Oscar Rehberi ’16: En İyi Animasyon

Oscar Rehberi ’16: En İyi Animasyon

 • kubo_and_the_two_strings
 • moana_ver4
 • ma_vie_de_courgette
 • the-red-turtle
 • zootopia_ver3

40 dakikadan uzun, en az %75’i animasyondan oluşan yapımlara kucak açmış, eğer Los Angeles’da bir takvim yılı içerisinde 8’den az animasyon gösterime girerse açılmayan bir kategori bu. Tüm başvuracaklar yönetmenlerin ve yapımcıların isimlerinin yer aldığı bir form ile Akademi’ye müracaat ediyor. Genelde Akademi bir yönetmen, bir yapımcı olmak üzere toplamda iki kişiye adaylık veriyor. Yalnız bu seneki Moana ve Zootopia örneklerinde de görüldüğü gibi eğer eşit katkı sağlayan iki yönetmen ya da iki yapımcı var ise adaylık verilen kişilerin sayısı 3’e çıkabiliyor. Yarışmaya hak kazanan yapımların listesi belirlendikten sonra animasyon branşının üyelerine bu filmlerin gösterimlerinin daveti gidiyor ve bahsi geçen gösterimlerin en az üçte ikisine katılmayanlar oy kullanamıyor. Eğer yarışmaya münasip 8 ile 12 arasında animasyon varsa 2 ya da 3 aday, 13 – 15 arası yapım varsa 4 aday, 16’dan fazla geçerli başvuru mevcut ise 5 aday çıkarıyor Akademi tıpkı bu yıl olduğu gibi. Kısa liste duyurulduktan sonra tüm yapımlar izleniyor ve 6 ile 10 arasında puan veriliyor. Ancak 7.5 ortalamayı geçen yapımlar adaylık alabiliyor. Hatta eğer 7.5 ortalamayı geçen sadece bir yapım olur ise branşın tek bir filmi ödüllendirip adayları açıklamama hakkı mevcut.

Bu yıl En İyi Animasyon kategorisinde güçlü bir favori yok gibi gözükse de, en azından ben böyle düşünüyorum, Zootopia şu ana kadar tüm kilit ödülleri toparladı. Yarışta hem Moana, hem de Zootopia ile var olan Disney tanıtım ağırlığını faşizmin gönüllendirildiği bir Amerika’da tabii ki herkesin eşit olduğunu savunan bir filme vermiş. Yalnız unutulmaması gereken bir adet Kubo and the Two Strings faktörü bulunuyor. Kazanan aşamasında herkes her kategoride oy kullanabildiği için ihtimalleri zayıf görsem de Kubo’nun teknik branşlardan destek alabileceğine inancım tam. Mesela görsel efekt dalındaki varlığına ek olarak yıl boyunca prodüksiyon tasarımı ile kostüm tasarımı kategorilerinde (ki bunlardan birinin derneğinden adaylık almayı bile başardı) yaptığı kampanya Akademi içerisindeki teknik adamlardan da oy almasına yardımcı olabilir. Tabii hayallerden sıyrılıp parayı Zootopia’ya yatırmak en mantıklısı. Kategorinin Avrupa esintili adayları The Red Turtle ve My Life as a Zucchini’ye de rakiplerinin mücadelesine tanıklık etmek düşüyor.

Kazanacak: Zootopia
Kazanabilir: Kubo and the Two Strings
Kazanmalı: Kubo and the Two Strings
Aday olmalıydı: Sausage Party

KUBO AND THE TWO STRINGS

 • Travis Knight: İkinci Oscar adaylığı. Daha evvel yapımcıları arasında yer aldığı The Boxtrolls (2014) ile de aday olmuş ama kazanamamıştı.
 • Arianne Sutner: İlk Oscar adaylığı.

MOANA

 • John Musker: İkinci Oscar adaylığı. Musker’ın kariyerinde bir başka Disney animasyonu The Princess and the Frog (2009) ile aldığı bir adaylık daha var.
 • Ron Clements: Üçüncü Oscar adaylığı. Hem Musker ile The Princess and the Frog (2009) sayesinde aday olmuş, hem de kategorinin ilk yıllarında Treasure Planet (2002) ile yarışmış ama kazanamamış.
 • Osnat Shurer: İlk Oscar adaylığı.

MY LIFE AS A ZUCCHINI

 • Claude Barras: İlk Oscar adaylığı.
 • Max Karli: İlk Oscar adaylığı.

THE RED TURTLE

 • Michael Dudok de Wit: Üçüncü Oscar adaylığı, bir Oscar’ı var. Daha önceki iki adaylığını da kısa animasyon dalında almış. Le moine et le poisson (1994) ile aday olmuş, Father and Daughter (2000) ile ise hem aday olup hem de ödülü kazanmış.
 • Toshio Suzuki: İkinci Oscar adaylığı. En son Miyazaki animasyonu The Wind Rises (2013) ile aday olmuş.

ZOOTOPIA

 • Byron Howard: İkinci Oscar adaylığı. Bolt (2008) ile aldığı ilk adaylığını ödüle dönüştürememiş.
 • Rich Moore: İkinci Oscar adaylığı. Çok yakın bir tarihte yönettiği Wreck-It Ralph (2012) ile aday olmuş ama kazanamamış.
 • Clark Spencer: İlk Oscar adaylığı.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.