Legion (1. Sezon)

Legion (1. Sezon)

Yaratıcı: Noah Hawley (uyarlama), Chris Claremont, Bill Sienkiewicz (çizgi roman) | Oyuncular: Dan Stevens, Rachel Keller, Aubrey Plaza, Bill Irwin, Jeremie Harris, Amber Midthunder, Katie Aselton, Jean Smart | 45~60 dakika | FX

| B |


Kabloluda lider olabilmek için canını dişine takan FX’in, Netflix’in birbirinden berbat çizgi roman uyarlamalarına nanik çekmesini temsil ediyor Legion. Giderek sayısı artan ve orijini zeka pırıltısı taşımayan çizgi roman uyarlamalarının televizyona yaptığı çıkarmada en taze ve yenilikçi kan desem yeri. Downton Abbey ile hayatlarımıza girip, diziden ani ayrılma kararıyla dünyamızı başımıza yıkan Dan Stevens, nam-ı diğer Kuzen Matthew, henüz süper gücünün ne işe yaradığını anlamadığımız ve muhtemelen de anlamayacağımız, zamanının çok ötesinde bir mutanta can veriyor. Peter Parker, Tony Stark ve hatta Clark Kent derken süper kahramanın hayatına yedirilmiş mizahla gerçeklerden kaçabildiği bir başka karakter esasında. Lâkin ortada kelli felli, deneysel bir çalışma var. Zihnin sarı odalarında realiteden, kanunlardan, inançlardan uzak bir grup mutant, esas oğlanın ehil olduğu niteliği arıyor. Türkçe’ye asla çevrilemeyecek mindfuck kelimesinin karşılığı, saykodelik ışık süzmesinin çağdaş adaptasyonu gibi. Kabul, 10 bölümlük sezonda hiçbir epizot pilot bölüm kadar tesir edemiyor. Yalnız karşı konulamaz mutlak albenisi ve hikâyenin en başından göz kırpan kural tanımazlığı Legion’ı ayakta tutuyor. FX’i işte bu yüzden seviyoruz. Mahalle baskısına takılmadan çalıştığı sanat erlerine özgür, tarifi imkansız büyüklükte bir hareket alanı tanıyor. Bu maceranın kabak tadı vermeden ne kadar devam edebileceğini öngöremesem de şu durumda müşkülpesentlik edip elimizdeki yegâne çizgi roman dizisine (diğerlerini içeriklerindeki yankıdan ötürü dizi olarak kabul etmiyorum) karşı koyamayacağım.
MVP: Dan Stevens

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın