I Know This Much Is True (Mini Dizi)

I Know This Much Is True (Mini Dizi)

Yaratıcılar: Wally Lamb (roman), Derek Cianfrance, Anya Epstein (uyarlama) | Oyuncular: Mark Ruffalo, Melissa Leo, John Procaccino, Rob Huebel, Michael Greyeyes, Gabe Fazio, Juliette Lewis, Kathryn Hahn, Rosie O’Donnell, Imogen Poots, Archie Panjabi, Philip Ettinger, Aisling Franciosi, Bruce Greenwood, Marcello Fonte, Harris Yulin | 60 dakika | HBO

Wally Lamb’un 1998 tarihli aynı adlı romanından uyarlama I Know This Much Is True, HBO’nun her yıl televizyon takviminin sonuna sıkıştırdığı o sürpriz taşyapıt geleneğinin son üyesi. Blue Valentine ve The Place Beyond the Pines’ın hem kalemiyle, hem de kamera arkasındaki varlığıyla ilgimizi cezbeden yönetmeni/senaristi Derek Cianfrance’in imzasını taşımakta bu dört başı mamur mini dizi. Hayata dair ters giden her şeye kafa yormayı kendine misyon edinmiş Cianfrance, yine pençesi keskin ajitasyonlara mahal vermeden travmaların orta yerinden bildiriyor. Aile içi dengelerin bütünüyle bir takım huzursuz eden yaşanmışlıklar tarafından belirlendiği bir yaşam döngüsünde Dominick ve Thomas adında ikiz kardeşler var merkezimide. Mental sağlık problemleri bulunan erkek kardeşini hayatı boyunca devam edecek bir sorumluluk hissiyle benimsemiş Dominick, bir taraftan onun yarattığı büyük problemlerle bir yandan da özel yaşamında kendi biriktirdiği hayal kırıklıklarının uzun vadede manevi olarak üzerinde yarattığı etkilerle boğuşuyor. Öylesine derin ve dipsiz bir kuyuya bakıyoruz ki I Know This Much Is True’da, açılmayacağını düşündüğümüz kapıların önünde sadece kaderinin ona bahşettiği, ikizine dair mesuliyetlerin zebani gibi bekliyor oluşu anlatıyı daha da gerçek kıldığından tesiri giderek büyüyor. Boğaza oturmuş koca bir düğüm gibi, huzurun yüzünü hiç göstermediği bir zaman aralığında Dominick’in çektiği fiziksel ve psikolojik acı ekrandan taşıyor. Çözümsüzlüğü bir bencilliğin, yanlış bir kararın eseri de değil üstelik. Dominick, ailesinde zihinsel ya da fiziksel olarak bir takım zorluklarla sınanan kandaşların bulunduğu herkesin belli bir seviyede empati kurabileceği bir hayatı sürüyor. Kurtaramıyor, iyileştiremiyor, değiştiremiyor, sade ve sadece eşlik ediyor olanlara. Vazifesini yerine getirip en iyi sonucun olmasını bekliyor hiç yılmadan. Bu küçük hikâyeyi böylesine değerli kılan tabii ki de özgeçmişlerindeki boşlukların, bu iki kardeşi bugünlere getiren hadiselerin dişe dokunur sarsıntılar olmasıyla alakalı. Üstelik Thomas’ın ona iyi gelecek bir tesise gönderilmesinin ardından Dominick’in etrafını çevreleyen doktorları, geçmişindeki hayaletleri ve şimdisini daha da zorlaştıran çevresiyle iyice kıvama geliyor dizi. Mark Ruffalo’nun kariyer performansının üzerine Rosie O’Donnell, Archie Panjabi, Kathryn Hahn gibi çalışmalarını hayranlıkla takip ettiğimiz pek çok karakter aktrisi hayranlık uyandıran oyunlar ortaya koyuyor. Ve tüm bunlarla birlikte Cianfrance de o sıkışmışlık hissini kamerasını yine sanki başımızı minicik bir boşluktan sokup gerçekten de var olmuş insanların hayatlarını gözlemliyormuşuz hisi yaratacak konumlara yerleştirince I Know This Much Is True iyice şaha kalkıyor. Kadro, yönetmen ve öykü uyumunun bu denli yüksek olduğu projeler kolay denk gelmez. O yüzden Emmy adayları arasında bolca adını göreceğiniz HBO harikasını tüketmeniz için ilk uyarımı yapayım.
MVP: Mark Ruffalo (Dominick & Thomas Birdsey)

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Yorum yazın...