2 Broke Girls – 1. Sezon

2 Broke Girls – 1. Sezon

Kat Dennings ve Beth Behrs

Yeni sezonda izlemeye başladığım dizilerden biri 2 Broke Girls ve bence ekran süresi de uzun olacaklar arasında. Benim sevdiğim komedilerden biraz daha farklı. Klasik bir sitcom havası var. Nasıl desem, daha The Big Bang Theory ve Two and a Half Men kulvarında. Çünkü tamamı stüdyoda geçiyor. Kahkaha efektleri de cabası. Yalnız tüm bu negatifliklere rağmen 2 Broke Girls özellikle başroldeki Kat Dennings‘in eğlenceli performansı sayesinde kendini izlettirmekte. Sex and the City‘nin yapımcısı Michael Patrick King ve NBC’de kendi adını verip kendi yarattığı Whitney adındaki sitcomdan tanıdığımız Whitney Cummings var 2 Broke Girls‘ün arkasında. Sanırım Michael Patrick King‘in varlığı da televizyona hakim olması sebebiyle bu taze diziye çok şey katıyor.

Hiç beklenmedik bir şekilde arkadaş olan daha sonra aynı restoranda çalışmaya başlayıp ev arkadaşı olan Caroline Channing (Beth Behrs) ve Max Black’in (Kat Dennings) hikayesini izliyoruz 2 Broke Girls‘de. Caroline, Manhattan’da zenginlik içinde büyümüş ama babası tüm müşterilerini dolandırdığı için beş parasız kalan eski jetsetterlardan. Max ise hayatı boyunca mücadele etmiş ve para kazanmak için elinden geleni yapan çılgın bir karakter. Max’in “cupcake” yapma konusundaki başarısı da 2 Broke Girls‘in ana mevzusu. Çünkü bu konuda ticari zekasıyla ona yardımcı olmaya çalışıyor Caroline ve her bölüm sonunda da ilerleyen yıllarda başlamalarını beklediğimiz “cupcake” işi için ne kadar para biriktirdiklerini görüyoruz.

Jonathan Kite ve Jennifer Coolidge

Senaryoyu şöyle tek bir cümleye indirdiğinizde aslında 2 Broke Girls‘e orijinal demek pek mümkün olmuyor. Hatta sezon arasında bir anda konuk oyuncu olarak ortaya çıkan, ardından temelli olarak kadroya dahil olan Jennifer Coolidge‘in varlığı da prodüktörlerin 2 Broke Girls‘de bir şeylerin değişmesi gerektiğinin farkına varmasından. Ki Coolidge kadroya katıldığından beri de oldukça iyi bölümler izledik. Dizinin edepşiz aşçısı Oleg (Jonathan Kite) ile sadece fiziksel aktiviteye dayalı olan ilişkisi bile yeter. Bu arada Oleg televizyon tarihinin en rahatsız edici karakterlerinden biri olsa da ona yazılan esprileri çok başarılı buluyorum ben. Çoğu bel altı lakin inanılmaz kelime oyunları dönüyor ve insan 24 bölümdür bunu hiç aksamadan yaptıklarını düşününce de senaristleri yaratıcılıkları için kutlamadan edemiyor.

Kadroda temelli olarak var olan diğer isimler ise Max ile Caroline’ın çalıştığı cafede tam olarak ne iş yaptığı belli olmayan Earl (Garrett Morris) ve oldukça karikatürize edilmiş bir Asyalı olarak patron Han Lee (Matthew Moy). Zaten bir fıkra gibi bu cafe. Bir Asyalı, bir Ukraynalı, bir siyahi… Bir de akıbeti belirsiz olan ama bence karakter olarak diziye çok espri vaat eden Peach (Brooke Lyons) var. Peach de Max’in çocuklarının bakıcılığını yaptığı sosyetik bir kadın. Ama iki çocuğu olmasına rağmen, bu arada çocukların adı Brad ve Angelina, annelikten pek nasibini almamış ve bebeklerine sanki yetişkin insanlarmış gibi muamele ediyor. Dediğim gibi bence Peach çok espri ve kahkaha vaat ediyor. Lakin henüz yapımcılar ve senaristler bunun farkına varmadı, ki kendisini koca sezon boyunca sadece 6 bölümde görebildik.

Matthew Moy, Beth Behrs ve Kat Dennings

2 Broke Girlsün ilk sezonu alışılmış kalıplar içerisinde yol alan bir sitcom için bence oldukça başarılı geçti. CBS’in komediler konusundaki durumu malum… Senelerdir aynı esprileri yapan The Big Bang Theory, Melissa McCarthy haricinde tam bir felaket olan Mike & Molly, Jon Cryer‘ın varlığına rağmen hala devam ettiğine inanmak istemediğim Two and a Half Men ve yıllar geçtikçe vasatlaşan How I Met Your Mother. Yani CBS’in şu an elindeki en iyi komedi 2 Broke Girls. Bu pencereden baktığınızda da kanalın güzel bir pazarlama yapıp 2 Broke Girls ile Emmy’lerde karşınıza çıkmasını istiyorsunuz.

Ben hala izlemekte tereddüt edenler için bu yıl başlayan komedi dizileri arasında 2 Broke Girls‘in en iyiler arasında yer aldığını belirtmek isterim. Enlightened, Girls, Veep gibi yeni komedilerin yanı sıra 30 Rock, Parks and Recreation, Modern Family gibi demirbaşlarla nasıl boy ölçüşür bilemem ama bir şans tanınmasında yarar var. En azından Kat Dennings ve Jennifer Coolidge için değer. Son olarak 40 dakikalık sezon finalinde Martha Stewart‘ın kendisi olarak karşımıza çıktığını da ekleyelim. 2 Broke Girls‘in senaristlerinin 40 dakika boyunca bizleri bir an olsun sıkmaması ve esprileri ardı arkasına sıralaması da cabası.

En İyi Bölüm: And the Broken Hearts (Bölüm 16)
Sezon Boyu Spotlight Ödülü: Kat Dennings (Max Black)
Sezon Notu: B

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın