Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

Yönetmen: Joel & Ethan Coen
Yönetmen: Joel & Ethan Coen | Oyuncular: Josh Brolin, George Clooney, Alden Ehrenreich, Ralph Fiennes, Jonah Hill, Scarlett Johansson, Frances McDormand, Tilda Swinton, Channing Tatum, Alison Pill, Veronica Osorio, Emily Beecham, Heather Goldenhersh, Wayne Knight, Max Baker, Christopher Lambert, Fred Melamed, Patrick Fischler, David Krumholtz, Fisher Stevens, Alex Karpovsky, Greg Baldwin, Clancy Brown, Robert Picardo, Natasha Bassett, John Bluthal, Dolph Lundgren, Michael Gambon | Senaryo: Joel & Ethan Coen | 106 dakika | Komedi

| C |

hail_caesarBir Coen Kardeşler filmi hakkında gevelemek için bu kadar zaman beklememin ne gibi bir sebebi olabilir bilmiyorum. Ama sanırım eğer dillendirmezsem bu enkazın gerçekten var olmadığına kendimi inandırabilirmiş gibi hissettim belki de. Köklerine geri dönme etiketi yapıştırıp absürtlüğün zirvesine oynayan Coen Kardeşler filmlerine olan mesafem yaş aldıkça azalır, belki de girdabın içerisine ben de sürüklenirim diyordum. Amma velakin sevmelere doyamadığım, narin bir vazo gibi hep sakındığım Coenler’in bu yeni “Bir fikrim geldi.” macerasına da pek katlanamadım. Tıpkı A Serious Man’deki gibi gösterişçi bir senaryo ve aksilikler komedyası hakim Hail Caesar’a. Hikaye komünizmin teğet geçtiği Hollywood’da seyralıyor. Aman ne yerler yandı, nasıl da ihya olduk… Biçime her zamankinden bir tık daha özen göstermeleri haricinde bana pek bir esprisi varmış gibi gelmedi Hail Caesar’ın. Evet dönem sinemasıyla tanışmış biri olarak yapılan referansları, yoksa direkt göz bebeğime fırlatılan okları mı desem bilmiyorum, fark ettim. Lâkin bir filmi o dönemle bağdaştırmak için teatral performansların şiddetini artırmak, anlatıcının varlığıyla mübalağanın dozunu kaçırmak yetmiyor. Bana kalırsa Saturday Night Live’ın bir haftada mellem şaplam çıkardığı “Hollywood’un Altın Çağı” skeçleri bile Hail Caesar’dan daha ikna edici. Channing Tatum’un dans gösterisi haricinde bu filmden soyut hatıra defterime taşıyacağım tek bir an yok. Ama tabii bizdeki kredileri sonsuz. Arada nefeslenip kendi oyun bahçelerinde eğlendiler diye sırtımızı dönecek değiliz. Bir sonraki projede nefes alan bir hikaye yazmaları temennisiyle… Unutman Alden Ehrenreich’ın performansına şapka çıkarayım. Bu çocuk çok ünlü olacak, bir yere yazın.

giphy

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.