Oscar Rehberi ’17: En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Oscar Rehberi ’17: En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

  • blige
  • janney
  • Manville
  • metcalf
  • spencer

Destekleyici eş, fedakar ya da musibet anne ve komedi nöbetini alan karakterlere devredilen yardımcı oyuncu kategorisinde yine hiç şaşırtmayan bir beşli var karşımızda. Hepsi de bu saydığım tanımlardan en az birine cuk oturuyor. Tabii sadece rollerinin içeriğiyle değil, biraz da günün anlatısıyla buralara taşınmış bir beşli var karşımızda. Mary J. Blige, Mudbound’da acısını ağzını açarak değil direkt gözleriyle yaşayan bir anneyi, fiziksel oyunuyla icra ediyor. Parladığı tek bir sahnesi yok. Fakat perukları, ağır makyajı ve aksesuarlarıyla R&B dünyasının tanınan yüzlerinden biri olarak yıllardır sahne almış ünlü bir ismin üzerindeki her şeyi çıkararak beyaz perdeye konuk olması baş edilmesi güç bir çıkış noktası yarattı. Kampanyasını Blige ve çevresine ören Netflix de sonunda emeklerinin karşılığını almış oldu.

Octavia Spencer ise bilhassa bizim ülkemizde pek de hayranı bulunmayan The Shape of Water isimli filmde, daha evvel canlandırdığı rollerin yeni bir potporisini sunuyor. Christoph Waltz, hem Inglourious Basterds hem de Django Unchained ile Oscar alınca epey tepki toplamıştı. Spencer’ın ağzına geleni söyleyen, filtresiz, sassy siyahi kadın tiplemelerine ise ırkçılık olur diye kimse ses çıkaramamakta. Kişisel fikrimi soracak olursanız, daha evvel Oscar’a iki kez aday edildiği karakteri en iyi canlandırdığı film kesinlikle burası; ama artık ödülü vermişken sırf siyahi diye Spencer’ı davet etmesek fena olmaz mı Oscar partisine? Hem de daha iyi bir alternatifimiz de vardı bu sene: Tiffany Haddish.

Lesley Manville’in beyaz Octavia Spencer performansına gelen alkışları da yadırgıyorum açıkçası. Phantom Thread dört başı mamur bir film olsa da sırf hikâye ara ara mizahın rahatlığıyla hafiflesin diye yazılmış bir karakter için böylesine baş tacı edilmesi şaşırtıcı. Yalnız Another Year’ın hatırına gıkımı çıkarmamakta da ısrarcıyım. Varsın yarışın üç numaralı ismi olarak anılsın. Hem bu yıl doğru düzgün hiçbir yere aday olmayan gelip Oscar beşlisine sızanlar istatistiğine de pek yakışıyor. Tom Hardy (The Revenant), Jonah Hill (The Wolf of Wall Street), Laura Dern (Wild), Jacki Weaver (Silver Linings Playbook) gibi isimlerden sonra bu kontenjan onun.

Yalnız yarışın Allison Janney (I, Tonya) ve Laurie Metcalf (Lady Bird) arasında olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Aslında arasında demeye bile lüzum yok. Bu yıl SAG, BAFTA, Altın Küre ve Critics’ Choice aynı oyunculara ödül vererek yılın nasıl sonuçlanacağını işaret etti zaten. Durmaksızın kampanya yapan televizyon efsanesi Janney, heykelciklerini bir yenisini ekleyecek gibi duruyor. Rolü aşırı gösterişli. Melissa Leo (The Fighter), Mo’Nique (Precious), Shelley Winters (A Patch of Blue) gibi efsanelerin izinden gidecek. Üstelik rolü ve filmin gördüğü destek haricinde Allison Janney karakter olarak o kadar tatlı bir kadın ki, sırf iletişime geçtiği her Akademi üyesini etkileyebileceği için bile bu ödülü alacağına inanıyorum.

Laurie Metcalf umudum bitti mi? Hayır. Akademi erkenden favori olmuş filmleri, oyuncuları, hele ki tören Kış Olimpiyatları sebebiyle Mart ayında yapılıyor ise pek çok kez sürprizlerle yerinden etti. Allison Janney’nin The West Wing mirası varsa, Laurie Metcalf’in de Roseanne’i ve Broadway sahnesinden kalma dostları var. Lady Bird’ün En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil toplamda 5 kategoride yer aldığını da unutmamak gerek. Yalnız Metcalf sahneye koyacağı oyunu ve yeni Roseanne bölümlerinin çekimleri sebebiyle işinin başından pek ayrılmadı sezon boyunca. Dolayısıyla Janney kampanya büyüklüğü konusunda onu bir adım sollamış olabilir.

Kazanacak: Allison Janney | I, Tonya
Kazanabilir: Laurie Metcalf | Lady Bird
Kazanmalı: Laurie Metcalf | Lady Bird
Aday olmalıydı: Tiffany Haddish | Girls Trip


MARY J. BLIGE | Mudbound

Bu yıl özgün şarkı dalında da aday edilen Blige’in ilk Oscar adaylığı.

ALLISON JANNEY | I, Tonya

İlk Oscar adaylığı. Ama 7 Emmy ödülü var!

LESLEY MANVILLE | Phantom Thread

İlk Oscar adaylığı. Ama Another Year’la aday edilmiş gibi yapabiliriz.

LAURIE METCALF | Lady Bird

İlk Oscar adaylığı. Ama 3 Emmy, 1 Tony ödülü var!

OCTAVIA SPENCER | The Shape of Water

Üçüncü Oscar adaylığı. Bir Oscar’ı var.

  • 2016: Yardımcı Kadın Oyuncu | Hidden Figures (Viola Davis, Fences kazandı.)
  • 2011: Yardımcı Kadın Oyuncu | The Help (KAZANDI)

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Yorum yazın...