Money Monster

Money Monster

Yönetmen: Jodie Foster
Yönetmen: Jodie Foster | Oyuncular: George Clooney, Julia Roberts, Jack O’Connell, Dominic West, Caitriona Balfe, Giancarlo Esposito, Christopher Denham, Lenny Venito, Chris Bauer, Dennis Boutsikaris, Emily Meade, Condola Rashad, Aaron Yoo, Olivia Luccardi, John Ventimiglia, Grant Rosenmeyer, Greta Lee, Cenk Uygur | Senaryo: Alan Di Fiore, Jim Kouf, Jamie Linden | 99 dakika | Drama, Gerilim, Suç

| C+ |


money_monster_ver2Kamera arkasında Jodie Foster, önünde George Clooney ve Julia Roberts, bir tarafta da geleceğin yıldızı Jack O’Connell. Kağıt üzerinde rüya proje gibi duran Money Monster, The Big Short ile finans dünyasının kapısını aralayıp izleyiciye asıl pisliğin Wall Street’de döndüğünü yalın bir dille hatırlatan üslubun kalorisi alınmış bir örneği. Sözüne kanıp tüm parasını bayıldığı yatırım hayatını ters yüz eden düşük gelirliği oğlumuz, tavsiyenin kaynağını ziyaret edip canlı yayında ona ecel terleri döktürecek bir oyunun pimini çekiyor. Hangimiz daha kirliyiz diye aranırken çuvaldızı sırayla televizyondaki maskotlara, bu maskaralıkların arkasındaki yapımcılara ve televizyon yöneticelerini, sonra da kapitalizmi çocuk bahçesine çevirmiş milyonerlere sokuyor. Ama öyle çaktırmadan yetkin olduğu bir dille değil, akla gelebilecek en klişe ve denenip yorgun düşmüş formüllerle. Seyri yormayan, lisansdaki havuz derslerinin kademesine indirilmiş dili bile yanında dâhice bir tanımlama kitabı gibi bırakacak kadar düz. George Clooney, 50’sini devirmiş olmasına rağmen hâlâ 1 Nisan şakalarından zevk alan personasına oldukça yakın. Julia Roberts yüzünü özlediğimiz için bu kadın senelerdir nerede dedirtirken, Jack O’Connell da hikayenin kötü adamından aslında en masuma, elini kana bulasa bile ardından yas tuttuğumuz tek karaktere evriliyor. Belki üzerine kafa yorulsa şahane bir taşlama bile çıkabilirmiş. Ama olduğu kadarıyla işte. Gişeden medet uman endüstrinin son biblosu.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın