Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

Yönetmen: Burr Steers
Yönetmen: Burr Steers | Oyuncular: Lily James, Sam Riley, Jack Huston, Bella Heathcote, Douglas Booth, Matt Smith, Charles Dance, Lena Headey, Suki Waterhouse, Emma Greenwell, Aisling Loftus, Dolly Wells, Tom Lorcan | Senaryo: Burr Steers (uyarlama), Jane Austen, Seth Grahame-Smith (roman) | 108 dakika | Aksiyon, Korku, Romantik

| D |

pride_and_prejudice_and_zombies_ver3Vizyondan uzak hayatımı sürdürürken fırsat buldukça 2016 filmlerini de araya sokuşturuyorum ve Pride and Prejudice and Zombies uzun bir aradan sonra ilk talihli oldu. Haberiniz var mı bilmiyorum ama bir akıllı (?) çıkıp roman olarak Jane Austen’ın evliliği altın bilet gibi gören 19. yüzyıl kızlarını almış ve zombilerin olduğu bir dünyaya adapte etmiş. Bu da yetmezmiş gibi bu fikri çok beğenen yapımcılar da bu muhteşem (!) fikre para yatırmaya karar vermişler. Son dönemde genç İngiliz oyuncular arasında sükse yapan Lily James ve Sam Riley’nin başrollerinde olduğu Pride and Prejudice and Zombies daha evvel türlü örneklerini gördüğümüz Bennet ve Darcy aşkının son perdesi. Lakin adi olabilmek için çırpınan bir prodüksiyonun edebiyat tarihinin en hoşlanmadığım çiftine yaptığı muamele, kötü Jane Austen uyarlamalarını bile solda sıfır bırakacak kadar özensiz. Gürültücü, gösterişci, elindeki materyalin eğlenceli yanından bihaber, yer aldığı dünyayı tanımayan, içerisinde elle tutulur tek bir oyunu dahi olmayan bu uyarlamaya tahammül etmek ne yazık ki benim kaderimde yokmuş. Neden? Çünkü Pride and Prejudice and Zombies ait olduğu türden de emin değil. The Walking Dead izlemiş bir nesile ipek elbiseler içerisinde savaşçılar, Lily James’in zorlama mimikleri ve tabii Sam Riley’nin bir değil birkaç baston yutmuş hâllerinin de işleri kolaylaştırdığı söylenemez.

pride

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Kuir. İkizler. 2009'da ödül sezonu portalı Oscar Boy’u kurarak sinema yazarlığına başladı. 2014’ten beri O Podcast’in moderatörlüğünü yapıyor. 2023 yılında da SİYAD üyesi oldu.

Yorum yazın...