Midnight Special

Midnight Special

Yönetmen
Yönetmen: Jeff Nichols | Oyuncular: Jaeden Lieberher, Michael Shannon, Joel Edgerton, Kirsten Dunst, Adam Driver, Sam Shepard, Paul Sparks, Nathan Brimmer, Scott Haze, James DuMont, Billy Slaughter, Sean Bridgers | Senaryo: Jeff Nichols | 111 dakika | Drama, Bilimkurgu

| C+ |

midnight_special-1

Kağıt üzerinde harika duran bir Jeff Nichols filmi daha. Üstün yetenekleri olan bir çocuk ve onun güçlerinden yararlanmak isteyenlere karşı göğüs geren bir baba. Bir yanda yeni jenerasyonun Elle Faning’i olmaya aday Jaeden Lieberher, diğer yanda da karakter oyuncusu Michael Shannon var. Amma velakin E.T.’nin tersine döndürülmüş hikayesi, neredeyse Spielberg’e aşk mektubu gibi duran mizansenler ve türünün diğer örneklerindeki duygusal kurulukla muhattap olmaması Midnight Special’ı kurtarmaya yetmiyor. Eli yüzü düzgün filmler evreninde yerini alan yapım, teknik açıdan artık ne yaptığını bilen bir adamın ellerinde olmasına rağnen kitap okurken aklı dağılıp aynı sayfaya tekrar tekrar geri dönmek zorunda kalan âşıklar gibi olduğu yerde sayıyor. Kendi kuyruğunu kovaladığını anlamak için dâhi olmaya gerek yok. Bir anlamda kedi – fare oyunu nitelendirmesi yapılabilecek Midnight Special’ın yetkin olduğunu zannettiği neredeyse her alan (baba ile oğul arasındaki kuvettli bağ, dünya dışı varlıklardan gelen işaretler, yol filmi biatları) daha önce birileri tarafından çok daha iyi bir şekilde denenip uygulandı. Kısacası Jeff Nichols ruhunuzu parçalamasını istediğiniz, ama henüz kendi ruhuyla buluşamamış bir başka film daha yapmış. Belki Take Shelter’ın başyapıt mertebesinden bir iki adım geride kalmasının sebebi de buydu. Bir buçuk saatlik girizgah sonrası doymak isteyen seyirci için tembel işi diyaloglar, – kelimenin tam anlamıyla – havada kalan bir final ve küçük yaştaki karaktere yedirilmiş ansızın gelen küstahlık yetmiyor. Ama yine de belli bir kalibrenin üzerine çıktığından diğer Nichols işleri gibi seyir ve hazım kolaylığı sağlıyor. Hayran olduğu yönetmen Terrence Malick ile aynı dertten muzdarip. Bir şeyler kaleme alırken hikaye çatısına iyi bir temel oluşturabilmek için yardım alması şart.

MS

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın