Keyfî Drag Race Kanada Tekrarı 1×7

Keyfî Drag Race Kanada Tekrarı 1×7

Kanada’nın milli marşı eşliğinde Jeffrey, Stacey ve Brooke Lynn’in tabutlarına toprak attığımız bir hayalim var. Onlar yerin altı fit aşağısında yerlerini alırken Michelle Visage ve Ross Matthews koltuklarını durdurmaya geliyor. Arada Carson uğruyor, Graham Norton gidip geliyor, Alan Carr komik mi komik esprilerle keyfimize keyif katıyor. Öyle ki Santino Rice’ın bile bu üçlüden daha dişe gelir, elle tutulur ve en önemlisi tutarlı eleştirileri var bu hayalde. Ama işte her hayalimiz gerçek olmadığı gibi Drag Race Kanada’nın bütün prestijini yerle bir eden jürinin de yerine istediklerimizi konduramıyoruz. Tadımız kaçık, ağızlarda buruk mu buruk bir tat mevcut. Kadronun parlayan yıldızlarını bile göremez, takdir edemez olduk.

Bölümün en başına dönüp girelim sohbete… Scarlett Bobo sürekli nedime olmaktan artık yılmış durumda ve bu da doğal olarak sissyleriyle arasında bir mesafe oluşturmakta. Görev birinciliğine aç. Esasında kadro içerisindeki en cilalılardan biri de. Ama o it faktör bir türlü eklenmediği için karışımına ikilemde kalıyoruz. Lemon’a da geçtiğimiz bölümde sanki en zayıf halkaymış gibi saldıranların varlığı da bir hayli komik. Yani oturup yeni yetme, New York da New York diye şakıyan beyaz bir twinki savunacak değilim. Sadece kadronun ilk günden beri iddialıları arasında yer alan Lemon’ın adını Ilona yanı başlarında dururken vermenin azıcık homofobik ve tabii panini kadar ezilmiş bulmaktayım.

Gelelim göreve… Bu pageant fikri daha önce neden esas Drag Race’te uygulanmadı merak konusu. O berbat mı berbat doğaçlama skeçlerin yerine keşke bunu yapsaymış RuPaulcuğumuz. Her yıl eminim şahane bir konsept sığdırmayı da başarırdı bu müsamereye. Kanada karşılığı iyi miydi peki? Hmm… Jeffrey Bowyer-Chapman’ın karın ağrılarından karın ağrısı beğendiren sunuculuğuyla birleşince biraz dağıldık. Genel olarak performansların da, Lemon’ı bir kenara ayırıyorum, konuşmaya değmediği kesin. Ancak Drag Race’in doğaçlama şalanjları hep bu etkiyi yaratmıyor mu zaten? Varsın bir kere de pageant kültürü içerisinde utanalım.

Sürekli bir karakterin arkasına saklanan ve ortada bir markası bulunmayan Jimbo internette göklere sığdırılamazken uyku getiren draginin jüri tarafından yerden yere vurulmasıyla ben inanılmaz eğlendim. İyi eleştiri aldığında gıkını çıkarmayan ve jürinin bilgisini sorgulamayan Jimbo, kötü eleştiri aldığı anda çirkefliğe vurdu. Öyle ki shade fırlatırken utanıp özür dilediği Rita bile bu asabiyetinden payını aldı. Ben çok eğlendim açıkçası. Bugüne kadar ağzından çıkan her şeyin toplamından daha komikti. Finali göremediği gün daha da eğleneceğim umarım. Çünkü yavaştan kurgunun Jimbo’yu zayıf göstermeye başladığını ve sezonun Nina West’i, Latrice Royale’i olacağını düşünmeye başladım. Yanılmazsam bayram var!

Kurgu demişken şuna da değinmem lazım… Drag Race’in orijinalinde jürinin akıl kârı olmayan yorumlarını destekleyen bir kurgu olur hep biliyorsunuz. Düşük not alacak kişinin performansı sırasında kahkahalar kesin, panelin garip bakışları gösterilir. Kanada’da jürinin sıralamasıyla tezat bir kurgu söz konusu ve bence bu yüzden de çok yükleniyoruz bu ekibe. Jimbo’ya sanki büyük bir moda günahı işlemiş gibi saldırmaları da komik. Daha çok insanlık suçu niteliğindeki performansı üzerinden eleştirilse ve tıpkı Ilona/Priyanka ikilisi gibi sürekli aynı notada çalmasından vurulsaydı daha bir inanırdık sanki.

Aman neyse ne artık. Rita Baga’nın şampiyonluğuna doğru koşa koşa ilerliyoruz sanırım. Bir ara Priyanka’dan çok umutluydum. Ancak hem Snatch Game, hem de bu hafta lip sync’e çıkması işi kırılganlıktan acaba düşündüğümüz star bu değil mi diye sorgulamaya götürdü. Lip sync’e de iyi ki çıktı diyorum diğer yandan. Uzunca bir süredir Drag Race semalarında hakikatli lip sync suikastçısı görmemiştik. Hele ki All Stars 5’te suikastçı adı altında çağırdıkları insanları düşününce Priyanka hepsin üçe katlayıp beşle çarpıyor. Hadi be Pri, son haftalarda atak yap bari. Çok ihtiyacımız var buna. HADİ!

Untucked

  • Rita’nın peruğu hakikaten felaketti. Ben yüzünü de yanlış boyadığını düşünüyorum hadsizce ama hayatında eline bir kez olsun makyaj fırçası almamış biri olarak bunu söylemeye ne kadar hakkım var emin olamıyorum.
  • Keşke Ilona’ya Starzy’nin gittiği hafta veda etmiş olsaydık. Buraya kadar kalmış olması büyük haksızlık.
  • Ne olur seneye konuk sunucu saçmalığından da kurtulsunlar.
  • Brooke’un da acilen Kanada’ya has kibarlığını bırakması lazım. Yani 11. sezonu neden kazanamadığını, Brooke’un karakteri yok denmesini anlar aldım şuradaki varlığıyla.
  • Haftaya makeover varmış. Kazanacak potansiyel kimde mevcut bilemedim. Kalanların hepsinin makyajı bir nebze busted sanki. Öhöm.

Genel sıralamam
⭐⭐⭐⭐: Priyanka, Lemon
⭐⭐⭐: Rita Baga, Scarlett Bobo
⭐⭐: Tynomi Banks, Jimbo, Boa, Anastarzia Anaqway
: Kiara, Ilona VerleyKyne, Juice Boxx

Ben jüri üyesi olsaydım…

Yarışmacı 1 2 3 4 5 6 7 8
Ilona Verley SAFE SAFE LOW BTM2 SAFE BTM2 BTM2  
Jimbo LOW HIGH SAFE BTM2 WIN HIGH BTM2  
Lemon SAFE WIN HIGH SAFE HIGH SAFE WIN  
Priyanka SAFE WIN WIN WIN BTM2 SAFE LOW  
Rita Baga HIGH SAFE SAFE HIGH HIGH HIGH HIGH  
Scarlett Bobo HIGH SAFE HIGH HIGH SAFE WIN HIGH  
Boa SAFE LOW BTM2 SAFE LOW BTM2    
Kiara WIN SAFE SAFE SAFE BTM2      
Tynomi Banks SAFE BTM2 LOW LOW        
Anastarzia Anaqway SAFE SAFE BTM2          
Kyne BTM2 BTM2            
Juice Boxx BTM2              

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Kuir. İkizler. 2009'da ödül sezonu portalı Oscar Boy’u kurarak sinema yazarlığına başladı. 2014’ten beri O Podcast’in moderatörlüğünü yapıyor. 2023 yılında da SİYAD üyesi oldu.

2 Yorum

  1. Abdullah

    Favoricilik mi yapıyorum bilmiyorum ama Scarlett’e hak ettiği ilgi gösterilseydi sezonu rahatça göğüsleyebilrdi. Umarım sona kalan 2 (3?) görevde ışığı parlar.

    Yanıt

Yorum yazın...