Vinyl – 1. Sezon

Vinyl – 1. Sezon

Yaratıcılar: Mick Jagger, Martin Scorsese, Rich Cohen ve Terence Winter
Yaratıcılar: Mick Jagger, Martin Scorsese, Rich Cohen ve Terence Winter | Oyuncular: Bobby Cannavale, Olivia Wilde, Birgitte Hjort Sørensen, Juno Temple, Paul Ben-Victor, P.J. Byrne, Max Casella, Ato Essandoh, James Jagger, J.C. MacKenzie, Jack Quaid, Ray Romano, Susan Heyward, Emily Tremanie, Ephraim Sykes, Mackenzie Meehan, Griffin Newman, Jay Klaitz, Annie Parisse, John Cameron Mitchell, Bo Dietl, Lena Olin, Jason Cottle, Armen Garo, Michael Drayer, Douglas Smith | 60 dakika | HBO

| B |

vinylBoardwalk Empire bittikten sonra kadim dostu Terence Winter ile yine HBO’da yayınlanmak üzere büyük bir prodüksiyon için kollarını sıvadı Martin Scorsese. Mick Jagger ile uzunca bir süredir ekrana taşımak istedikleri Vinyl, 70’li yılların uyuşturucu ve seks dolu müzik dünyasında geçiyor. The Sopranos’u bir kenara bırakarak hareket edecek olursak, Terence Winter’ın çok da yaratıcı bir senarist olmadığını ve hatta tek büyük marifeti kelimelerle iyi oynaması diyebiliriz. The Wolf of Wall Street bile bu argümanı çürütemiyor. Çünkü onun da yarısından fazlasının doğaçlama sonucu ortaya çıktığı filmin tanıtım turlarında defalarca kez gündeme getirildi. Dolayısıyla Vinyl için basit bir şekilde bugüne kadar aynı zaman aralığını anlatan dizilerin ve filmlerin bir potporisi diyebiliriz. En büyük şansı hikayenin merkezinde Bobby Cannavale gibi çok başarılı bir aktörün olması. Sinema izleyicisi Cannavale ile pek haşır neşir değil; fakat televizyonun sadık hayranları olarak bizim ilişkimiz maziye dayanıyor. Yalnız ilk bölümden fırlayan Scorsese ateşinin, konser alanının tuzlu buz olduğu sahneyi ve tabii David Bowie’ye Trey Songz ile yapılan saygı duruşunu es geçecek değilim. 10 bölümlük ilk sezonu devirirken belki de sonu görmem için beni motive eden bu ufak detaylar oldu. Bu arada haberiniz var mı bilmiyorum ama Vinyl, bugüne kadar yapılan büyük bütçeli HBO dizileri arasında düşük reytingleriyle tarihe geçti. Kanalın arası Terence Winter’la açıldığından önümüzdeki sezon yerini Scott Z. Burns alacak. Muhtemelen ikinci sezondan ötesini de göremeyecek. Önemli mi? Hayır. Ama keşke Bobby Cannavale’nin daha büyük kitlelere ulaştığı yapım bu kadar klişe olmasaydı.
MVP: Bobby Cannavale

giphy

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Kuir. İkizler. 2009'da ödül sezonu portalı Oscar Boy’u kurarak sinema yazarlığına başladı. 2014’ten beri O Podcast’in moderatörlüğünü yapıyor. 2023 yılında da SİYAD üyesi oldu.

Yorum yazın...