Keyfî Drag Race Tekrarı: Körün istediği bir göz, RuPaul verdi iki göz

Keyfî Drag Race Tekrarı: Körün istediği bir göz, RuPaul verdi iki göz

Bölümün başında RuPaul’un dediği gibi, basit orospuları ateşli orospulardan ayırma zamanı geldi! Drag Race rutinimizin en önemli parçası, değerli herstory‘mizin en ulvi sayfası Snatch Game için bir araya toplandık bu hafta. Alexis Michelle’i favori gösteren tanıtımlar, Aja ile Nina Bo’Nina Brown’ın beraber lip sync’e çıkacağı söylentileri, Shea çuvallayabilir sohbetleri, Drag Race tarihinin en uyduruk Snatch Game’i olacak iddiaları derken tüm dedikoduları sonlandıracak, beklentilerimizi karşılayacak bir bölüm izledik nihayetinde. Sekizinci sezonun bir tek çıkarıp masaya vurmayan Bob the Drag Queen performasını unutturup, bir iki patlak teker haricinde dört dörtlük tiplemeler izlediğimiz bir hafta oldu. Hatta şimdiden dokuzuncu sezonun en iyi bölümü bu mu sohbetleri bile dönüyor Reddit semalarında.

Hemen lateks bulaşık eldivenlerimizi takıp, organik bitki yağımızla ameliyata başlayalım. RuPaul ve entrikacı yapımcıları Drag Race fanlarına sadece Snatch Game’i değil, geçen sene #Kimonogate ile gölgelenen Madonna geçitini de unutturmak için yine “Madonna ile 1000 gece” konseptini geri getirmiş. Amaç ipek saten sponsorlu Japon skandalını hatırlatarak öz referansın dibine vurmak bittabi. Az çok kimin hangi tiplemeyi yapacağını sezon öncesi tahmin ediyor ve bazılarını da biliyorduk hatta. Nina Bo’Nina Brown’ın Youtube’da kendince fenomen olmuş Jasmine Masters taklitleri, Trinity Taylor’ın vücudundaki botoks popülasyonuna uygun Amanda Lepore seçimi ve Aja’nın da Alyssa Edwards gibi riskli bir karakteri almasıyla bolca drag dünyası referansı izleyeceğimiz bir Snatch Game’in kapıları açıldı.

Mutlak favorim Shea Couleé, makyajı ve giyimiyle benzemeye çalıştığı Naomi Campbell’ı, Sasha Velour ne kadar sanatçı ve ne kadar özel bir insan olduğunun altını çizmek için Marlene Dietrich’i, Alexis Michelle ise bu kadar gay bir şovda bugüne kadar nasıl olur da taklidi yapılmaz dediğimiz Liza Minnelli’yi seçmiş. Başka kim kaldı? Farrah Moan hiç tanımadığım Gigi Gorgeous’ı, Valentina üzerinden çok da espri üretilemeyecek Miss Columbia’yı, Cynthia Lee uyruğuna yakışır bir şekilde Sofia Vergara’yı, Peppermint ise yine Snatch Game için çok uygun bir karakter olduğunu düşündüğüm NeNe Leakes’i canlandırdı. Buraya kadar bir sıkıntı yok tabii. Ama aldıkları karakterleri komik yapabilecekler mi, RuPaul’u güldürebilecekler mi, asıl sorumuz bu.

Eğer podyumdaki Madonna yansımalarını bir kenara bırakacak olursak, Snatch Game’de en çok yıldızı parlayanlar Alexis Michelle ve Nina Bo’Nina Brown oldu. Nina eğer ki Trinity Taylor ile podyumda pişti olmasa (Evet, 100 yaşındaki Madonna’nın kariyerinden seçilebilecek binlerce kostüm varken yine pişti oldular!), Ginger Minj – Kennedy Davenport benzeri bir eş birinciliğe yol alabilirdi. Ama garip bir şekilde jüri değerlendirmelerini yaparken Sasha Velour’u daha çok beğendiklerini gördük. Başarılı Alman aksanı haricinde yere inmek için şehirin üzerinde panoramik tur atan şakaları demek ki stüdyoda bize yansıyandan daha pozitif bir etki yaratmış. Tabii kostümünün sahneye çıkan tüm Madonna benzeşlerinden daha başarılı olması da onu iki favori arasına itmiş olabilir.

Bölümün birincisi, ilk haftadan beri bu anı bekleyen Alexis Michelle oldu bileğinin hakkıyla. New York ve daha da önemlisi Broadway eğitimli bir queen olmasına rağmen moda seçimleri göz kanatıyor yalnız, onu da eklemeden geçemeyeceğim. Artık gereksiz fanboyluğumdan mıdır bilinmez, ben top 3 arasında Shea Couleé’yi görmeyi de çok istedim. Naomi Campbell tiplemesi Raja’nın pasaklı Tyra Banks’ini hatırlattı bana. Tabii ki de ondan daha temiz, daha cilalı bir performanstı. Ama çılgınca kahkahalar attırmış, podyumda da Peppermint ile piştisine (İkinci pişti! Biliyorum…) karşın dikkat çekebilmişken taçlandırılmaması üzücü oldu. Keşke kusursuz karnesine bir yüksek not daha ekleyebilseydi.

Valentina’nın kostümünden de bahsetmemiz gerek. Bu yaratık zeki, bu yaratık çekici ve bu yaratıkta şeytan tüyü var artık bundan eminiz. Eğer dedikodular doğru çıkmaz, Valentina final öncesi saçma sapan bir hata yüzünden elenmez ise Shea Couleé ile son ana kadar savaş verecek. Üstelik rahatça kemirilebilecek bir anlatısı da var, (sözde) sadece bir aydır drag işinde. Trinity Taylor’ı da es geçmek istemiyorum. Evet, Amanda Lepore esprileri fazla klişe ve tahmin edilebilirdi. RuPaul’un verdiği pasları çok iyi değerlendiremedi ve attığı toplar kaleyi hep sıyırdı. Ama tam bir profesyonel Trinity. Attığı her adım düşünülmüş geliyor bana. Ve düşünülmüşlüğü kurnaz bir hesapçılıktan da gelmiyor, oyunu kurallarına göre oynayıp amacına ulaşma arzusu ve bunu yaparken kimseyi ezmemesi takdire şayan.

Şimdi gelelim sıkıntılı performanslara… Aja’nın ne giydiği, suratına hangi makyaj ürününü sürdüğüyle ilgilenmek istemiyorum artık. Violet Chachki tarafından başarılı bir şekilde yapılmış Alyssa Edwards taklidi varken neden böyle bir şeye kalkıştı, ondan da emin değilim. Komik değildi, iyi görünmüyordu, Madonna kostümü de uyduruktu. Diyeceklerim bu kadar. Farrah Moan’u gereğinden fazla seven bir izleyici olduğum için pek objektif davranamıyorum. Ne yazık ki dikiş nakışta sınıfta kaldı. Snatch Game’de batırdı, lip sync performansı korkunçtu. Acilen toparlanıp en az sahnedeki kostümleri kadar dikkat çekici bir performans sunması lazım artık Farrah’nın. Yoksa bir ayağının çukurda olduğunu ben bile inkar edemeyeceğim.

Benim kafamdaki bottom 2, ilk kez RuPaul’un seçimiyle aynı. Peppermint ve Cynthia Lee Fontaine hakikaten de lip sync’e çıkmayı hak ettiler. Cynthia’nın podyumdaki pelerinine basılıp düşen matador Madonna seçimi harika, fakat suratındaki bok renginin bir açıklaması olamaz. Peppermint de normal şartlar altında canlandırılan tüm karakterlerden daha komik olması icap eden NeNe’yi kafa üstü betona bıraktı. Pepper’ın kıyafetlerine de artık birisinin dur demesi lazım derken Michelle Visage’den ilk tokat geldi neyse ki. Bildiğim kadarıyla önümüzdeki hafta aklımızı başımızdan alacak bir kılıkla çıkacak Pepper sahneye. İlk görev birinciliği geliyor galiba!

Lip sync’den ziyade kanlı canlı suikastı andıran çarpışmada Peppermint, Cynthia’yı rulo yapıp tek hamlede mideye indirdi. Demek ki bu sezonun lip sync gurusu Pepper olacak. Sırf bu sebepten de finali göremeyeceğini, Latrice Royale ve Chi Chi DeVayne gibi Top 4/5 arası bir yerlerde eleneceğini düşünüyorum bu arada. Cynthia gittiği için de ne kadar mutlu olduğumu anlatamam. Kesinlikle yarışmaya geri getirilmeyi, ikinci bir şans verilmesini hak etmiyordu. Shangela’yı bilen bilir, geri döndüğünü tüm fırsatları kullanmış ve kartlarının hepsini ortaya koymuştu. Cynthia’da aynı fedakarlığı ve azmi göremedik. Dolayısıyla güle güle Cucu! O sinir bozucu sesini bir daha duymak istemiyorum. Bye, Felicia, bye!

Keyfî Drag Race Tekrarı: Untucked

  • Alexis Michelle bu hafta birinci gelmeseydi gelecek bölümde Michelle Visage’ın silikonlarını patlatır mıydı acaba?
  • Untucked’da iki oda şart, artık bunun farkına varmaları lazım. Sigara molasına çıkan üçlü ne de güzel dedikodu yaptı öyle. Özlemişim vallahi. Arada RuPaul’s Best Friend Race formatının da dışına çıkmak lazım.
  • Nina’nın geçen bölümdeki homurtularını Jasmine Masters ile affettim. Bizımlasın Nina, bizımla.
  • Peppermint ile Farrah Moan’u görevlerdeki başarısızlıklarına rağmen seviyorum. Sanırım bu da programın kurgusuyla alakalı bir durum. Yapımcılar ikisini de sevmem için uğraşıyor. Sırf bu sebepten bu ikilinin final çizgisine sanıldığından daha da çok yaklaşacağına inanıyorum. Aldıkları ekran süresi inkar edilemez.
  • Aja gitmeli. Aja gitmeli. Aja gitmeli.
Bölüm sıralamam Genel sıralamam
Alexis Michelle Shea Couleé
Nina Bo’Nina Brown Valentina
Shea Couleé Trinity Taylor
Sasha Velour Farrah Moan
Valentina Nina Bo’Nina Brown
Trinity Taylor Peppermint
Farrah Moan Sasha Velour
Aja Alexis Michelle
Peppermint Aja
Cynthia Lee Fontaine Cynthia Lee Fontaine

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

3 Yorum

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.