Keyfî Drag Race Tekrarı: Meh

Keyfî Drag Race Tekrarı: Meh

On birinci sezonun en çok yankı uyandıran bölümüyle karşınızdayım bugün. Reddit iki gündür yıkılmakta. Sosyal medyada şovun en Rigga Morris sponsorlu sezonunun bu olduğuna dair yüzlerce espri havada uçuşuyor. Hatta genel olarak prodüksiyonun bizi daha önce yalandan dramalar ve öykülerle hiç bu kadar meşgul etmediği görüşü savunulmakta. Ancak bu isyanın Shuga Cain’in elendiği haftada değil de bu hafta çıkmasını epey komik buldum ben. Eğer sinirlenme sebebiniz Vanjie’nin görevi kazanamamasıysa tamam. Gerçi bana soracak olursanız Nina West’in bottom çukuruna düşmüş olması ve o berbat mı berbat lip sync’ten herhangi birinin elenmiş olmasının “haksızlık” veryansınında bulunmanızı gerektiren bir durumu yoktu.

Başa döneyim önce… Shuga gitti, Vanjie yarışmada yüksek yüksek tepelere ev kuramadığı için karalar bağlamış durumda. Brooke Lynn yarış atı gibi önden koşturuyor. Silky ise aldığı kötü eleştirilerden sonra fena hâlde sarsıldı. Bu psikolojiyle Top 6 mini görevine ışınlanan yarışmacılarımız reading müsabakası sırasında gösteremedikleri performansı geçtiğimiz sezondan miras tokatlamalı merasime ayırmış meğerse. Yvie’ye makyajının ana okulu projesi gibi durduğunu söyleyen Brooke Lynn mi istersiniz, yoksa Snatch Game’deki Celine Dion kazasından sağılan tonlarca espri mi? Hepsi geçen haftaki korkunç shade girişimlerini unutturdu neyse ki.

Bölüm başlangıcındaki prosedürler tamamlandıktan sonra geleneksel olduğu üzere makeover görevi için kızlara kanlı canlı tuvaller verildi. Bu sefer ne aileden birileri var, ne Youtube ünlüleri, ne de kimsenin umursamadığı askerler. RuPaul ve prodüksiyon, elenenlerden altısını geri çağırmış. Shuga Cain, Plastique Tiara, Scarlet Envy, Ariel Versace, Honey Davenport ve Soju gerekli yüzleri sağlamak üzere çalışma odasına geri döndü. Brooke Lynncim de sözde hiç şeytani planlar kurmadan vücut yapılarına göre herkesi eşleştirdi. Sonrası belli… Drag konusunda sezon arkadaşlarına yetişebilmek için kırk fırın ekmek yemesi gerek izlenimi yaratan Soju, Silky’e düşünce kendimizi hazırladık bir güzel başından sonu belli felakete.

Şimdi… Jürinin fikirlerinden bağımsız olarak bir değerlendirmede bulunacak olursak, ben ciddi ciddi bu bölümü Vanjie’nin kazanması gerektiğini düşünüyorum. Belli ki Brooke Lynn’e doğaçlama görevinde verilmeyen birinciliğin özürü maiyetinde bir taçlandırma yapıldı. Çünkü Plastique’in beyazdan da beyaz suratı ve Brooke’un kafasına oturmayan peruğunun alkışı hak edecek bir tarafı yoktu, bu apaçık ortada. Akeria’nın da epey başarısız olduğu kanaatindeyim. Kendisini harika boyayıp oldukça iyi bir elbisenin içerisine girmiş, yalnız Honey suratında Cheetos paketi patlamış Dida Ritz gibi duruyordu. Cilasızlığından yaka silktiğim Yvie’de ve konsepti epey yavan bulunan Silky’de de epey eğlendim, hiç kimse kusura bakmasın.

Jürinin verdiği kararlardan bir tek Nina’yı lip sync’e uygun görmelerine katılıyorum sanırım. Ne yazık ki Shuga ve Nina apayrı evrenlerden gelmiş gibi duran kötü kostümleri, Shuga’nın suratından akmak için bahane arayan makyajıyla epey zayıf kaldı diğerlerinin yanında. İşin acı tarafı Brooke’dan sonra sezonu kazanmaya değer gördüğüm tek yarışmacı olan Nina, ikonik TLC şarkısı No Scrubs sırasında da sezon boyunca gösterdiği performansın yanından bile geçmeyen bir pasaklılıkla mücadele verdi. RuPaul’un “Meh” demesi boşa değil. Her türlü forumda Nina kalmalıydı tadında yorumlar okuyorum. Çocuklar ırkçılığınızı bir kenara alın ve objektif bakın ne olur. İkisi de yüzde yüz berbattı. Bu lip sync sezonun ilk haftalarında gerçekleşmiş olsa Ru basmıştı duble sashay’i. Hani Silky’i bile savunamayacağım şu manzarada. Tekrar tekrar söylüyorum: O lip sync’te ikisi de tüm zamanların en kötüleri arasına girecek kadar rezaletti!

Baştaki meseleye döneyim son olarak… Yahu Nina’nin gidişinde hiç prodüksiyon parmağı yok ki! Kötü kostüm, kötü makyaj, kötü eşleşme, kötü lip sync. Sizin onu çok seviyor olmanız gerçekleri değiştirmiyor. Kaldı ki ben de Nina fanatiklerinden biriyim. Ama bu gözler daha geçen hafta Shuga’nın saçma sapan bahanelerle gönderildiğini, Vanjie’nin sezon başındaki iyi performansının tamamen görmezden gelindiğini, Brooke Lynn’e yanlış görevlerde yanlış birincilikler verildiğini gördü. Ne olur Silky nefretinizden sıyrılın artık, iç sıkmaya başladı. Koşa koşa finale gidiyor işte, alışın artık.

Keyfî Drag Race Tekrarı – Untucked

  • Çok iyi şarkılara çok kötü lip sync performansları gelince inanılmaz üzülüyorum. TLC’den ekip adına özür dileyeceğim o yüzden.
  • All Stars 5’te Nina West ve Scarlet Envy görmeye hazır mıyız? Evet Scarlet, ne var?!? Belki panini gibi gelmez bu sefer de severiz.
  • Peruklar üzerinden yaratılmaya çalışılan anlamsız drama da boğuyor beni. Kesin işte, sizden başka kimsenin umursadığı yok.
  • Brooke Lynn’in taç giyme törenine hazır mıyız? Son üç hafta!

Genel sıralamam
⭐⭐⭐⭐Brooke Lynn Hytes, Nina West, A’Keria C. Davenport
⭐⭐⭐:  Vanessa Vanjie Mateo, Silky Nutmeg Ganache, Plastique Tiara
⭐⭐: Yvie Oddly, Shuga CainSoju, Scarlet Envy
: Rajah O’Hara, Ariel Versace, Honey DavenportKahanna Montrese, Mercedes Iman Diamond

Bu tabloyu da böyle bölüm bölüm kendime göre renklendireceğim:

Yarışmacı 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
A’Keria SAFE SAFE SAFE SAFE SAFE WIN LOW HIGH HIGH LOW BTM2  
Brooke Lynn WIN SAFE SAFE HIGH HIGH HIGH HIGH LOW WIN HIGH HIGH  
Nina LOW SAFE WIN SAFE HIGH LOW SAFE HIGH WIN WIN BTM2  
Silky SAFE SAFE SAFE SAFE LOW HIGH SAFE WIN LOW LOW LOW  
Vanjie HIGH WIN HIGH LOW SAFE BTM2 BTM2 BTM2 BTM2 BTM2 WIN  
Yvie SAFE HIGH HIGH WIN BTM2 SAFE HIGH BTM2 SAFE BTM2 HIGH  
Shuga SAFE HIGH SAFE SAFE BTM2 SAFE SAFE SAFE SAFE HIGH    
Plastique HIGH HIGH LOW SAFE WIN SAFE WIN SAFE BTM2      
Ra’Jah LOW LOW BTM2 BTM2 SAFE SAFE BTM2          
Scarlet SAFE SAFE LOW HIGH HIGH BTM2            
Ariel SAFE LOW SAFE SAFE SAFE              
Mercedes SAFE BTM2 LOW BTM2                
Honey SAFE SAFE BTM2                  
Kahanna BTM2 BTM2                    
Soju BTM2                      

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.