günlükleri‘nde bugün yolumuza 2015’in güzel sürprizlerinden biriyle devam ediyoruz. Yine pek sevdiğim komedyen Graham Norton’ın talk show’unda keşfettiğim bir dizi var elimizde: Catastrophe. Bir zamanlar sadece yurt dışından ihraç ettiği dizilerle tanınan bir kanaldı Channel 4. Hatta İngiltere’nin cnbc-e’si desek yalan olmaz. Ama araya sıkıştırdığı tamamen kendi üretimi olan yapımlarla bir anda kanalın profili değişti. Orijinal Shameless ve Queer as Folk’un çıkış noktası olan Channel 4, bünyesine The IT Crowd, Skins, Hollyoaks ve Misfits gibi özellikle genç izleyiciyi avcunun içine alan işleri de katınca bir anda Birleşik Krallık’ın önde gelen yayıncılarından birine dönüştü. Şimdi şansını deneme sırası Catastrophe’de. 19 Ocak’ta yayın hayatına başlayan ve 6 bölümlük kısa ilk sezonunda kendine has bir seyirci kitlesi oluşturmayı başaran bu yeni dizimiz ikinci sezon onayını almış durumda. O yüzden üzerine biraz konuşup bizim ülkemizdeki seyirci sayısını arttırma misyonu da bana düşmüş gibi davranacağım. Başlayalım!

Twitter sayesinde üne kavuşan ve bir anda sosyal medyanın en komik yüzlerinden birine dönüşen Rob Delaney esasında Amerikalı bir komedyen. Sharon Horgan ile yolları ortak tanıdıklar sayesinde kesişmiş ve bir şekilde bu arkadaşlık birlikte senaryo yazmaya kadar ilerlemiş. Catastrophe, 40’ına merdiven dayamış bir kadın ile İngiltere’ye seyahata gelen Amerikalı bir adamın tek gecelik (bir haftalık demek daha doğru olacak sanıyorum) ilişkilerinin hamilelikle sonuçlanmasıyla start alıyor. Direkt oyunculardan ismini alan iki ana karakter işleri yoluna koymak üzere tekrar bir araya geliyor ve birlikte yepyeni bir hayata adım atmaya çalışıyorlar. Lakin ne Sharon, ne de Rob çok normal karakterler değil. İkisi de ilerleyen yaşlarına rağmen bekar olmanın acısını türlü yollarla çekip, artık orta yaş sendromunun kendini hissettirdiği ve yavaş yavaş herkesten nefret etmeye başladıkları bir dönemdeler. Ki finaldeki büyük patlamada da hem Sharon’ın, hem de özellikle Rob’ın iç dünyasında kopan fırtınaları görme imkanına erişiyoruz.

Rob Delaney ve Sharon Horgan
Rob Delaney ve Sharon Horgan

BBC’nin hiç gözünün yaşına bakmadan geri çevirdiği Catastrophe, Channel 4’a sunduğu pilot bölümden tam bir yıl sonra ilk sezonunu yayınladı. Dizi şimdilik Amerikalı izleyiciyle buluşmuş değil. Ama Netflix’e rakip olmaya hazırlanan Amazon, Transparent ve Mozart in the Jungle’ın başını çektiği geniş portföyünun yanına Catastrophe’yi de eklemeye hazırlanıyor. Ben Delaney’yi uzunca bir dönemdir Twitter’da takip ettiğimden kimi zaman absürt sayılabilecek mizahına ve kıvrak zekasına hayrandım. Catastrophe hayranlığımın yanında bir de saygı duymam gerektiğini hatırlatmış oldu. Horgan ile yazdıkları senaryo kağıt üzerinde çok tahmin edilebilir dursa da okyanusun iki tarafındaki izleyiciyi de tatmin edebilecek, neredeyse enternasyonel bir mizaha sahip dizi. Harika eleştiriler alan yapım, Emmy’de boy gösteremeyecek olsa da umuyorum BAFTA TV Ödülleri tamamen görmezden gelmez.

Gelelim kadrodaki diğer yüzlere. Yer aldığı tüm sahnelerde tek başına olmasına rağmen yüzümüzü güldürmeyi başaran Carrie Fisher dizinin en güzel sürprizi. Başarılı aktrisi Star Wars’dan tanıyanlar komedideki yetkinliğine pek aşina değiller. Ama Catastrophe özellikle bizim nesilde ünlü aktrisi tanımayanlar için güzel bir tanışma fırsatına dönüşmüş. Yardımcı oyunculardan Ashley Jenson ve Mark Bonnar’ın da muhteşem seçimler olduğunu söylemek gerek. Dünyanın belki de en garip ve en itici çiftini canlandırıyorlar. Ama Jensen’ın sahteliğiyle Bonnar’ın disiplini mükemmel bir uyum oluşturmuş. Resmen iki ana karakterle ilgili düzgün giden her şeyin nasıl bir karmaşaya dönüşebileceğini gösteriyorlar varlıklarıyla. Son olarak Daniel Lapaine’in adını da eklemeden geçmek olmaz. “Masaj”lı bölümündeki her repliğini doğru bir şekilde teslim ederek Rob Delaney’den sahne çalabilmeyi başarmış.

Rob Delaney ve Sharon Horgan
Rob Delaney ve Sharon Horgan

Catastrophe, pek sevdiğim İngiliz mizahının bir kısmına ulaşabildiğimiz ender yeni dizilerden biri. Ne yazık ki Birleşik Krallık’da kostümlü dönem dramalarına harcanan paranın yarısı komediye yatırılmıyor. Yalnız yayınlanan her yapım da bir şekilde kültleşmeyi başarıyor. Catastrophe’nin yayın ömrü ne kadar sürecek hep beraber göreceğiz. Ama ben umutluyum. Bad Education ve Miranda’nın vedasından sonra bu boşluğun birileri tarafından doldurulması şarttı. Tabii 6 bölüm olmasa daha da mutlu olacağım; ama İngilizler’in bu tadında bırakan hallerine de alıştım artık. İzlemeyen varsa mutlaka vakit ayırsın demeyeceğim; çünkü gerçekten de benden başka Catastrophe’yi takip eden bir Türk olduğunu düşünmüyorum. Hadi bakalım. Yeni komedimiz tüm televizyon sapıklarına hayırlı uğurlu olsun.

En İyi Bölüm: Episode 4 (Bölüm 4)
Sezon Boyu Spotlight Ödülü: Sharon Horgan (Sharon)
Sezon Notu: A-

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın