Ramy (2. Sezon)

Ramy (2. Sezon)

Yaratıcılar: Ramy Youssef, Ari Katcher, Ryan Welch | Oyuncular: Ramy Youssef, Mohammed Amer, Hiam Abbass, Dave Merheje, Amr Waked, May Calamawy, Laith Nakli, Steve Way, Rosaline Elbay, Shadi Alfons, Kate Miller, Michael Chernus, Jade Eshete, Mahershala Ali, MaameYaa Boafo, Jared Abrahamson | 30 dakika | Hulu

İkinci nesil Müslüman/Mısırlı bir ABD vatandaşı olarak yaşadığı deneyimi az biraz esprili bir dille anlatan Ramy Youssef, Louis C.K. ve Aziz Ansari gibi öncülerin bıraktığı yerden problemsiz bir mevcudiyetle Hulu’da dizisi ile varlığını sürdürüyor. Bu iki ismi özellikle veriyorum çünkü komedi geçmişli Ramy, kadın hareketi şaha kalktıktan sonra farklı derecelerde de olsa ipliği pazara çıkan iki komedyenin diline epey benzer bir iş yapıyor. Bir tarafta Louie’nin tüm hayatı mastürbasyon üzerine kurulu, bir erkek olduğu için illa her şeyi sevişmek ve boşalmak üzerinden açıklama mecburiyetindeymiş gibi hissetmesinin getirdiği bakış var. Diğer tarafta da tıpkı Master of None’da olduğu gibi hayallerin ülkesinde köklerinin getirip götürdükleriyle bir boğuşma. Yalnız Ansari’den farklı olarak Youssef, kültürünün ve İslam’ın gölgesinden uzaklaşmaktansa kimliğini bütünüyle kaybetmemek adına üstün bir mücadele veriyor. Dizi de iki sezondur bütün hikâyelerini bu motivasyon üzerine kurmakta zaten. Ramy zina yapıyor, her bölüme iki mastürbasyon sığdırıyor, erkek organını ilgilendiren türlü aktiviteye birincil ya da ikincil bir düzeyde dahil oluyor, sonrasında da camidir, ezandır, abdesttir, oruçtur, binbir türlü ritüelin izini sürüyor. Burada Müslüman toplumuna ait, bilhassa erkeklerinin inancı sadece kendi çıkarları doğrultusunda bahane olarak kullandığı tutarsız hayat biçimleriyle ilgili harika bir gözlem var tabii. Ama bunun ötesinde meni kokan sıradan bir dramedi olduğuna dair inancım ikinci sezonda da sürmeye devam etti açıkçası. Daha politik olmaya gayret gösterdiği ve ABD’deki Müslüman azınlığın siyasi olarak konumlandırıldığı yeri de farklı bir perspektiften incelemeye koyulmasına karşın aile üyelerine odaklandığı bölümler haricinde Ramy’nin ne olacak benim bu ereksiyonum zırvalarını çok önemli bulduğumu söyleyemeyeceğim açıkçası. O yüzden eleştirmenlerin ellerini kirletmekten çekindikleri için Ramy’e biraz iltimas geçtiklerini düşünüyorum. Tabii son kararı verip, kimin asılıp kesileceğine karar verecek merci de ben değilim nihayetinde. Eminim ki evin kapısından çıktığı anda bambaşka bir evrene adım atanlar gibi ailesinin özünü kaybedişine dair Ramy gibi endişe duyan bir jenerasyon da mevcuttur ve hatta diziyle ilişki kurabilmeyi başarıyorlardır. Ben sadece buradan, her bölüm aynı kuyruğu kovaladığı din kısmını kenara alırsak beyaz adamın turşusu gibi bir yirmilerde de ne çok azılıyor yahu yerine varıldığını düşünmekteyim. Kaldı ki ikinci sezonda ilkinde olduğu gibi annesine ve kız kardeşine çok da güçlü epizotlar çıkarmayı başaramamış. Ama bu da bir adımdır diyelim, Youssef belki Müslüman bir kadın komedyene kapıların açılmasını sağlayacak ilk basamaktır ve meselenin kimlik ile penis arasındaki yerden bir nebze uzaklaşmasını sağlar diye çaputumuzu da bir yerlere bağlayalım.
MVP: Hiam Abbass (Maysa Hassan)

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Yorum yazın...