Keyfî Drag Race Tekrarı: Eşsiz Şantöz

Keyfî Drag Race Tekrarı: Eşsiz Şantöz

VH1’a transfer olduğu günden bu yana ikonik anlara ev sahipliği etmek, reality şovlar tarihine girmek için üstün çaba sarf eden RuPaul’s Drag Race altı kişinin aynı anda lip sync’e çıktığı şahane bir bölümle parmak şıklatmaların, istemsiz kahkahaların ve fal taşı gibi açılmış gözlerle servis ettiğimiz bol mimikli şaşırmaların sebebi oldu yine. On birinci sezon, oyuna plansız programsız gelmiş queenler izlemeye hasret varlıklarımıza zaten iki haftadır ilaç gibi gelmekteydi. Üçüncü bölüm itibariyle kaymakla tereyağını da karıştırdık, çıplak bedenlerimiz üzerinde sushi yenmesine hazırız!

Popüler kültüre mal olmuş bir pop divası seçip, ona tapılan bir dinin mensuplarıymış gibi doğaçlama televizyon programı sunma görevinde iki gruptan biri akıllıca hareket edip mirası komedi materyali olmaya yatkın Britney Spears’ı tercih etti. Diğer ekip de benzer bir güzergahı izlemesine rağmen, hakkında doğru düzgün bir şey bilmedikleri Mariah Carey’i seçti. Programda da belirtildi ama ben de tekrarlayım, yahu kızlar madem bu kadar habersizdiniz eşsiz şantözümüzün skandallarından, ne bileyim Lady Gaga seçseydiniz mesela. Onu da bilmiyor olamazsınız herhâlde?

Neyse efendim, nedenini niçinini bir kenara bırakıyorum ben. İkiye ayrılan grupların da doğaçlama konusundaki göze çarpan seviye farkı sayesinde #TeamBritney kırdı geçirdi. Nina West’in sonunda tüm spot ışıklarını çalan yıldız kumaşı, Vanjie’nin ağzını açtığı anda seyirciyi kırıp geçirme potansiyelinin tavana vurması, Silky ile Ariel’ın en azından belli bir ritme ayak uydurdukları “Gimme More” versiyonu ve Yvie’nin sahnedeki denizanası kostümüyle pekiştirdiği performansı. Finalde görmek istediğim herkesin bir arada olmasından sebep bir mutluluk da yaşıyor olabilirim: Bakınız Vanjie, Yvie, Brooke Lynn ve Nina.

#TeamMariah’yı da yerden yere vurmak istemiyorum ancak Rajah ve Honey’nin kulak tırmalayan parçasına değinmemek olmaz. Eğer Ru kuralları bozmayıp bir bottom 2 seçseydi muhtemelen bu ikiliye yönelirdi diye düşünüyorum. Gerçi Honey’nin podyum prezentasyonu onu bir kademe yukarıya taşısa da ezbersiz, provasız kamera karşısına geçmenin cezasını her halükarda ödemek zorunda kalacaklardı. Scarlet Envy’e de ayrıca değineyim… Tahammül edemiyorum ağzını açmasına. Bu kadar itici, yeteneksiz, tek notada ilerleyen bir başka queen gelmiyor aklıma. Belki Max. Onun da ne kadar sıradan olduğu anlaşıldığı anda sepetlenmişti hatırlıyorsanız. O yüzden bu hanımefendinin de kapatamadığı sakallarıyla birlikte şutlanacağı günü sabırsızlıkla bekliyorum.

Tekrar Britney’li gruba da dönmem gerekecek kusura bakmayın ama Mercedes’i ne yapacağız? Bu silik, orada olmak istemediğini tüm beden diliyle ifade eden birine daha ne kadar katlanmamız gerekecek? Yeteneklerini sorgulamak istemiyorum. Ancak Vanjie’nin de söylediği gibi, her konuda zayıfsan bu yarışmaya katılmak için niye başvuruda bulunuyorsun ki? Kendine en azından bir tane zaaf seç be Mercedes bacım. Bir reality şov anlatısı yaratmak için Müslüman kimliğinin konuşulmasına da izin vermiyorsun. E yeter bacım, yeter. Hakkını yeme şu insanların da dön evine.

Untucked’ı hesaba katmadan konuşacak olursak, şovun Silky’i sempatik gösterebilmek için elinden geleni yaptığının da farkındasınızdır umarım. Biraz zorlarsanız sezonun anlatıcılarından birine dönüştüğü ve tacı alabileceği bile iddia edilebilir hatta. Ancak hayranlardan böylesine büyük bir tepki varken Silky’e şampiyonluğu armağan etmek şovun ve yapımcıların ne kadar işine gelir, emin olamıyorum. Birkaç hafta daha geçirelim bakalım, ben gözümü üzerinden ayırmadan tahminlerime ayar çekmeye devam ederim artık.

Plastique ve A’Keria sevdamızın da pekiştiği haftadan kısacası fazlasıyla haz aldım ben. Bottom 6 olayına da çok takılmamakta yarar var. Yazının başında da belirttiğim gibi, TV tarihine geçmeye çalışıyorlar. Neyse, popüler olan her şeyin kalitesinin düştüğüne inanan kesim burayı da basmadan satırlarımı sonlandırayım ben. Yoksa bir ikisini gözüme kestirip dişleyeceğim. Özellikle şu televizyon işinde sırf beğenileri geniş kitlelere ulaştığından mızmızlanan kesime tahammülüm hiç yok. Bu da başka bir günün kutlu olsun. Beni özleyin anacım, byeeeee!!

Keyfî Drag Race Tekrarı – Untucked

  • Herhâlde şu an tüm RPDR queenlerini listelesem son sıraya Scarlet Envy’i koyarım. Serena Cha Cha’nın bir altına…
  • Sezonu Vanjie kazansın istiyorum ama olmayacağını da biliyorum bu dileğimin. Brooke Lynn treninden çabuk sıkıldım.
  • Bu arada Vanjie ile Brooke’un azgınlık ürünü aşkına ne diyorsunuz? Bana numara gibi geldi ama bakalım.
  • Ariel iki haftadır podyumda aynı şeyi giyiyor. Yavrucuğum acaba o kum saati figürü için biraz çalışsan mı? Böyle kalasa benziyorsun.
  • Rajah da yeni Vixen galiba. Kuru gürültü.
  • Hazır Vixen demişken… Yvie Oddly, Vixen’ın olmak isteyip de olamadığı her şey değil mi? Ağzından henüz boş bir şey çıktığını duymadım.
  • Troye Sivan gibi twink olmak, Guillermo Diaz gibi bear almak lazım.

Genel sıralamam
⭐⭐⭐⭐Vanessa Vanjie Mateo, Yvie Oddly, Brooke Lynn Hytes
⭐⭐⭐: Nina West, Plastique Tiara, A’Keria C. Davenport
⭐⭐: Shuga Cain, Silky Nutmeg Ganache, Ariel Versace, Soju
: Ra’Jah O’Hara, Honey Davenport, Kahanna Montrese, Mercedes Iman Diamond, Scarlet Envy

Bu tabloyu da böyle bölüm bölüm kendime göre renklendireceğim:

Yarışmacı 1 2 3 4 5 6 7 8 9
A’Keria C. Davenport SAFE SAFE SAFE            
Ariel Versace SAFE LOW SAFE            
Brooke Lynn Hytes WIN SAFE SAFE            
Honey Davenport SAFE SAFE BTM2            
Mercedes Iman SAFE BTM2 LOW            
Nina West LOW SAFE WIN            
Plastique Tiara HIGH HIGH LOW            
Ra’Jah O’Hara LOW LOW BTM2            
Scarlet Envy SAFE SAFE LOW            
Shuga Cain SAFE HIGH SAFE            
Silky Nutmeg Ganache SAFE SAFE SAFE            
Vanjie HIGH WIN HIGH            
Yvie Oddly SAFE HIGH HIGH            
Kahanna Montrese BTM2 BTM2              
Soju BTM2                

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Yorum yazın...