Bu haberi yazmayı nasıl unuttum?

Bu haberi yazmayı nasıl unuttum?

Blog kapalı iken çıkan en önemli haberi yazmayı nasıl unuttum, hâlâ aklım almıyor. Hayır mesele tamamen Oscar’la alakalı ve sitenin adı Oscar Boy, o yüzden koca bir “pes” istiyorum sizden. Son ‘ki üç dört… PES! Neyse, sosyal medyayı yeterli kullanmayanlara ya da kullanıp da önüne düşmemişlere ikramım olsun. 23 Nisan’da (tam blogun kapandığı gün), canım Akademi epey bir kural değişikliği açıkladı. Ben de tabii ki madde madde çeviriverdim hepsini bir çırpıda. Buyursunlar:

  • Animasyon: Bu dalın aktifleşmesi için hâlihazırda bir kural mevcuttu, takvim yılı içerisinde minimum sekiz animasyonun gösterime girmesi gerek diye. Herhalde artık sekiz yapım sınırının yakınından bile geçilmediğini fark etmişler ve tamamen kaldırmışlar bu maddeyi. Ayrıca adayları belirleme oylaması da hem kısa animasyonlar, hem de animasyonlar için bütün üyelere açılmış. En İyi Animasyon kategorisi için bu kural çok önceden gelmişti de kısa animasyonlara yenilik olmuş.
  • Yabancı Film: Evet efendim politik iklim bu kategoriye kadar uzandı nihayet. Artık Yabancı Dilde En İyi Film değil En İyi Uluslararası Film olarak anacağız. Oylamada bir değişiklik olmayacakmış. Sadece kısa listedeki yapımların sayısını 9’dan 10’a çıkarmışlar. Bunlardan yedisini gönüllüler, üçünü ise yönetici komite belirleyecek.
  • Makyaj & Saç Tasarımı: Müjdemi isterim, sadece üç yapımın aday edildiği bu kategori de bolluğun farkına varıp tıpkı diğer dallar gibi aday sayısını beşe çıkardı. Ayrıca kısa liste açıklanırken de 7 değil 10 yapım göreceğiz.
  • Kısa Film/Animasyon: Kısalar için koşullardan biri hem New York, hem de Los Angeles’ta gösterilmekti. Şimdi ikisinden biri yeterli demiş Akademi.

Bu arada daha evvel duyurduğum ama tekrarlamak istediğim bir değişiklik daha var. Bu sene Oscarlar normal tarihinden 2-3 hafta önce dağıtılacak. 92. Akademi Ödülleri için takvimlerinizde şimdiden 9 Şubat’ı işaretlerseniz iyi edersiniz. Ne kadar şanslı bir insan olduğumu anlamanız için de tam ödül sezonunun kaynadığı en hareketli dönemde 21 günlüğüne askere gideceğimi eklemek istiyorum. 4 – 25 Ocak tarihleri arasında Oscar Boy size eşlik edemeyecek yani. Ama aklımda bir takım fikirler var durumu idare edebilmek adına. Bakalım…

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

1 Yorum

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.