Suicide Squad

Suicide Squad

Yönetmen:
Yönetmen: David Ayer | Oyuncular: Will Smith, Margot Robbie, Joel Kinnaman, Viola Davis, Jared Leto, Jai Courtney, Jay Hernandez, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Cara Delevingne, Karen Fukuhara, Adam Beach, Ike Barinholtz, Scott Eastwood, Ben Affleck, Ezra Miller, Common | Senaryo: David Ayer | 123 dakika | Aksiyon, Komedi, Macera

| C+ |


suicide_squad_ver24DC ve Marvel arasındaki ayrımı yeni yeni çözmeye başladığım bir dönemde geç bir keşif yaptım: DC ister delice başarılı isterse duvara toslamış olsun yeni şeyler denemesi kati surette takdir edilmezken Marvel’ın sinema keşfedildiği gün ortaya çıkmış “kahraman” matematiğini biraz süsleyip hiç eğip bükmeden sinekli bulamaç gibi önünüze fırlatması göklere çıkarılıyor. Bir taraf tutmak, safımı belirleyip diğer şubenin çocuklarını ağızları burunları kanayana kadar dövmek doğamda olmadığı için ben belli bir eşiği geçtiği müddetçe her fosil çizgi roman uyarlamasını kucaklamaya açığım. Lâkin farkında olmadan DC’nin daha realist olma çabası da ilgimi çekiyor, takdirimi kazanıyor. Dolayısıyla Avengers’ın herhangi bir filminden daha kötü olmayan Suicide Squad isimli projenin sanki yeryüzüne düşmüş en berbat şeymiş gibi muamele görmesini anlamlandıramıyorum, ki bunu Jared Leto’dan zerre hazzetmeyen ve kendini çok ciddiye alıp metot oyunculuğunu ayağa düşürdüğünü düşünen bir izleyici olarak söylüyorum. Suicide Squad’deki sorun çok açık: Birileri filmi makaslarken zaten karakterden yana eli bol olan konseptte motivasyonları anlatmaya pek koyulmamış. Sorun Leto değil, hatta bence yönetmen de değil. Sorun ipin ayarını kaçıran DC ve Warner Bros ortaklığı. Amma velakin her kötü çizilmiş Joker’e karşılık en kötü durumda bile spot ışıklarını üzerine toplayan bir adet Harley Quinn, Cara Delevingne’in “Nasıl yani, ben hakikaten bir oyuncu mu oldum?” performansına karşılık bütçeden kısmayan şahane görsel efektler var. Özü renksiz görüntüleri üç boyutla iyice karanlıklaştıran sinema salonu haricinde canımı sıkan, midemi bulandıran bir sıkıntısı yok. Olmuş mu? Olmamış. Ama bu izleyici ilkokul müsameresi Avengers franchise’ına peşkeş çekerken aynı dağınıklıkta, fakat daha aykırı Suicide Squad’i eleştirmek haksızlıktan başka bir şey değil. Bence.

harley-gif1

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.