Café Society

Café Society

Yönetmen: Woody Allen
Yönetmen: Woody Allen | Oyuncular: Jesse Eisenberg, Kristen Stewart, Steve Carell, Blake Lively, Parker Posey, Corey Stoll, Jeannie Berlin, Ken Stott, Anna Camp, Paul Schneider, Sheryl Lee, Tony Sirico, Stephen Kunken, Sari Lennick, Max Adler, Don Stark, Gregg Binkley, Woody Allen | Senaryo: Woody Allen | 96 dakika | Komedi, Drama, Romantik

| C- |


cafe_societyÇalışkanlıkta sınıf birinciliğine oynayan Woody Allen, yıl aşırı iyi film çekme rutinini ne yazık ki bozdu. Blue Jasmine’den bu yana izlediğimiz üçüncü tamamlanmamış tuvalinde de yine Eek the Cat‘in mirasını yaşatarak bitiriyoruz Allen’ın kalemi yanlış yerine koyarak karaladıklarını. Kariyeri burnu tıkalı performanslar üzerine kurulu Kristen Stewart ile taşikardisi her an azacakmış gibi duran endişeli Jesse Eisenberg’ün bir araya geldiği bu yapımda Hollywood’un altın çağına kemik gözlüklerin içinden bakıyoruz. Attan inip eşeğe binerken aslında tam tersini yaptığının farkında olmayan esas oğlan, ilk görüşte vurulduğu kız yüzünden bitap hâle düşüyor. Hikaye kabak çiçeği gibi açıldıkça kızın özgeçmişinden yeni katmanlar, oğlanla kaderini iki çakışmayacak doğru olmaktan öteye götürüp açı bozduracak gerçekler çıkıyor. Buraya kadar bir sıkıntı yok, ama Café Society’de bundan fazlası da yok. Klasik Woody Allen nevrotikliğinin üzerine, Türkçesini bulamadığım quirky karakterleri özümsemiş iki oyuncu ve dönem projelerine her daim hakim ekibinden de arka planı kusursuz hale getirecek profesyonellikle tekrar hissi veren bir başka öykü çıkmış. Tabii Allen artık dur denilecek noktayı çoktan geçti. Kağıda öylesine çiziktirdiği notlar bile her sene bir film çekmeye ant içtirilmiş gibi ete kemiğe bürünüyor. Ama uzun zamandır hiçbiri bu kadar anlamsız hissettirmemişti. Hâlâ bir oyunculuk kariyeri olmasına inanamadığım Kristen Stewart’ın putluğa demir atmış, taş mısın demir misin mübarek dedirtecek performansı da konsantrasyonunu çoktan kaybetmiş seyirci için Café Society’i yılın sonunu getirmesi en güç filmi olmaya aday ediyor. Aynı şarkının farklı enstrümantallar ile çalınmasına alışıkız da, her yaz bir bakkal hiti çıkaran yerli şarkıcıların izindeki filmlere değil.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Kuir. İkizler. 2009'da ödül sezonu portalı Oscar Boy’u kurarak sinema yazarlığına başladı. 2014’ten beri O Podcast’in moderatörlüğünü yapıyor. 2023 yılında da SİYAD üyesi oldu.

Yorum yazın...