Alien: Covenant

Alien: Covenant

Yönetmen: Ridley Scott | Oyuncular: Michael Fassbender, Katherine Waterson, Billy Crudup, Danny McBride, Demian Bichir, Carmen Ejogo, Amy Seimetz, Callie Hernandez, Jussie Smollett, Nathaniel Dean, Alexander England, Benjamin Rigby, Tess Haubrich, Uli Latukefu, James Franco, Noomi Rapace, Guy Pearce | Senaryo: John Logan, Dante Harper | 122 dakika  | Bilimkurgu, Gerilim, Korku

Blogda Ridley Scott hakkında o kadar çok sızlandım ki iniltilerimin alışkanlık yarattığını varsayarak dere tepe düz gideceğim izninizle. Kiralık yönetmenler listesinde faikliğini ilan eden Scott, uzun kariyerine birkaç klasik sığdırmış sığdırmasına ama son dönemde devirinin geçtiğini düşündüren, özelliksiz, kendi kendini yönetebilecek bayağılıkta filmlere imza atıyor. Prometheus’un ağzımıza çaldığı bir parmak balın peşine düştüğüm, Alien: Covenant için sinema salonunun koltuklarını eskittiğim güne de bundan böyle hep beddua edeceğim. Çaylarımızı demleyelim, ağız ayarlarımızı bozalım. Sorun #1: Kadın kahramanı için tutulduğumuz, bir anlamda ataerkil hegemonyanın tekerine çomak sokan bir seriyi Michael Fassbender ile bu kadar erilleştirmenin ne anlamı vardı bilmiyorum. Yeniden yapılandırılan franchise’ın ilk adımında Fassy’nin can verdiği android seyirciden olumlu bir geri dönüş aldığı için belli ki satılacak biletlere göre hareket etmek istemiş stüdyo şefleri ve Ridley Scott kurucu olduğu evrende bu fikire yeşil ışık yakmış. Sorun #2: Zaten Predator ile denenerek ortaklık kabul etmeyen Alien kreasyonunun zengin muhtevasına ihanet edildi. Peki böyle bir kötü deneyimin üzerine spot ışıklarını tamamen yapay zekanın üzerine yansıtmak ve üretileni Alien filmi olmaktan çıkarıp bambaşka bir maceraya sürüklemek de neyin nesi? Fassbender’ın sıkıntılı fabrikasyon ikiziyle öpüşme arzusunu kendi içerisinde yarattığı meta hatıra koleksiyonuna ekledi diye alkış mı tutmamız gerekiyor? Sorun #3: Alien’ı Alien yapan şey tüm gerilim filmlerinden daha zeki olması, korku ögelerini çarçur etmeden değerlendirmesi idi. Ama elimizde mürettabat listesini alıp en salaktan başlayarak teker teker isimlerin üzerini çizen düz mantık bir senaryo var. Madem eski numaralar ısıtılıp yeniden önümüze konacaktı, keşke vaktimizi harcamayıp evde Fincher’ın fecaat Alien’ını izleseydik. Ve en büyük sorun #4: Twist. Nolan’ın başımıza ördüğü sürpriz çorabı bir şekilde ekmek yemeye devam ediyor. Sırtını finaldeki büyük ifşasını dayamayan, her şeyden evvel iyi bir hikaye anlatmaya gayret gösteren bilimkurgular izlemeyi özledim.
Fesat Mukayese: K-Pax > Alien: Covenant

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın