Girls Trip

Girls Trip

Yönetmen: Malcolm D. Lee | Oyuncular: Regina Hall, Queen Latifah, Jada Pinkett Smith, Tiffany Haddish, Larenz Tate, Mike Colter, Kofi Siriboe, Kate Walsh, Deborah Ayorinde, Tonea Stewart, Mike Epps | Senaryo: Kenya Barris, Tracy Oliver | 122 dakika | Komedi

Politik doğruculuğun sükse yaptığı bir dönemde kadın merkezli, tamamı siyahi ve kültürel anlamda da kimlik kartına uygun hareket eden bir komediyi değerlendirmek hileli olabiliyor. Fakat hem gişede istediğini elde etmiş, hem de eleştirmenlerden tam not almış Girls Trip’in zamanı yakalayabilmek haricinde yapabildikleri, sunabildikleri var. Bir zamanlar yediği içtiği ayrı gitmeyen dört kadın arkadaşın yıllar sonra bir etkinlik için bir araya gelerek, bu zaman zarfında vuku bulmuş tüm tatsızlıkları rafa kaldırıp eğlencenin dibine vurmasını seyrettiriyor Girls Trip. Tipik bir bakın yıllar geldi de geçti, ama bizim dostluğumuz hâlâ baki filmi. Yalnız bugüne kadar hep erkeklere biçilmiş mizahı tersine çevirmiş ve karşı cinsin vücutlusunu, kıymet teşkil eden yerleri doyurucusunu arzu eden, yarını düşünmeden bugünün tadını çıkarabilen kadınları var. O domestik, içselleştirmekle boyun eğmeyi birbirine karıştıran romantik komedi kadınları gitmiş yerine ağzına geleni söyleyebilen, kafasını eseni yapabilen, bir sokak dolusu insanın üzerine işeyip greyfurtla oral sekse kalkışan ve bunu bir muz üzerinde örneklendiren deli dolu, müptelası olacağınız kadınlar gelmiş. Amma velakin kendini rahat bırakmış senaryonun aksine dört astan sadece biri, Tiffany Haddish set sürecinde eğlenmişe, eline verilen karakterin tadını çıkarmışa benziyor. POC çevrelerinde neden değer gördüğünü anlayamadığım Regina Hall’la öyle bir tezat oluşturmuşlar ki filmin bir nevi salt ana karakteri sayılabilecek Hall ekranı terk ettiği anda Haddish taze bir nefes gibi etrafındaki herkesi domine ederek tüm ışık süzmelerini emen varlığıyla gürlüyor. Dandik klişelerinn, yer yer eğreti gelen performansları bağışlayabilmemin tek sebebi yeni tanıştığım bu aktris. Burada da aklımıza gelen soru belli, tek bir kişi koca filmi taşıyabilir mi? İşte bu sualden sonra tekrar başa dönüp şunu düşünmek lazım, beyni kasıklarına inmiş erkek komedilerine bir asırdır tahammül ediyorken aynı ahlaksızlık ve umursamazlıkta bir kadın öyküsünün tadına niye bakmayayım? Yanıtınız olumlu bile olsa kazeine bulanmış komediden elde edebilecekleriniz limitli, onu bilesiniz.
Fesat Mukayese: Girls Trip > The Hangover

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın