Casual (3. Sezon)

Casual (3. Sezon)

Yaratıcı: Zander Lehmann | Oyuncular: Michaela Watkins, Tommy Dewey, Tara Lynne Barr, Nyasha Hatendi, Kyle Bornheimer, Julie Berman, Jamie Chung, Judy Greer, Katie Aselton, Zak Orth, Eliza Coupe, Frances Conroy | 30 dakika | Hulu

Üçüncü sezonunda Lynn Shelton, Gillian Robespierre, Lake Bell, Carrie Brownstein ve bilhassa Jason Reitman’ın yönetmenlik koltuğuna oturduğu Casual, bir anlamda televizyon dizileri arasında bağımsız Amerikan sinemasının mühim temsilcilerinden birine dönüştü. Netflix’in yolunu açtığı Hulu, The Handmaid’s Tale ile büyük başarılara imza atarken bir yandan Casual ile aşina olduğumuz minik çarkta ne tür hikâyeler anlatılabileceğine ve durağanlıktan neler elde edilebileceğine dair ders veriyor. Hayatları yolunda gitmeyen ve bunu da her fırsatta dile getirip geçmişteki travmalarının izlerini ona buna göstermekten çekinmeyen iki kardeş üçüncü sezonunda da büyümediği gibi mutsuzlukları virüs gibi etraflarına yayılmaya başladı. Ama işin güzel tarafı, Valerie ile Alex’in hâlâ ne istediklerini bilmemelerine rağmen en azından hayatın onları nereye getirdiğine dair net bir cevapları olması. Seyrüseferli devam eden yetişkinlik dönemlerinde elini taşın altına koymadan yeni bir keşife çıktılar bu sezonda. Babalarının ölümüyle su yüzüne çıkan gerçekler aralarını açtığı gibi, çözmekte zorlandığımız Valerie’nin zehri etrafındaki herkesin hayatında derin yaralar açtı. Henüz yeteri kadar bahsini duymadığımız bir jenerasyonun bilimum şanssızlık ve yanlış seçimlerle gelebildiği noktayı görebilmek hoş. Casual her haftasında büyümenin ne kadar sancılı olduğunu üç cepheden de afişe ediyor. Otuzlarımızda bizi bekleyenin kimseyi tatmin etmeyeceğine dair bir manifesto gibi. Yalnız büyüme sancılarının en miniğinde, Valerie’nin kızı Laura’nın anlatısında her yıl minimum bir ilişkinin sıfırdan inşa edilip kundaklanmasından sıkıldım. Buna itiraz ederken de sezon finalinde kendine yeni bir yaşam alanı seçen genç kızın annesiyle olan sessiz münakaşası da Casual’da izlediğimiz en gerçek anlardan biri olabilir. Ne de olsa istediklerini istemediklerinin altına saklayıp, görülmek, fark edilmek, şefkat görmek istenen yaşlar. Son olarak bir de Judy Greer çığırtkanlığı yapabilir miyim? Bu yetenekli bağımsız divasına artık birileri başrol verebilir mi lütfen!
MVP: Michaela Watkins

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Kuir. İkizler. 2009'da ödül sezonu portalı Oscar Boy’u kurarak sinema yazarlığına başladı. 2014’ten beri O Podcast’in moderatörlüğünü yapıyor. 2023 yılında da SİYAD üyesi oldu.

Yorum yazın...