Altın Küre Kazanan Tahminleri ’19

Altın Küre Kazanan Tahminleri ’19

Altın Küre’nin yayınlanacağı Pazar günü ben birliğime teslim olup 20 günlük askerliğimi başlatmış olacağım; ama bu gitmeden evvel sizlerle tahminlerimi paylaşmayacağım anlamına gelmiyor. Ödül sezonunu kanlı canlı takip etmeye başladığım ergenlik yıllarımdan beri kaçıracağım ilk HFPA gecesi için çene yapmak üzere karşınızdayım! Yine televizyon tahminlerine hiç girişmeyerek yalnızca tablolara iliştirdim fikirlerimi. Film kanadıyla ilgili ise diyeceğim çok. Nerede görüp “Kesin yapayım bunu ben!” dediğimi hatırlamadığım “Kazanmamalı” seçeneğini de barındıran Altın Küre tahminlerim huzurlarınızda:

film | drama

Kazanacak

Kazanabilir

Kazanmalı

Kazanmamalı

Son günlerde Hollywood Yabancı Basın Birliği’nin (HFPA) Joker sevdası çok konuşulmaya başlandı. Warner Bros sanırım oylama döneminde epey abanmış kampanyasına. Ancak oyları arasında bölüşeceği Marriage Story’e oranla bir tık önde duran The Irishman’i es geçmezler diye düşünüyorum ben. Martin Scorsese ve bakmaya kıyamadığımız kadrosuyla beni ödüllendirin diye bağırıyor sanki. Gerçi zamanında The Post için de düşünmüştük bunu; fakat The Irishman’in aldığı eleştirel başarı ortada. Netflix’in gelmiş geçmiş en çok izlenen filmlerinden biri olmayı da başardı. Ödül sezonunda, bu kategori üzerinden düşününce, aykırı anlatı oluşturabilen bir şey yok bu ihtimale. Belki Robert De Niro’nun aday listesindeki yokluğu üzerinden bir “Acaba?” bırakılabilir havaya. 1917’e de dikkat bu arada. Birkaç saygı duyduğum tahminci ilk sırasına yerleştirmekte.

erkek oyuncu | drama

Kazanacak

Kazanabilir

Kazanmalı

Kazanmamalı

Joaquin Phoenix ve Adam Driver arasındaki inanılmaz mücadelenin ilk raundunu izleyeceğiz Altın Küre’de. Her iki film de alabilecekleri maksimum adaylığa ulaştığı için şunun eli daha kuvvetli diyemiyorum ne yazık ki. Aralarındaki tek fark Driver’ın, Phoenix’e oranla ortalıklarda daha çok gezindiği bir kampanya yapmış olması. Fakat sezon her daim ödül için çaba sarf edenden yana işlemiyor biliyorsunuz ki. Hatırlarsanız geçen sezonu The Crown’ın çekimlerinden dolayı Birleşik Krallık’ta geçiren Olivia Colman’ın zaferiyle sonuçlandırmıştık. Burada da 51’e 49 gibi bir oran var “şimdilik”. Eğer Phoenix ipi göğüsler ve doğru bir teşekkür konuşmasıyla fitili ateşler ise SAG, BAFTA ve Oscar da çorap söküğü gibi gelir zaten.

kadın oyuncu | drama

Kazanacak

Kazanabilir

Kazanmalı

Kazanmamalı

Zellweger, Altın Küre’nin vakti zamanında bolca ödüllendirdiği, rafında 3 Altın Küre olan bir aktris. Esasında onu tahminlerin zirvesine yerleştirmek biraz riskli olabilir. Ve hâli hazırda, pek çok kategoride ciddi rakipleri bulunan Marriage Story de var iken Scarlett Johansson kenardan kenardan göz kırpıyor. Hatta Charlize Theron’un fiziksel transformasyonuna kayıtsız kalmayıp yarışın favorisini değiştirecek bir atakta da bulunabilirler. Ama ben izledikten sonra Judy’nin tam da Altın Küre’nin ağzına layık bir film olduğuna iyice kanaat ettim. Dolayısıyla yanılma ihtimalim bir kenarda dursa da zannediyorum tahminimi değiştiremeyeceğim.

film | komedi & müzikal

Kazanacak

Kazanabilir

Kazanmalı

Kazanmamalı

Hiç konuşmamıza bile gerek yok bence. Once Upon a Time in Hollywood havada karada bu ödülü evine götürecek. Oscar’da En İyi Film ödülünü alma ihtimalini konuşuyoruz zaten. Eğer burada tacı Jojo Rabbit’e kaptırırsa büyük hüsran olur ve Oscar tahmincilerinin Tarantino filmiyle alakalı olarak bizlere yutturmaya çalıştığı favori pozisyonu gölgelenir. O yüzden yorumlamıyor ve böyle bırakıyorum. Şimdiden filmi beğenme gafletine düşen cesur yüreklere tebrikler!

erkek oyuncu | komedi & müzikal

Kazanacak

Kazanabilir

Kazanmalı

Kazanmamalı

Evet, Once Upon a Time in Hollywood ana kategoride favori olmasına karşın Eddie Murphy pek sevgili Leo’yu devirecek gibi duruyor. Ciddi anlamda fiziksel bir kampanya yapıyor diyemesem de Murphy, gayriresmî geri dönüşünü Actors on Actors ve Saturday Night Live’da görünerek bir şekilde oy verenlerin gözüne soktu. Leo dünyanın diğer ucunda kendinden 25 yaş küçük mankenlerle aşna fişne ederken Netflix de boş durmayıp Dolemite Is My Name ekibini oradan oraya taşıdı ayrıca. Yalnız erkek oyuncu (komedi & müzikal) dalında ödülü en az Eddie Murphy kadar isteyen bir adet Taron Egerton olduğunu da unutmayın. Oscar adaylığı alabilmek için televizyonda yayınlanmış bir zafer elde etmeye çok ama çok ihtiyacı var!

kadın oyuncu | komedi & müzikal

Kazanacak

Kazanabilir

Kazanmalı

Kazanmamalı

Yine üzerine çok cümle kurulmaması gereken kategorilerden biri. Awkwafina bu ödülü havada karada kazanacak, bitti. Beanie Feldstein ve Ana de Armas’ın da alternatif evrenlerde ufak da olsa bir şansı bulunduğunu söylemek mümkün. Hatta Knives Out’un en iyi film dalındaki varlığı da kafa karıştırıyor. Ancak Awkwafina’nın daha gözle görülür bir kampanyası bulunmakta. De Armas biraz boşluktan yararlanarak girdi ilk beşe. Ayrıca The Farewell’in yabancı film dalında belirdiğini, A24’un salt bu film için çalıştığı unutulmamalı.

yardımcı erkek oyuncu

Kazanacak

Kazanabilir

Kazanmalı

Kazanmamalı

Sonucunu kestiremediğimiz yardımcı erkek oyuncu dalı hakkındaki ilk kesinlik belirtisini buradan alacağız. Brad Pitt şimdilik mutlak favori. Eleştirmen birliklerinden ciddi bir destek gördü ve filminin de tek temsilcisi bir anlamda. Üstelik oyunculuğuyla bir türlü ödüllendirilmedi gibisinden bir anlatı mevcut. Yalnız The Irishman beyleri bir sürpriz yapabilir. Joe Pesci, daha önce hiç Altın Küre almadığı için daha bir şanslı bana soracak olursanız. HFPA, Al Pacino’ya karşı hep cömert davrandığı için oylar rol arkadaşına kayabilir sanki. Üstelik tıpkı Pitt gibi Pesci de eleştirmenlerin ödüllerinde pek destek gördü, adı hep gündemde kaldı. Ya da o klasik öngörüyle, oylar bölünecek ve Brad Pitt kazanacak diye kestirmeden hiç uzatmayıp sonuca da ulaşabiliriz.

yardımcı kadın oyuncu

Kazanacak

Kazanabilir

Kazanmalı

Kazanmamalı

Jennifer Lopez’in sezon boyunca kesin olarak ödül alabileceği tek bir yer varsa, o da Altın Küre. Laura Dern’ün performansı HFPA için yeteri kadar gösterişli değil çünkü. Aradan Margot Robbie’nin fırlayacağı da iddia edilebilir belki; fakat Bombshell’in eli SAG’de daha güçlü. Altın Küre beklediğimiz kadar büyük bir reaksiyon vermedi Roger Ailes skandalını anlatan yapıma. Özetle bizim bloğun Jenny’si, Ben Affleck’i adam etmiş Latin kraliçe, has Serena kazanacak diyor ve köşeme çekiliyorum.

yönetmen

Kazanacak

Kazanabilir

Kazanmalı

Kazanmamalı

Geçmişte yabancılara karşı daha mesafeli davranan HFPA’in kendilerinin de yabancı olduğunu hatırladıktan sonra buradaki tutumu epey değişti. Dolayısıyla filmi yabancı dilde olduğu için ana dala kurallar gereği alınmayan Parasite’ın arkasındaki beyin, kampanya konusunda Guillermo Del Toro ve Alfonso Cuarón’u aratmayacak bir şekilde çaba gösteren Bong Joon-ho’nun önü açık. Scorsese daha birkaç sene evvel Hugo ile ipi göğüslediğinden birkaç adım geride kalacaktır diye düşünüyorum. Ancak üç numaralı koltukta oturan Tarantino’ya dikkat. Eğer HFPA filmi haddinden fazla beğendiyse gecenin sürprizi bu kanattan gelebilir.

senaryo

Kazanacak

Kazanabilir

Kazanmalı

Kazanmamalı

Altın Küre’nin Oscar’dan farkı, çok kalabalık olmadıkları için bütün üyeler bir odaya toplanıp karar verebiliyor ve oylama sürecinde çok daha şeffaf bir süreci takip ediyorlar. Ve bu yıl iyi film sayısının fazla olması sebebiyle beğendikleri her şeyi bir kategoride değerlendirebilme ihtimaline sahipler. Ben The Irishman ve Once Upon a Time in Hollywood’u iki büyük dalda, Parasite’ı da yönetmen ve yabancı film kategorilerinde ödüllendirecekleri için senaryoyu da Marriage Story’e gönderirler dedim bu yüzden. Tabii Adam Driver’ın ipi göğüslemesi hâlinde buna hiç ihtiyaç da duymayabilirler; ama o kadar risk alamıyorum ne yazık ki.

müzik

Kazanacak

Kazanabilir

Kazanmalı

Kazanmamalı

Oscar’da olduğu gibi Altın Küre’de de hiç ödüllendirilmeyen Thomas Newman’a ilk Altın Küre’si geliyor. Burada bir tek kadın yönetmen/senaryo adayı bulunmadığından Joker’e ekmek çıkabilir. Diğer üç adayın formalite icabı ilk beşe girdiğini düşünüyorum. Gerçi Newman ailesinin bir diğer ferdi Randy Newman uzaktan el sallıyor da neyse. Üzerine çok düşünüp kafamı karıştırmayacağım. Evet evet, bu ödül 1917’nin. Konu kapanmıştır!

şarkı

Kazanacak

Kazanabilir

Kazanmalı

Kazanmamalı

Taron Egerton’ın Elton John’la el ele verip oda oda gezdiği kampanya burada karşılığını bulabilecek sanki. Bu yıl enteresan bir şekilde şarkısı için ciddi anlamda kampanya yapan biri yok. The Greatest Showman, Frozen, Despicable Me 2, La La Land gibi işlerden sonra inanılmaz bir sessizliğin hakim olduğu bir yıla girdik. Bir ara Taylor Swift, Cats için mücadele edecek deniyordu. Ancak seyirciden gelen reaksiyon sonrası o da kayıplara karıştı. Ben o yüzden Rocketman ipi göğüsleyecek diyorum. Belki, yine aldığı eleştirilerin üzerine, sahneye hem bir kadını, hem bir siyahi, hem de yaşayan bir efsaneyi çıkarmak üzere The Lion King’e oy verirler. Çünkü ne de olsa Beyoncé is Beyoncé… 

yabancı film

Kazanacak

Kazanabilir

Kazanmalı

Kazanmamalı

Parasite. Tabii ki de başka hiçbir film almayacak bu ödülü. Amerika’da gelmiş geçmiş en yüksek gişe elde etmiş 10 yabancı yapım arasına girmiş bir filmden bahsediyoruz. Oscar’da En İyi Film ödülünü alma olasılığı konuşuluyor. Daha neyi kovalıyorsunuz?

animasyon

Kazanacak

Kazanabilir

Kazanmalı

Kazanmamalı

Zamanında Altın Küre’den ödülü almış üç franchise (Toy Story, Frozen, How to Train Your Dragon) tekrardan biri araya geldi ve ödül için savaşıyor. Elbette en büyük reklamı yapan Pixar olduğu için Toy Story 4 favori pozisyonuna daha bir yakın. Ancak oyların bölünme ihtimali ve aman canım biz bunların hepsini ödüllendirdik zaten bıkkınlığıyla Missing Link’e yönelinmesi de söz konusu. Keşke I Lost My Body’i de aday etselermiş diye düşündüm bu arada. Muhtemelen The Lion King’in yerini almış olsaydı ödülle buluşurdu.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

2 Yorum

  1. Furkan

    Bence drama, yönetmen ve en iyi yardımcı erkek oyuncu en çekişmeli olanı. Çok da yanılacağını düşünüyorum. Ayrıca adayları yazmadan direk şu kazanır, bu kazanmalı konseptini iğrenç buldum.

    Yanıt

Yorum yazın...