The Good Wife – 3. Sezon

The Good Wife – 3. Sezon

Julianna Margulies

(Okuduğunuz yazı diziyle ilgili SPOILER içermektedir!!!!)

ABC, NBC, Fox ve CBS’den oluşan Amerika’nın dört ana networkü komedi dizileri konusunda ortaya şaheserler çıkarsa da dramada meydan kablolu kanallara kalmış durumda. AMC, HBO ve daha çok “dramedy” dediğimiz bir tarzla dikkat çeken Showtime bir adım önde. Lakin bundan üç yıl evvel CBS kendisinden beklenmeyeni yapıp The Good Wife adında bir drama yayınlamaya başladı. ER ve tabi Snakes on a Plane‘dan akıllarımızda kalan Julianna Margulies‘nin başını çektiği olağanüstü bir oyuncu kadrosuyla basitçe özetlenecek olursa bir hukuk dizisi start aldı. Lakin The Good Wife‘ı sıradan bir avukat dizisiymiş gibi yorumlamak çok büyük yanlış olur. Sebebi ise Michelle ve Robert King‘in her bölümde ağzımızı bir karış açık bırakan yazarlık yetenekleri.

The Good Wife her hafta farklı bir davayla karşımıza çıkıyor. Kimi zaman aynı müvekkillerin farklı davalarına şahit oluyoruz. Tabi diziyi bilmeyenler için şöyle bir en başa dönecek olursak… Dizi Alicia Florrick (Julianna Margulies) adında bir kadının etrafında dönüyor. Alicia başsavcı kocası Peter Florrick’in (Chris Noth) adı bir seks skandalına karışınca çocukları doğduğundan beri yapmadığı mesleği avukatlığa geri dönüş yapıyor ve işe eski aşkı Will Gardner’ın (Josh Charles) yanında başlıyor. Tabi ilk sezonu hapiste geçiren, daha sonra ikinci sezonda tekrardan seçilen Peter karısından uzak kaldıkça Alicia’nın Will’le yakınlaştığına da gördük. Will’in şirketinde çalışan ve belki de dizinin en iyi yazılmış karakterlerinden olan Kalinda’nın (Archie Panjabi) ikinci sezon sonunda öğrendiğimiz Peter’la olan ilişkisi de işleri pek kolaylaştırmadı doğrusu. Öyle ki bu yıl eski dostlar Alicia ve Kalinda’nın tekrardan eski hallerine dönmesi için bekledik durduk.

Archie Panjabi

Üçüncü sezonun başında acaba eski heyecanını kaybediyor mu dediğimiz dizi çok güzel dosyalar ve her biri ayrı ayrı başarılı olan konuk oyuncularıyla yine unutulmaz haftalar yaşattı. İsim vermek gerekirse Dylan Baker, Michael J. Fox, Jason Biggs, Martha Plimpton, Anika Noni Rose, Carrie Preston, Parker Posey, Matthew Perry, Lisa Edelstein, Anna Camp gibi sayısız ünlü oyuncudan çok başarılı performanslar izledik. Bir de Meryl Streep‘in kızı Mamie Gummer var ki kendisinin dizide ana kadroya dahil olması için herşeyi yapabilirim. Oyunculukları bir kenara bırakın bu kadar küçük roller için bu denli derinlikli karakterler yaratmak, politik görüşlerinden özel hayatlarına kadar hepsini muazzam bir şekilde gösterebilmek nasıl bir ustalık örneğidir?

Bugüne kadar Sezon Günlükleri çerçevesinde ele aldığım diziler arasında The Good Wife‘ın en büyük şansı ödül törenleri tarafından hep hak ettiği değeri görmesiydi. Emmy, SAG, Altın Küre gibi önemli televizyon ödüllerinin hepsine aday oldu ve hatta Margulies‘ye sayısız ödül de geldi. Zaten The Good Wife‘ın varlığından haberdar olup da diziye şans tanımayanları hala anlayamıyorum. Diziye beğenmeyenlere değinmeyeceğim bile. Yalnız bu ödül zaferleri arasında en mutlu edeni hiç kuşkusuz Archie Panjabi‘ye gelen sürpriz Emmy oldu. The Good Wife‘ın başarılı ekibinden bir diğer duayen Christine Baranski ile aynı dalda aday olmasına rağmen ödülü alan Panjabi‘nin şaşkınlığı da teşekkür konuşmasından belli oluyordu zaten.

Matt Czuchry

Ana kadro zaten yukarıda da belirttiğim gibi olağanüstü. Margulies dizinin her anında kusursuz. Yardımcı rollerde yer alan Archie Panjabi, Christine Baranski, Josh Charles, Chris Noth… Gilmore Girls ile hayatlarımıza giren Matt Czuchry, diziye konuk oyuncu olarak başlayan ama kısa zamanda vazgeçilmezlerden biri haline dönüşen Alan Cumming, ekranlardaki en iyi çocuk oyuncular (Gözlerimizden önünde büyüdüler gerçi, pek çocuklukları kalmadı.) Makenzie Vega ve Graham Phillips… Daha da saymaya devam etmek mümkün. The Good Wife‘ın izlenesi huysuzları Zach Grenier ve Mary Beth Peil…

Şimdi biz yine dördüncü sezonu beklemeye koyulduk ve birkaç yerde okuduğum kadarıyla dördüncü sezonun son sezon olması bekleniyor. Yalnız bu habere pek inanmadığımı belirtmek isterim. The Good Wife oldukça iyi reytinglerle bu kadar erken bir final yapacağına inanmak güç. CBS’in bu denli kalburüstü bir işi kısa keseceğine de ihtimal vermiyorum. Son olarak tek yapabileceğim şey The Good Wife izlemenizi önermek. Basit bir avukat dizisi deyip geçmeyin. Mad Men ile beraber şu an televizyondaki en iyi iki dramadan biri. Bu kadar iyi yazılan, bu kadar iyi oynanan ve izleyicinin sabrını sınamak yerine her şeyi uzatmadan gözler önüne seren bir dizi var karşınızda. Biterse Pazartesi günlerini beklemenin ne manası kalır bilemiyorum. Şimdilik tek yapabileceğim dizinin fanlarına bu 4 aylık bekleme süreci için sabır dilemek. Dördüncü sezonda buluşmak üzere…

En İyi Bölüm: Another Ham Sandwich (Bölüm 14)
Sezon Boyu Spotlight Ödülü: Julianna Margulies (Alicia Florrick)
Sezon Notu: A

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Yorum yazın...