The Good Place (1. Sezon)

The Good Place (1. Sezon)

Yaratıcı: Michael Schur | Oyuncular: Kristen Bell, William Jackson Harper, Jameela Jamil, D’Arcy Carden, Mancy Jacinto, Ted Danson, Adam Scott, Tiya Sircar, Marc Evan Jackson | 25 dakika | NBC

| A- |


Kablolunun sınırsız özgürlüğünde büyük networklerden iyi komedi çıkmasını beklemek ütopik bir düşünce sayılıyor artık. Belli ki 21. yüzyılın yüksek değerli TV döneminde NBC, CBS, Fox ve ABC yeni bir 30 Rock ya da Parks and Recreation yaratamayacak. Lâkin en son edilen kuralların realitesinde istisnalar kaideyi bozmamaya devam ediyor. Örneğin The Good Place tabuları öyle güzel yıktı ki sezon finalinin üzerinden aylar geçmesine rağmen henüz böyle bir projenin NBC ekranlarında seyirciyle buluştuğunu sindiremedik. Henüz bu komedi şaheseriyle tanışmadıysanız anlatayım, cennet ve cehennem kavramlarının ete kemiğe büründüğü, sevap notları yüksek olanın “İyi Yer”e, şerden beslenenlerin “Kötü Yer”e gittiği bir düzen var dizide. Minik numarası da ölenleri tartıp biçerek çalışan formülasyonda bir hata olması ve Kristen Bell’in canlandırdığı Eleanor’un yanlışlıkla iyilerin arasına düşmesi. Dizi bundan sonrasında Eleanor’un yer almayı tam olarak hak etmediği evrendeki aksilikleri, edindiği dostlarının onu iyi bir insan yapabilmek için verdiği mücadeleyi ve tüm “ruh ikizi” sohbeti üzerinden çıkan mizahı takip ediyor. Fakat olabildiğince çabuk tükettiği ve finale yaklaşmadan yeni bir dönemeç ihtiyacı hissettiren yazarlar yazının başında bahsettiğim içi geçmiş networklerde kolay kolay karşımıza çıkmayacak bir twist yaratmış. Üstelik sırrını da büyük bir ustalıkla gizlemiş sezon boyunca. Bu zeki fenalıklardan pek zevk alan bendenizi de beklenildiği gibi pek keyiflendirdi. Şimdi dizinin direksiyonu kırdığı noktadan ne tür bir sefahat çıkaracaklar, kimin sütünü akıtacaklar onu merak ediyorum.
MVP: D’Arcy Carden

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Yorum yazın...