Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

Yönetmen: Kenneth Lonergan | Oyuncular: Casey Affleck, Lucas Hedges, Michelle Williams, Kyle Chandler, Gretchen Mol, Tate Donovan, Kara Hayward, Anna Baryshnikov, Erica McDermott, Matthew Broderick, Heather Burns, C.J. Wilson | Senaryo: Kenneth Lonergan | 137 dakika | Drama

| A |


Maruz kaldığı yasal süreçten dolayı bir önceki filmi Margaret’ı uzunca bir süre rafta bekletmek zorunda kalan Kenneth Lonergan’ın eş dost iteklemesiyle kamera arkasına dönüşünü kutluyoruz bugün. Ansızın ağabeyini kaybedince kötü anılar biriktirdiği memleketine geri dönüş yapmak zorunda kalan Lee, hem geçmişin hayaletleriyle hem de bakmakla yükümlü olduğu yeğeniyle baş etmeye çalışıyor Manchester by the Sea’de. Ama öyle yedikçe ağlatan, içtikçe dertlendiren bir aile trajedisi değil bu. En düz, en dolambaçsız formunda etiketler fark etmeksizin herkesin ucundan tutabileceği bir gerçekle yüzleşme anı. Ne yapacağını bilemeyip hayatı olduğu gibi kucaklayanların, kaybedenin ardından yasını sazsız sözsüz bencilce de tutabilenlerin filmi. Casey Affleck’in tek başına sırtlama cömertliğinde bulunduğu anlatıda iyileşmek için kanlı canlı er birey ne yapıyorsa, Lonergan’ın yarattığı insanlar da aynısını tekrarlıyor. Biraz da hatıraların araya sıkıştırıldığı kurguya şapka çıkarmalı. Bugünü kronolojik sırada anlatırken, içinde bulunduğumuz zaman dilimiyle bağdaşan geçmişe dair acı tatlı tüm kartpostalları serpiştiriyor aralara. Öyle bir bıçak sırtı bağlantı değil ama. Ne yapacağını bilemeyen çaresiz Lee’nin esleri ile hafızasının bir köşesindeki manzaralar yapboz olup birleşiyor. Lonergan’ın kalemi hançere evrilmiş, yavaş yavaş bileyleyip en gürültüsüz feryatta saplanıyor. Ve bu gösterişsizlik performansların da üzerine çökmüş âdeta. Lonergan’ın büyük keşfi Lucas Hedges, Ordinary People’daki Timothy Hutton’ı hatırlatan bir oyun koyuyor ortaya. Casey Affleck ile aynı kareye sığdıkları her anda teessürleri bambaşka şekiller almış amca ve yeğeni pür dikkat izliyorsunuz. Kılı kırk yarmış bir başyapıt Manchester by the Sea. Geminin kaptanı rüştünü çoktan ispat etmiş bir virtüöz. Tayfası da asırlık tecrübeyi kapsülle almış yeteneklerle dolu. Değil 2016’nın, son yılların en iyisi dense üzerimizden bir yük kalkar, bitap ettiği halet-i ruhiyemiz biraz olsun rahatlar.

OSCAR KARNESİ

 • En İyi Film
 • En İyi Yönetmen
 • oscarpngEn İyi Erkek Oyuncu (Casey Affleck)
 • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Lucas Hedges)
 • En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Michelle Williams)
 • oscarpngEn İyi Özgün Senaryo

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

2 Yorum

  1. Umur

   YA HAYIR 🙂 Beni en tahammül edemediğim sinema yazarına benzetmemeniz için ne yapmalıyım?

   Acaba bir paragrafa indirdiğimden yazdıklarımın bir özetini çıkarıyor gibi olmam mı sorun? Bu tarz birkaç yorum daha geldiğinden merak ediyorum. Ama eski uzun versiyona dönmeye niyetiniz var mı diye sorarsanız, sanırım yok.

   Yanıt

Bir Cevap Yazın