Humans (3. Sezon)

Humans (3. Sezon)

Yaratıcılar: Sam Vincent, Jonathan Brackley | Oyuncular: Gemma Chan, Katherine Parkinson, Colin Morgan, Lucy Carless, Emily Berrington, Ruth Bradley, Tom Goodman-Hill, Pixie Davies, Ivanno Jeremiah, Theo Stevenson, Billy Jenkins, Holly Earl, Ukweli Roach, Mark Bonnar, Dino Fetscher, Ritu Arya, Sam Palladio | 45 dakika | Channel 4

2017/18 TV sezonuyla münasebetimizi tamamladığımıza göre artık Haziran ayında açılan yeni bir yıllık dönemin kurdelesini kesebiliriz. İlk konuğumuz, tüm vasatlığına rağmen garip bir şekilde onay alarak üç senedir devam eden Humans. Tutan yapımlarının suyunu çıkarmaya bayılan Channel 4’un, Amerika’daki yayıncı ortağı AMC’den de gelen destekle varlığını sürdüren dizisi, mantık hatalarıyla dolu bir seriyi daha tamamladı. Bizi alternatif gelecekle tanıştırdıktan sonra insan yapımı robotların bilinçlendiği ikinci sezonda fantezilerine yenilerini ekleyen Humans, 8 bölümlük son çıkartmasında da işin bürokratik tarafıyla ilgilenmeye karar vermiş. Elle tutulur sentetik isyanına karşı gelen insan evladı tepkisi, hiç de yabancı değil aslında. En direkt yoldan bir faşizm alegorisine soyunuyor. Uyarlandığı İsveç dizisi Real Humans’ın egzersiz yaptığı başlıkları iyice günümüze adapte etmeye yeltenmişler belli ki. Ama bu bam tellerine yüzeyinden değil dokunmak, sadece okşayan hikâye biçimi o kadar göstermelik ki, üstüne içler acısı performanslar da eklenince 8 saatin hissedileni yirmiyi, otuzu buluyor. Bilimkurgu olduğuna en başında kendi inanmayan yarım ağız bir soap opera olarak izlemeye devam etmemi sağlayacak motivasyonu artık ben de bulamıyorum kendimde. Halbuki çıkış noktasının umut vaat eden taze perspektifi, Ada’nın grisiyle buluşunca hoş bir tat bırakmıştı ağzımızda. Şimdilerde reyting uğruna zorla çoğaltılmış bir virüs edasında, her bölüm benzer katarsisler ile tanınan süreyi tamamlamaya inat etmiş, bir çemberin içerisinde koşup duruyor. Ancak Letitia Wright, Dino Fetscher, Sam Palladio gibi genç jenerasyonun daha çok tanınmayı hak eden yeteneklerine kendilerini gösterebilmeleri için bir platform yaratmış oldukları gerçeğini de asla inkâr etmeyeceğim. Şu aralar endüstriye hükmeden tüm Britlerin vakti zamanında Channel 4 dizilerinde staj yaptığının da bilinciyle, tüm rezaletine rağmen kadrodaki herkesi hafızama kazımaya gayret ediyorum. Bilhassa Gemma Chan ve Lucy Carless’ı bu defter kapandıktan sonra yakın takipte olacağım. Şöyle bir aman ne boş yaptın diyerek toparlayacak olursak… İzlenecek bir sürü dizi, bir sürü film var. Doğru mu?Evet. Zaman hiç olmadığı kadar değerli mi? Kesinlikle. Humans da “berbat” olarak nitelendirilmeye çok ama çok yakın. E o zaman bakkal amca, ne duruyorsun? Koşarak kaçsana!
MVP: Gemma Chan (Mia)

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın