Keyfî Drag Race Tekrarı: Gazı Kaçmış Yarış

Keyfî Drag Race Tekrarı: Gazı Kaçmış Yarış

Bu hafta RuPaul’s Drag Race hakkında gevelemek için kendime biraz zaman tanıdım çünkü finalistlerin belli olduğu 12. bölüm ile final gecesi çekimleri aynı güne geldiğinden Reddit’de tam bir clusterfuck mevcut idi. Ne düşüneceğimi bilemediğimden mümkün olduğunca yarışmadan kendimi uzak tuttum ama hâlâ hazmedebilmiş değilim. Yazının devamında finale dair kilit spoilerlar yer alacağını bilip ona göre okumaya devam edin. Zaten şurada Drag Race ile ilgilenen birkaç kişiyiz, sürprizleri elinizden almış olmayayım. Ben bugün istiyorum ki, hazır RuPaul yarışma tarihinde ilk kez (Birinci All Stars’ı adamdan saymazsak.) finale dört yarışmacısını da taşımış iken bana göre neden tacı hak ediyorlar/etmiyorlar, RuPaul neden seçer/seçmez onu konuşalım. Ardından da çirkin detayları anlatırım.

Benim favorim sezon başından bu yana hiçbir şekilde değişmedi: Shea Couleé. Drag Race’de görev başlığı fark etmeksizin her şeyde başarılı olan queenlere çok rastlamıyoruz. Shea kesinlikle onlardan biri. Baloyu hakkıyla kazandı, oyunculuk gerektiren bölümlerin üstesinden geldi, Snatch Game’de hatırlarda kalacak bir Naomi Campbell taklidi yaptı, dans edebiliyor, rap yapabiliyor, hazırcevap, cesur, komik, giydiği her şey FAŞOOON bir yaratık. Bu sezonu ondan başka birinin kazanma ihtimalini düşünmek dahi istemiyorum. Benim gözümde dördüncü sezonda Sharon yerine Chad Michaels’ı seçmek, altıncı sezonu Bianca yerine Courtney Act’e teslim etmek gibi bir şey. 12 görevin sadece bir tanesinde çuvallamış bir yarışmacıya taç verilmez de kime verilir bana söyler misiniz?

Gelelim Trinity Taylor’a. Trinity, Shea’in kazanmaması durumunda birinci gelmesine pek sesimi çıkarmayacağım tek yarışmacı. Pageant kültüründen gelip de ilelebet gerizekalı olmayan queenlere çok rastlamıyoruz ne yazık ki. Trinity hem yetenekli, hem çalışkan, hem akıllı, hem de kendiyle dalga geçebilme özelliğine sahip. Yalnız Trinity’nin ana sahnede çok parıldadığını düşünmüyorum. Görevlerin yarısını layığıyla yerine getirdi, geri kalan yarısında pek parlayamadı. Ve biraz da Katya örneği gibi, Trinity verilen görevlerden ziyade röpörtajlarıyla, catchphraseleriyle akıllarda kaldı. Ama seviyor muyuz? Çok. Kazanırsa isyan eder miyiz? Asla. Birincilerin oluşturduğu karmada yarışmayı ve RuPaul’un mirasını doğru bir şekilde temsil edebilir mi? Kesinlikle.

Buradan uzanıyorum Peppermint’e… Pepper’ı benim kadar destekleyen tek bir Drag Race izleyicisi yok sanırım. Reddit’de dahi rastlayamadım bir benzerime. Finalist olmayı hak ediyor muydu diye sorarsanız ona cevap veremem. Çünkü kişiliğiyle kalbimizi çalsa da Pepper hiçbir görevde ışıldamadı. Kazandığı Roast bölümünden peruğunu alıp Top 4 için kafasına geçirdi, harika büstiyerlerin altına penye etekler geçirdi. Club kid kılığına laf eden çarpılır; fakat trans kimliğinin onu finale taşıdığına da kimse itiraz edemez sanıyorum. RuPaul, transfobik olduğunu iddia edenlere muhtemelen bu şekilde yanıt vermek istedi. Bugüne kadar yarışma dahilinde trans olduğunu duyuran Sonique, Monica Beverly Hillz gibi yarışmacılar oldu ama hiçbiri Peppermint kadar meşhur ve sevmesi kolay yaratıklar değildi. Şimdi o boşluğu dolduruyor.

Ve Sasha Velour… Başından beri sevmedim Sasha’yı, sevemedim. Sürekli eğitimli olmasından bahseden, her fırsatta beynine güvendiğini söyleyen, drag queenden ziyade makyaj yapmış bir adamı andıran ve bu yarışma için fazla olduğunun altını çizen biri en nihayetinde. İlk haftalarda kimse beni anlamıyor çığlıkları ata ata zaten arka planda kaynadı gitti. Shea Couleé olmasa görev birinciliği alacağı da yoktu. Bulamıyorum işte Sasha’yı sevecek bir neden. Sürekli drag’in geleceğini temsil ettiğini söylüyor ama zaten finale kalan diğer isimler de bir şekilde o geleceğin temsilcisi değil mi? Kadın gibi gözükme ilüzyonuyla kusursuz makyaj yetenekleri ve moda anlayışını buluşturan Shea, yaptığı meslek için vücudunu feda eden ve kendini tiye alabilen pageant yavrusu Trinity, trans kimliği ile drag queen olmayı aynı bedende buluşturabilen Peppermint. Lütfen Sasha, biraz uzak dur.

Sasha’ya hırslanmamın bir sebebi de tabii ki de finalden gelen dedikodular. RuPaul, All Stars 2 ve sekizinci sezon sonrası belli ki “Birinciler kendini çok belli ediyor.” homurdanmalarından etkilenmiş, sistemi değiştirmeye karar vermiş. Efendim haberiniz yoksa söyleyeyim, bu Top 4 finalde lip sync’e çıkmaya hazırlanıyor. Öyle şov için yapılan bir lip sync değil. Epey epey birincinin belli olacağı karşılıklı lip syncler. Peppermint ile Trinity, Sasha ile de Shea savaşacak. Ve eğer prodüksiyon hepimizi trollemediyse bu lip syncleri Peppermint ile Sasha kazanıyormuş. Yani dokuzuncu sezonun birincisi ikisinden biri olacak. Şaka gibi, öyle değil mi? Sen 12 görevde delice savaş ve bunlardan 7’sini kazan (Trinity & Shea), sonra seyrüsefer eden iki kıytırık tacı kapsın.

Tüm ciddiyetimle söylüyorum, eğer ki bu sezonu Peppermint ya da Sasha alırsa bir daha Drag Race’i aynı zevkle izlemem ve muhtemelen yazmaya da zahmet etmem. Bu bitterlık mı? Belki. Ama her fırsatı değerlendirmiş iki devasa yeteneğin zayıf düştükleri ilk anda mücadeleden koparıp alınmalarını kabul edemeyeceğim. Şimdi Sasha’nın sosyal medya hesaplarını hacklemeye gidiyorum izninizle. Gerçi buna pek gerek yok sanıyorum. Birinci geldiğinde Tyra Sanchez’den bu yana en nefret edilen birinci olacak. Eğlence yeni başlıyor…

Sezon sonu sıralamam

  1. Shea Couleé
  2. Trinity Taylor
  3. Peppermint
  4. Sasha Velour

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.