Altın Küre Kazanan Tahminleri ’18

Altın Küre Kazanan Tahminleri ’18

Hayatımın en hareketli haftası Altın Küre arifesine denk gelince klasikleşen podcast kayıdımız yalan oldu. Dolayısıyla ben de bu boşluğu yazarak tamamlayayım istedim. Ve hatta bir güzellik yapıp araya podcast buddym Seda’nın tahminlerini ve aday filmlere verdiğimiz yıldızları da ekledim özür maiyetinde. Çeneye başlamadan evvel hatırlatmamı da yapayım: Fox Life kanalında, 6 Ocak’ı 7 Ocak’ı bağlayan gece 03.00’te kırmızı halı yayını ile Altın Küre heyecanına başlıyoruz. Tören ise TSİ 04.00’te start alacak. Fakat evinizde D Smart, Kablo TV, tivibu ya da TV+ yok ise alternatif link için Pazar günü Oscar Boy’a uğramanızı rica edeceğim. Yine hızır gibi yetişir, ödül sezonu açlığınıza deva olurum. Evet, tüm hatırlatmaları yaptık madem, geçeyim ahkam kesmeye…

Not: Televizyon hakkındaki fikirlerimi yazacak enerjiyi bulamadım kendimde. Ama isteyenlere yerim var. Çıkın çıkın gelin!

En İyi Film (Drama)

Kazanacak
Umur

Kazanabilir
Umur

Kazanacak
Seda

Kazanabilir
Seda

Gecenin tahmin etmesi en kolay kategorisi bu. Star aşklarıyla bilinen HFPA (Hollywood Yabancı Basın Birliği) için laboratuvar ortamında özel olarak üretilmiş bir proje muamelesi bile yapılabilir A Star Is Born’a. Bir pop star, bir film yıldızı, bilinen ve defalarca yeni versiyonları yapılmış bir hikâye, müzikal içerik… Ohooo, daha ne olsun? Üstelik karşısında adam akıllı bir rakip de yok. BlacKkKlansman’a ödül verecek kadar politik olamadılar hiçbir zaman, olamayacaklar da. Black Panther öylesine aday edilmiş, sırf imajları zedelenmesin diye oradaymış gibi duruyor zaten. If Beale Street Could Talk deseniz, sezon performansı ortada. Bohemian Rhapsody’i de çok sevdikleri konuşulsa da kulislerde, A Star Is Born’u devirecek kadar değil. İyisi mi A Star Is Born’u tahminlerinizin zirvesine yazın ve risk alma ihtiyacınızı diğer kategorilerde karşılayın.


En İyi Erkek Oyuncu (Drama)

Kazanacak
Umur

Kazanabilir
Umur

Kazanacak
Seda

Kazanabilir
Seda

Willem Dafoe ve Lucas Hedges’ın sadece kategoride bir boşluk olduğu için aday edildiğinin hepimiz farkındayızdır umarım. Yarışın kalan üçlü arasında cereyan edeceği aşikâr. Bradley Cooper beyefendi açık ara favori gibi gözüküyor. A Star Is Born’u gidip Clint Eastwood’tan devralmış. Lady Gaga’yı bu role uygun görmüş. Yetmemiş senaryoya katkıda bulunmuş, filmi yönetmiş, birkaç şarkıda kalemini oynatmış. Kutsamayı bekledikleri Cooper’ı ödüllendirip aradan çıkarmak için harika bir fırsat onları bekliyor olacak yani. Fakat gönülden sevdiklerini bildiğimiz Bohemian Rhapsody’nin, TV geçmişi sayesinde aşina oldukları yıldızı Rami Malek de takma dişleriyle bir kenarda bekliyor olacak. Umuyorum protezlerini, Bradley’nin ana sahneye yapacağı yürüyüşte omzuna geçirmez.


En İyi Kadın Oyuncu (Drama)

Kazanacak
Umur

Kazanabilir
Umur

Kazanacak
Seda

Kazanabilir
Seda

Şu kategorideki yarışa dair çok şey ifade edecek bir sonuç çıkmayabilir Altın Küre’den. Neden? Lady Gaga kazanırsa, ki öyle olacağa benziyor, bunu direkt starları ne kadar sevdiklerine ve müzikten sinemaya, yok efendim sinemadan televizyona geçmiş ünlülere nasıl zaafları olmasına bağlayacağız. Ancak Glenn Close, Gaga’yı HFPA gibi bir platformda devirir ise çarşı pazar karışır. Bana sorarsanız düşük bir ihtimal; fakat pekâlâ yahu biz Gaga’yı daha yeni American Horror Story: Hotel sezonunda ödüllendirdik diyebilirler. Bu durumda da kategorideki en yakın alternatif Glenn Close gibi gözüküyor. Gaga’nın performansı kötü – filmi eh, Close’un performansı eh – filmi berbat denklemi üzerinden kimin tarafını tuttuğumu da siz çözün artık.


En İyi Film (Komedi/Müzikal)

Kazanacak
Umur

Kazanabilir
Umur

Kazanacak
Seda

Kazanabilir
Seda

Kesin konuşabildiğimiz dallardan sonra geldik her kafadan ayrı bir sesin çıktığı civcivli komedi/müzikal kanadına. Üç başlı yarışta ibre herhangi bir filmi gösterebilir ve hepsi için de mantığa yatan savunmalar oluşturabiliyoruz. Mesela Green Book’la başlayalım… Aldığı adaylıklar, Altın Küre tarafından ne kadar da sevildiğini kanıtlar nitelikte. Ortalama seyirci olumlu reaksiyon verdi, Mortensen ve Ali tanıtımlar için çaba gösteriyor. Dönüyorum The Favourite’a… Bu yılın oyuncu favorisi. Üç aktrisi de gittiği her odayı etkisi altına alıyor. Üstelik Yorgos Lanthimos’u bir süredir desteklemek için fırsat kollayanlar da mevcut. Ve son olarak Mary Poppins Returns… Kategorinin “müzikal” başlığına yakışır bir aday. Kulislerde HFPA’in filmi haddinden fazla beğenildiği de söyleniyor. Neden Disney’in sırtını sıvazlamasınlar ki? Seçim sizin.


En İyi Erkek Oyuncu (Komedi/Müzikal)

Kazanacak
Umur

Kazanabilir
Umur

Kazanacak
Seda

Kazanabilir
Seda

Seda muhtemelen Viggo Mortensen’ın manasız açıklamalarını gözeterek yok yahu, bu adama ödül vererek tepkileri üzerlerine çekmek istemezler demiş ama ben hâlâ Christian Bale’ı zorlayacak tek yarışçının Mortensen olduğunu düşünüyorum bu dalda. Henüz izlemesek de makyaj ile oyunculuğu karıştırmayı pek seven endüstri için Bale ağızlarına layık bir şeyler çıkarmışa benziyor. Dolayısıyla zerre umursamadığım(ız?) Dick Cheney tiplemesi favori denilebilir. Fakat tekrar söylüyorum, Mortensen’ın işi bitti denemez. Green Book sevdalılarının filme bir şekilde destek vereceğine inancım tam. Unutmayın ki bu yapım A Star Is Born’un olduğu bir seçkide Seyirci Ödülü’nü almıştı. Kabalaşayım: Boru değil!


En İyi Kadın Oyuncu (Komedi/Müzikal)

Kazanacak
Umur

Kazanabilir
Umur

Kazanacak
Seda

Kazanabilir
Seda

Ödül grupları tarafından dikkate alınmak için The Devil Wears Prada sonrası kariyerini bu tür projelere ayıran Emily Blunt için sonunda ödül çanları çalıyor olabilir. Fakat The Night Manager’daki ufacık rolüyle göz kırptıkları Olivia Colman’ın karşısında ne kadar şansı var, emin değilim. Çünkü ben, bu işin ilerleyen safhalarda Colman’a gelecek bir Oscar’a kadar uzayacağını düşünüyorum. Dolayısıyla gücünü göstermek için Altın Küre kaçırılmaması gereken bir fırsat. Gözlerimiz Britanyalı oyunculara her daim kıyak geçmiş, onları el üstünde tutmuş HFPA’in üzerinde. Colman mı, Blunt mı bir oturup düşünsünler artık.


En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Kazanacak
Umur

Kazanabilir
Umur

Kazanacak
Seda

Kazanabilir
Seda

Buradaki sonucun ne olacağını çok merak ediyorum açıkçası. Yazının başından beri belirttiğim gibi Green Book’u sevmişler ve bu sevgilerini gösterecek bir yere ihtiyaç duyabilirler. Mahershala Ali de Moonlight ile HFPA tarafından es geçilmişliğin verdiği gazı kullanarak ödüle yürüyebilir. Yalnız Can You Ever Forgive Me ve bilhassa Richard E. Grant sevdalılarını unutmamak gerek. Tabii bunu yaparken Grant’in Altın Küre için yeteri kadar star olmayabileceğini de unutmamak gerek. Gerçi bu kafayla düşündüğümüzde direkt Timothee Chalamet’nin, hiç olmadı Adam Driver’ın kollarına koşmak gerekiyor. Birinin filmi yeteri kadar büyük değil, diğerinin de performansı göz boyamıyor diyerek sıyırayım kendimi tartışmalardan, olsun bitsin.


En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Kazanacak
Umur

Kazanabilir
Umur

Kazanacak
Seda

Kazanabilir
Seda

Hadi bakalım Amy Adams hanımefendi, el mi yaman bey mi? SAG’de Regina King aday edilmediği için bir zafer elde etmesi mümkün gibi duran aktrisin, HFPA tarafından pek sevildiğini düşünenler (haksız sayılmazlar) burada da bir sürpriz yapabileceği iddiasında. Ben inanıyor muyum? Asla! The Favourite’ın hanımları varken Vice’taki varlığını kimsenin hatırlamadığı Adams’a mı gelecek sıra ısrarındayım. Kaldı ki Regina King, Colman ana kategoriye atıldığından beri rakipsiz kaldı. Televizyon işlerinden de tanıdıkları aktrisi, canım sen çok star değilsin sonra gel diye geçiştirmezler herhâlde. İyi olsun, kötü olsun, henüz izleyemediğimiz King’in sırf bugüne kadar verdiği kusursuz performanslar için bile taçlandırılmasına razıyım zaten ben. Sevdamız büyük. Hadi battaniyenin altında Southland, American Crime ve azıcık da Seven Seconds tüketelim!


En İyi Yönetmen

Kazanacak
Umur

Kazanabilir
Umur

Kazanacak
Seda

Kazanabilir
Seda

Eleştirmen ödüllerinde yerini Lynne Ramsay ve Debra Granik haricinde hiç kimselere bırakmayan Alfonso Cuarón’a kesin zafer alacak gözüyle bakıyoruz sanırım hepimiz. Neden? Karşısında işçiliği daha gösterişli bir rakip yok ve HFPA’in Akademi’den daha az beyaz barındıran profilindeki üyelerinin daha iyi reaksiyonlar verebileceği bir iş. Kaçamak yapmak isteyenlere starlık mertebesinin hakkını veren Bradley Cooper iyi bir alternatif olabilir. Fakat Cooper beyefendinin erkek oyuncu ödülünü alacağı belli. Bir de neden burada ekstradan yağlasınlar, öyle değil mi? A Star Is Born’u yeni La La Land eylemek isteselerdi zaten Sam Elliott’ı da alırlardı listelerine.


En İyi Senaryo

Kazanacak
Umur

Kazanabilir
Umur

Kazanacak
Seda

Kazanabilir
Seda

Senaryo yarışında iki önemli yarışçı var. Birisi Amerikalılar’ın nefret ettiği, bizim yerli eleştirmenlerden ortalamanın üzerinde tepkiler almış Green Book. Gerçek bir hikâye olmasından mıdır, yoksa klasik Hollywood anlatılarının klişelerini kullanmasına rağmen taze kalmayı başardığından mıdır bilinmez, senaryosu epey takdir ediliyor. Yalnız karşısında da The Favourite bulunmakta. Sezonda First Reformed’un ardından en çok ödül almayı başarmış tekst. Lanthimos kendi imzasını atmış olmasa da elinden geçmiş gibi bir grotesklik barındırmakta. Üstelik kategorinin de en “senaryo, senaryo!” hissettiren adayı.


En İyi Özgün Müzik

Kazanacak
Umur

Kazanabilir
Umur

Kazanacak
Seda

Kazanabilir
Seda

Mary Poppins’i pek sevdiği söylenen, Black Panther’ı da ödüllendirmeyerek günün anlatısına alakasız kalmak istemeyen HFPA için büyük sınav burada olacak. Esasında iki adayı da cebinden çıkaracak besteleriyle Justin Hurwitz (First Man) hak ediyor ipi göğüslemeyi. Fakat birkaç istisna haricinde yarım elma, gönül alma diyerek kullandı Hollywood’un aksanlı İngilizce konuşan gazetecileri bu dalı. Dolayısıyla ya Marc Shaiman’ı kimsenin aklında kalmayan melodileri için kutsayacaklar, ya da Black Panther ekibini mükafatlandıracaklar. Sahne senindir HFPA, kararını ver bakalım.


En İyi Özgün Şarkı

Kazanacak
Umur

Kazanabilir
Umur

Kazanacak
Seda

Kazanabilir
Seda

Gerçekten bir yorum yapmamıza gerek var mı? Daha vizyona girmeden “I’m off the deep end, watch as I dive in.” diye çığlık attıran, her türlü “OooooOoooooOooOOOOOahhWHOOAAAAAOAOOAOAOA” şakalarını yaptığımız Shallow havada karada alacak bu ödülü. Gecenin sonunda Lady Gaga’nın Golden Globe yazan bir duvar kağıdının önünde, kucağında iki heykelcik, bir yanında Bradley Cooper diğer yanında Mark Ronson ile poz verdiğini görür gibiyim. Hatta “gibiyim” kısmını atalım, onu “göreceğime eminim” diye değiştirelim.


Yabancı Dilde En İyi Film

Kazanacak
Umur

Kazanabilir
Umur

Kazanacak
Seda

Kazanabilir
Seda

Bir mucize olsa da şurayı Roma kazanmasa, öyle değil mi? Yalnız mıyım yoksa bu düşüncemde? Hep birlikte aşık olmayı başardınız mu Cuarón’un sözde kişisel filmine? Neyse, allah (varsa) sahibine bağışlasın diyerek sezon boyunca toplayacağı tüm yabancı film ödülleri için tebriklerimi sunuyorum. Alternatif bir evrende ikinci kim diye soranlara da Shoplifters’ı işaret edeyim. Fakat henüz tadına bakamadığımız Never Look Away’in iyi tepkiler aldığı söyleniyor. Dolayısıyla onu da aklınızın bir köşesine yazın diyeyim. Kıyamet kopması hâlinde ellerini açıp dua eden adayımız Almanya olacak kısacası.


En İyi Animasyon

Kazanacak
Umur

Kazanabilir
Umur

Kazanacak
Seda

Kazanabilir
Seda

Altın Küre, animasyon kategorisinde geleneksel olmayı asla bırakmadı bugüne kadar. Öyle ki Lego Movie’nin favori olduğu senede bile filmi bir şekilde aday etmelerine rağmen How to Train Your Dragon 2’ya kaydı gönülleri. İşte bu tercihlerini de dikkate alıp Spider-Man’i taçlandırmazlar diyorum ben. Sanki HFPA için fazla “genç”, “yenilikçi” ve tam anlamıyla “hip”. Sezonun sırf animasyonlara adanmış ödülleri Annieler’de de Incredibles 2’nun aldığı desteği hatırlatarak oyumu Pixar’dan yana kullanacağım. Bu da pek sevdiğim stüdyoyu can-ı gönülden desteklemediğim ilk sezon olarak kayıtlara geçsin.


Bonus Tur: Yıldız Tablosu

Sırf podcastin yokluğunu gidereyim, gözünüz gülsün, karnınız doysun, arkamdan dedikodumu yapmayın diye Altın Küre adayı filmlere verdiğimiz notları da paylaşıyorum sizinle. Umurcuğum bu ne işe yarayacak diyenlere buldunuz bunamayınız diyor, baktıkça ağzınızın sularını akıtacağınız tabloyu bırakıyorum buraya.

Seda Umur Ortalama
BlacKkKlansman ★★★★½ ★★★½ 4.00
Black Panther ★★★★ ★★★★ 4.00
Green Book ★★★★ ★★★½ 3.75
First Man ★★★ ★★★★ 3.50
Roma ★★★★½ ★★½ 3.50
Shoplifters ★★★★ ★★★ 3.50
Spider-Man: Into the Spider-Verse ★★★½ ★★★ 3.25
A Star Is Born ★★★½ ★★★ 3.25
Eighth Grade ★★★½ ★★ 2.75
Crazy Rich Asians ★★★ ★★ 2.50
Beautiful Boy ★½ ★★ 1.75
Dumplin’ ★★ 1.50
The Wife ★½ 1.25

 

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.