The Confirmation

The Confirmation

the-confirmation
Yönetmen: Bob Nelson | Oyuncular: Clive Owen, Jaeden Lieberher, Maria Bello, Robert Forster, Tim Blake Nelson, Patton Oswalt, Matthew Modine, Stephen Tobolowsky, Spencer Drever, Michael Eklund, Ryan Robbins | Senaryo: Bob Nelson | 90 dakika | Drama, Komedi

| C- |

the-confirmation_2013 yılında kendi ödülümü vermediğim için hâlâ pişmanlık duyduğum Nebraska’nın senaristi Bob Nelson kamera arkasına geçip yine Amerika’nın güneyinde bir yerlerden geleneksel bir aile öyküsü taşımış beyazperdeye. The Confirmation, gelişen dünya düzeniyle yok olup gitmesi gereken inanç meselesini araç yerine amaç hâline getirmiş ve 21. yüzyılda dahî seyirci bulabilmeyi başaran o filmlerden bir diğeri. Katolik bir anne, alkolik bir baba ve iki arada bir derede kalan çocukları. Hikaye boşanmış çiftin çocuklarının bir haftasonunu babasıyla geçirmesinin gerektiği bir durum üzerine kurulu. Lâkin aralarındaki bağı kuvvetlendirmektense daha çok su yüzüne çıkmaması için ayakları betona gömülüp denizlere atılmış sorunlarla uğraşmak zorunda kalıyorlar. Belki zararsız bir başlangıcı olduğu için sizi yeteri kadar irite etmeyebilir. Fakat ben The Confirmation’ın tüm kötülüklerin anası alkol diye başlayan söyleminin daha da kuvvetlenerek zoraki bir Tanrı viraline dönüşmesinden feci hâlde sıkıldım. Hele ki bu senaryonun altında Nebraska gibi muntazam bir teksti bünyesinden çıkarmış Bob Nelson’ın imzası olduğunu düşündükçe hayret edişlerim daha da büyüyor. Jaeden Lieberher’in muhteşem bir yetenek olması şöyle bir yana dursun, Nelson bağımsız sinemadaki tüm adını ezberlemekte güçlük çektiğimiz yüzleri bir araya toplayarak casting’i sağlam bir film yapmaya çalışmış. Amma velakin Katolikler’in herkesi yargılayıp kendi burnundaki sümüğe bakmayan üslupları her şeyi gölgede bırakıyor. Belki başka bir elde kırpılıp adam akıllı bir şeye dönüştürülebilecek senaryonun ne yazık ki oluru yok.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın